14 Adımda Ekonomik Taşınma Rehberi | Dinamik Yaşam

Şehiriçi ve şehirlerarası nakliyat işlemlerinde oluşacak masrafların minimum düzeye indirilmesi ve eşyaların zarar görmemesi için bazı hususlara dikkat edilmesinde fayda var. 14 adımda ekonomik taşınma rehberini esas alınarak taşıma işlemlerini gerçekleştirdiğiniz takdirde, maliyetler minimum düzeye inecektir. Aşağıda belirtilen adımlara dikkat ederek taşıma işlemini gerçekleştirmelisiniz.

 

Taşınma Rehberi

 

Plan  Oluşturun

Eşya sahibi, mutlaka eşyasını taşıyacak günü ve saatine göre kendisine ayarlayarak eşyaların taşıma işlemleri için hazırlık yapmalıdır. Taşıma planı oluşturulduğunda, diğer masraflardan kurtularak sorunsuz bir şekilde eşyalarınızı taşıma imkânı elde edebilirsiniz.

 

Firma Seçimi:

 

Nakliyat sektöründe hizmet veren firmalar içerisinde düşük fiyat teklifleri sunan ancak nakliyat işleminde yeterli kaliteye sahip olmayan firmalardan kaçınılmalıdır. Bu firmalar profesyonellik gerektiren taşıma işlemlerini amatörce yaptıklarından, eşyalar taşıma sırasında zarar görmektedir. Bu yüzden şehirlerarası nakliyat alanında kaliteli hizmet sunan bir firmadan profesyonel destek almak çok önemlidir.

 

Hizmet Alınacak Firmanın Kurumsal Yapıya Sahip Olması:

 

Günümüzde nakliyat alanında hizmet veren birçok firma bulunmakta ve firma sayısı her geçen gün artmaktadır. Maalesef bazı firmalar nakliyat işlemlerinde dolandırıcılık gibi eylemlerde bulunabilmektedir. Bunun dışında firmanın güvenilir olması çok önemlidir. Hizmet alınacak nakliyat firmasını kurumsal bir yapıya sahip olması, kurumsallığı gösteren web adresinin bulunması, sosyal medya araçları olan WhatsApp, Instagram, Facebook, Twitter gibi iletişim araçlarının aktif olarak kullanan güvenilir bir firma olmalıdır.

 

Kaliteli Hizmet:

 

Şehiriçi ve şehirlerarası nakliyat işlemlerini gerçekleştirecek olan firmadan, kaliteli hizmet alınması çok önemlidir. Özellikle eşyaların ambalajlanması sırasında kullanılan ürünlerin mukavemetli olması, eşyalarda oluşacak zararları engelleyeceğinden zararın oluşturacağı maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

 

Eşyaların Ambalajlanarak Taşımaya Hazır Hale Getirilmesi:

 

Evde kullanılan beyaz eşya, mutfak araç gereçleri, elektronik ürünler, mobilya ürünleri, oturma grubu, salon takımı gibi malzemeler; malzemenin özelliğine göre ambalajlanması gerekir. Bunların dışında elbiselerde; elbisenin özelliğine göre ambalajlar kullanılarak paketlenmelidir. Özellikle olumsuz hava koşullarında eşyaların zarar görmemesi için koruyucu görevi göre malzemeler ile paketlenmelidir.

 

Taşıma İşlemi İçin Uygun Zamanın Belirlenmesi:

Taşınma

Evde kullanılan tüm malzemelerin nakliyat işlemlerinin yapılabilmesi için mümkünse uygun bir zaman aralığında ve mevsimsel şartlarda göz önünde bulundurularak yapılması önerilir. Böylece olumsuz hava koşullarında olası zararlar engellenebilir.

 

Firmanın Nakliyat İşlemini Yapabilmesi İçin Gerekli Sertifikalar Belgelere Sahip Olması:

 

Şehirlerarası nakliyat ve şehir içi nakliyat hizmeti veren firmanın taşıma işlemini yapabilmesi için gerekli olan belgelere ve sertifikalara sahip olması çok önemlidir. Çünkü şehirlerarası nakliyat sırasında olası herhangi bir kaza meydana geldiğinde hukuki olarak oluşabilecek problemlerden kurtulmak için hizmet alınan firmanın gerekli olan yasal altyapıya sahip olması önem arz eder.

 

Asansörlü Taşıma Sistemini Kullanılması:

 

Asansörlü taşıma sisteminin kullanılması maliyetleri düşürecektir. Çünkü yüksek katlarda bulunan dairelere eşya taşıma işlemi asansörlü taşıma sistemi ile yapılması, hem eşyaların güvenle taşınmasına sağlayacaktır hem de işçi ve zamandan tasarruf sağlayacağından maliyetleri düşürecektir. Bu yüzden hizmet alınan firmadan asansörlü taşıma sisteminin kullanması istenmelidir.

 

Eşyaların Sigortalanması

 

Eşyaların taşınması sırasında darbe, çizik, deformasyon olası bir durumdur. Eşyalarda oluşan zararların karşılanması için eşyaların sigortalanması gerekir. Böylece sigorta kapsamında zararlar karşılanır.

 

Piyasa Fiyat Araştırması Yapmak

 

Maliyetleri düşürmek amacıyla mutlaka farklı firmalardan fiyat teklifleri alınmalıdır. Böylece bütçenize uygun fiyatlarda taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Hizmet Alınan Firmada Çalışan Personelin Nitelikte Olması:

 

Şehirlerarası nakliyat işlerinde hizmet alınacak firmada çalışan personelin, alanında uzman kişilerden oluşması çok önemlidir. Çünkü; firma elemanları eşyaların demontaj ve montaj işlemlerini gerçekleştireceklerinden eşyaların zarar görmemesi için elemanların profesyonel olması gerekir.

 

Elbise Ve Mutfak Araç ve Gereçler Gibi Ürünlerin Paketlenmesi:

 

Taşıma maliyetlerini düşürmek amacıyla kaba eşyalar dışında mutfakta kullanılan araç ve gereçlerle, elbiselerin mümkünse eşya sahibi tarafından paketlenmesi önerilir.

 

Şehiriçi Nakliyatta Eşyaların Sigortalanması:

 

Şehiriçi nakliyat işlemlerinde genellikle eşyaların sigortalanması önerilmez. Çünkü şehiriçi nakliyatta kaza olasılığı daha düşüktür. Şehirlerarası nakliyat ise eşyaların sigortalanması gerekir.

 

Sözleşme İmzalanması:

 

Taşıma işlemlerinde, nakliyat firması yetkilisi ile eşyasını taşıyacak kişi arasında tarafların hukukunun muhafaza etmek amacıyla mutlaka sözleşme imzalanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz