Ana Sayfa AKTÜEL 17 Maddede Isı Yalıtımının Faydaları

17 Maddede Isı Yalıtımının Faydaları

0
Isı Yalıtımının Faydaları
17 Maddede Isı Yalıtımının Faydaları

Bir ülkenin gelişimi ile ekonomisi arasında çok yakın bir ilişki vardır. Ülke ekonomisini doğrudan etkileyen uygulamalardan biri de  yalıtım uygulamasıdır. Yalıtımın faydaları konusunu bireysel ve ulusal bazda ele alabiliriz. Ülkeler için enerji tasarrufu, artan bütçeler ve bireyler için yakıt tasarrufu ile daha iyi konfor koşulları nedeniyle ekonomik kalkınma ve sağlıklı çevre örnek alınabilir. Yalıtımın faydalarını kategorilere göre sıralayacak olursak;

 1. Yalıtımı olmayan binalarda önemli miktarda atık var. Bu durum ülke ekonomisine doğrudan zarar vermektedir.
 2. Yaşadığımız bölge ve coğrafya gereği enerji kaynaklarına ulaşım kolay olsa da enerji tüketiminde israftan kaçınmak zorunludur.
 3. Isı verimli binalar
 4. Doğru yalıtım uygulamaları ile her yıl kullandığımız enerji miktarı azalmaktadır.
 5. Yalıtım, binalarda ısı köprülerinin oluşmasını engeller.
 6. Yalıtımlı binalarda ısı eşit olarak dağılır. Yoğuşma ve hava akımı gibi istenmeyen durumlar oluşmayacağı için konforlu bir yaşam sağlanır.
 7. Yalıtım, yapılarda rutubet, küf gibi istenmeyen negatif yaşam koşullarını engelleyerek daha sağlıklı yaşam konforu getirir.
 8. Binalarda istenmeyen durumlardan biri de korozyondur. Isı yalıtımı sayesinde binanın cephesi dış etkenlere karşı korunur ve bu da yalıtımın korozyonu önlemedeki sorununun çözümüdür.
 9. Enerji tüketiminden kaynaklanan SO2, CO2 ve diğer emisyonlar gibi ciddi sorunların oluşumunu engeller.
 10. Özellikle kış aylarında hava kirliliğinin en  önemli sebebi  enerji tüketiminin yanlış kullanımından kaynaklanmaktadır. Kaplama ile  daha az yakıt kullanılacağından atmosfere salınan gazların varlığı da azalacaktır.
 11. Yalıtım ile yıpranmış binalar estetik bir görünüme kavuşabilir. Bu da yalıtımın sosyo estetik faydalarından biridir.
 12. Yalıtım, ısı transferini ve soğuşmayı azaltır. Bu, demir bileşenlerin nem, küf, donma, bozulma ve çürüme gibi korozyonları önleyerek yapının korunmasına yardımcı olacaktır. Yalıtım sayesinde binanızın ömrü uzar ve dayanıklılığı artar, böylece deprem güvenliğine büyük katkı sağlar.
 13. Dış cephe yalıtımı sis, gürültü ve hava kirliliği gibi insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek unsurların oluşmasını da engeller.
 14. Yalıtım uygulamaları, Türk ve Avrupa standartlarına uygun, ekolojik dengenin korunmasına yardımcı olan bir sistemdir.
 15. Yalıtımlı binaları ısıtmak, soğutmak ve havalandırmak için minimum enerji kullanılarak kömür ve doğalgaz gibi fosil atıkların tüketimi azaltılır. Sonuç, atmosfere salınan karbondioksit (CO2), kükürt dioksit (SO2) ve diğer zararlı sera gazlarının emisyonlarının azalması, çevre ve ekolojik denge üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılmasıdır.
 16. Binalarınızı standartlara uygun bir şekilde yalıttığınızda, doğru yakıtları doğru teknikle yaktığınızda, harcadığınız tüm enerjiyi ısınma için kullanabilirsiniz. Böylece enerjiyi boşa harcamadan yakıtın çevre kirliliği üzerindeki etkisini ve ekonomik harcamalarınızı azaltabilirsiniz.
 17. Atmosferik gazların gelen güneş ışınlarına karşı geçirgen olması ve karasal uzun dalga ışınlarına karşı daha az geçirgen olması nedeniyle, doğal süreçler dünyanın karadan beklenenden daha fazla ısınmasına neden olur.
Ses Yalıtımı

Küresel Isınma

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan küresel iklim değişikliği, son yıllarda dünyanın karşı karşıya olduğu en ciddi sorunlardan biridir ve dünya genelinde tüm canlıların yaşamını tehdit etmektedir. İklim değişikliğinin en belirgin sonuçları, gezegenin kademeli olarak ısınması, buzulların erimesi, deniz seviyelerinin yükselmesi, yağış düzenindeki değişiklikler, aşırı hava olaylarının yerçekimi ve sıklığındaki çarpıcı artış ve bunun sonucunda ekolojik yapıda meydana gelen değişiklik olarak özetlenebilir. Küresel ısınmayı ve iklim değişikliğini önlemek için alınan en önemli önlemlerden biri yalıtımdır.

Ses Yalıtımı

Yalıtımı gürültüyü ve dış havanın etkisini azaltır. Bu sayede gürültünün insanlar üzerindeki zararlı etkilerinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca ses oluşumunu engelleyen asansör, merdiven ve tesisler gibi bina boşluklarında ısı yalıtımı uygulamaları kullanılmaktadır.

Çiftçi ve Aile Ekonomisine Katkı

Binanızı dış saldırılara karşı koruyan yalıtım sayesinde bakım ve onarım maliyetleriniz azalır. Enerji kaynaklarının optimal kullanımını sağlayarak ülkemizin fosil yakıt ithalatını azaltmakta ve enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmaktadır. Ayrıca bina enerji maliyeti ve ev sağlığı riskini azaltarak ekonomiye katkı sağlar.

İlgili Link: Yazı Serin Kışı Sıcak Geçirin

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version