Adım Adım Bambu Çiçeği Bakımı
Adım Adım Bambu Bakımı | Dinamik Yaşam

Son zamanlarda bambudan yapılan ürünlerde tabak dünyasında yerini almaya başladı. Sık sık yemek masalarında gözlerimize aşına oldular. Peki bambu nedir? Bambu aslında belki de daha önce gördüğümüz yeşil sapları olan bir bitkidir. Hayatımızda sadece masalarda yer almıyor. Önceden beri o çok sevdiğimiz çiçek dünyasında da bambu bitkisi var.

Bambu evde yetiştirilebilir. Peki evde adım adım bambu bakımı nasıl olmalıdır? Öncelikle bambu alırken bambunun sağlıklı olup olmadığına dikkat edin. Sağlık bambular canlı yeşil renginde olurlar. Üzerlerinde kahverengi lekeler bulunmaz. Genellikle herhangi bir çiçekçiden ya da fidancıdan bambu bitkisi fidanı bulunabilir. İster suda isterseniz toprakta yetiştirin. Suda yetişirken;

  • İlk olarak bambumuzun yetişeceği kap içinde dik durmasını sağlayın. Küçük taşlarla yapabilirisiniz.
  • Bambu bitkisinin kökleri suyun içinde kalması gerekir.

Bambunuzu toprakta yetiştirmek için;

  • Toprağının sağlıklı olmasına dikkat edin
  • Bambu fidanının dik durması gerekir.

Bambu Çiçeği

Çiçekleri severiz. Fakat bazen onların bakımına zaman ayırmaya biliriz. Ya da bakımı kısmı ile pek ilgilenmek istemeyiz. Böyle durumlarda bambu çiçeğini alabilir. Narin yapısı gözünü korkutmasın. Çünkü bambu çiçeği yer ayırt etmez. Solması zordur. Uzun süre sizinle birlikte yaşar. Sürekli olarak su istemez. Bambu çiçeğini kendinize arkadaş olur. Evinizde ya da işyerinizde süs bitkisi olarak kullanabilirsiniz. Hem zahmetsiz hem de narin görüntüsü gözünüze hitap ediyor. İlgili Link: Orkide Nasıl Bakılır?

Kimimiz göre bambu çiçeğinin kendisine has özellikleri olduğunu düşünüyor. Bambu çiçeğinin şans getirdiğine inanıyorlar. Hatta çoğu yerde adı şans bambusu olarak geçiyor. Bulunduğu yere şans ve bereket getirdiğini düşünüyorlar.

Bambu çiçekleri çok uzun yaşarlar. Sanırım uzun yaşamasından dolayı kimileri için bambu çiçeği sonsuzluk sembolüdür.

Bambu çiçeği dünyada uzak doğuda da yetiştirilir. Bambu çiçeğinin uzak doğuda da farklı anlamlar içerir.

Çinlilerden kimisine göre bambu çiçeği; uzunca bir hayat, şans ve berekettir. Bazı Hindistanlılar için bambu çiçeği samimi arkadaşlığı simgesidir. Bambu çiçeğinin enerjisine uzak doğu ülkelerinde ki insanlar çok inanıyor. Hatta bazıları evlerinde ya da iş yerlerinde üç adet bambuları varmış. Biri bambu çiçeğinin uzun yaşamasından esinlenilmiş; uzunca bir hayat içindir. İkincisi çoğu insanında inandığı, şans içinmiş. Üçüncüsü ise samimi arkadaşlığı simgelediği içinmiş. İlgili Link: Yasemin Çiçeği

Bambu çiçeğinin sayısı ile çeşitli anlamlar taşımaktadır. Bu inanışlardan bazıları; kariyerinizde ilerlemek ve rahatlık dileği için 6 adet bambu çiçeği olmalıdır. Sağlıklı bir hayat dileğiniz varsa yedi adet bambu çiçeği olmalıdır. Eğer ki sonsuzluk dileğiniz ise sekiz adet bambu çiçeği olmalıdır. Ya da dileğiniz kusursuzluk ise on adet bambu çiçeği olmalıdır.

Aklınızda değer verdiğimiz, önemsediğiniz birisine hediye almak varsa bu bambu çiçeği olabilir. Karşınızda ki kişi işine yeni mi başladı? Bereket ve şans dilemek için işyerine alabilirsiniz. Ya da yeni mi evlendi? Eşi ile birlikte uzun ve mutlu bir hayat dilemek için hediye olarak alabilirsiniz. Yeni doğum yapmış ise doğmuş çocuğa uzun, şanslı ve bereketli bir hayat dileğe bilirsiniz. Bambu çiçeğini dileklerinizin ve isteklerinizin tercümanı gibidir.

Bambu çiçeği bakımı

Bambu çiçeği evde beslenebilir. Peki, evde ya da işyerinde bambu çiçeği bakımı nasıldır? Genellikle herhangi bir çiçekçiden bulunabilir. Bambu çiçeğiniz eğer ki suda ise;

  • 10 günde filan bir kez suyunu değiştirin.
  • İçinde ki küçük taşları arada bir yıkanması gerek. Taşların yıkanması bambu çiçeğiniz köklerinin zarar görmemesini sağlar.

Bambunuzu toprakta yetiştirmek için;

  • Toprağının sağlıklı olmasına dikkat edin.
  • Hafta bir gibi bambu çiçeğini sulayın. Bambu çiçeği için nem önemlidir.

Bambunuz yetişirken bazı yaprakları koruyabilir. Kuruyan yaprakları makas ile budaya bilirsiniz. Genellikle pek bir zahmeti bulunmaz.

Bambu Çiçeği Fiyatları

Bambu çiçeğine erişmek kolaydır. Birçok yerde bulunan bilir. Genellikle internetten online sipariş veriliyor. Fiyatları günden güne ya da aldığınız yerden yere değişiklik gösterir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz