15 Soruda Nafaka Artırım
15 Soruda Nafaka Artırım Davası

Boşanmayı düşünen eşler arasında en çok merak edilen konu nafaka konusudur.  Nafaka ve artırımı ile ilgili merak edilen sorular burada.

Boşanma Davası Açarsam Nafaka Hemen Ödenir Mi?

Boşanma davanızda kendinizi nasıl gösterdiğiniz de önemli bir konu olmakla birlikte, hakim sosyal, kültürel ve ekonomik durumu araştırdıktan sonra nafaka ödemesine karar verebilir.

Artan Nafaka Nedir?

Nafaka, bir kişinin yasal mirasçılarına sağladığı mali destektir. Nafaka yükümlülüğü kanundan doğmakla birlikte, nafakanın ödenmesine mahkeme tarafından karar verilir. Zaman içinde şartların evrimi çerçevesinde mahkeme nafakasının yetersiz kalması için yapılan yasal işlem nafaka artırma işidir.

Boşanmak İstemiyorum Ama Karım Ev İşleriyle İlgilenmiyor. Bu Durumda Nafaka Alacak Mıyım?

Evet yapabilirsiniz. Evlilik sadece boşanma durumunda talep edilebilecek bir kavram değildir. Boşanma öncesinde, sırasında ve sonrasında birlikte yaşama talep edilebilir.

Hem Çocuklarıma Hem De Kendime Bakabilir Miyim?

Evet yapabilirsiniz. Nafakanın sadece çocuklara ya da sadece eşlere verildiği düşüncesi, halkımız arasında yaygın bir yanılgıdır. Koşullar yerine getirilirse, hem eşlere hem de çocuklara nafaka bağlanabilir.

Nafaka Miktarını Belirlemek İçin Doğru Bir Hesap Makinesi Var Mı?

Ne yazık ki, Türk hukukunda nafaka miktarını belirlemek için kesin bir sistem yoktur.

Kaç Farklı Destek Davası Açılabilir?

Bunlara açılabilecek farklı türde destek davaları vardır. Türk Medeni Kanunu’nda 4 farklı nafaka söz konusudur. Bun nafaka davalarının ismi şöyledir; tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası ve yardım nafakası davalarıdır.

Nafakanın Artırılması Davası Kime Karşıdır?

Desteğin artırılması için mahkemede dava açılabilirse, destekten sorumlu kişi hakkında husumet esasına göre dava açılır. Başka bir deyişle, nafaka artışına hazırlanmak için dilekçede “davalı” olarak tanımlanması gereken kişi, zaten nafaka ödemekle yükümlü olan  kişidir.

Nafaka Artırımı Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Medeni Kanun’da bazı gereklilikler göre nafaka türlerinde bir artış gerektirebilir. Nafaka artırımı talebinde bulunulması durumunda enflasyon, satın alma gücü ve borçlunun mali durumunun iyileşmesi gibi zamanla değişen koşullar dikkate alınacaktır.

Bir Boşanmadan Sonra Nafaka Artışı Talebinde Bulunmak Mümkün Müdür?

Koşulsuz boşanma, tarafların boşanmayı ve boşanmaya ilişkin tüm hususları kabul etmeleri halinde açılan bir boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanmada taraflar nafakayı kabul etmiş olabilir, ancak gelecekte bu nafakanın miktarı paranın satın alma gücüne göre az olabilir. Bu gibi durumlarda, nafaka miktarını artırmak için işlem yapılabilir. Tarafların karşılıklı anlaşarak boşanmış olmaları, artık bu konularda birbirlerine dava açamayacakları anlamına gelmemektedir.

Artan Nafaka Nedir?
Artan Nafaka Nedir?

Nafaka Ödenmezse Kaç Ay Dava Açılır?

Nafaka borcunun doğası, belirli yükümlülüklerin bir parçasıdır. Bu nedenle nafaka borcunun ödenmemesi durumunda kanunla belirli cezalar öngörülmüştür. Bu kapsamda nafakanın ödenmemesi durumunda borçlunun ıslah mahkemesine itirazı yapılabileceği gibi icra takibinin de başlatılması  mümkündür. İnfaz mahkemesine başvurarak şartlar yerine getirilirse borçlu ihraç kararı ile cezalandırılır.

Çocuğum İçin Hangi Nafaka Talep Edebilirim?

Destek miktarı şartlara göre değişmektedir. Çocuğun yaşam standardı ve boşanmış eşin maaşı dikkate alınarak hakim, sosyal, kültürel ve ekonomik durumu inceledikten sonra nafaka miktarını belirler.

Destek Borcum Bitecek Mi?

Nafaka aylık borçtur. Kendiliğinden sonlandırılamaz. Bağlantılı destekte, çocuk 18 yaşına gelene kadar destek devam eder. Nafaka durumunda, eş yeniden evlenir ve ekonomik durumu düzelirse nafakanın iptali için yasal işlem yapılabilir.

Sabit Destek Talep Edebilir Miyim?

Bu konuda hakimin kararı önemlidir. Hâkim, nafaka şeklinde ödemeye karar verirse, nafaka borcu her ay doğar. Ancak bazı durumlarda hakim her blok için nafaka ödenmesine de karar verebilir.

Ne  Kadar Süreyle Destek Talebinde Bulunabilirim?

Bir koşul durumunda, bir bakım alacaklısı her zaman bir hizmet talep edebilir. Bu konuda herhangi bir zamanaşımı söz konusu değildir.

Arttırılmış Nafaka Davaları Hangi Mahkemelerde Açılabilir?

Nafaka artışı davası, aile hukuku anlaşmazlığının bir parçasıdır. Bu nedenle bu davalara bakan mahkeme aile mahkemesidir. Ancak, kademeli nafaka konusunda Mahkeme, Medeni Kanunu’nun 177. maddesi hükümlerine göre nafaka alacaklısı ile ilgilenme yetkisine sahiptir. Söz konusu yargı yetkisi kesin olmayıp, nafaka borçlusunun ikamet ettiği yerde nafakanın artırılması için dava açılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz