Advantan Krem Yan Etkileri
Advantan Krem Nedir

Özellikle egzama söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen ilaçlar arasında bulunan Advantan nedir? Egzama tedavisinde başarılı sonuçlar ortaya koyan bir ilaç olan Advantan nasıl kullanılır? Doktor tavsiyesiyle kullanılan Advantan içeriğinde neler vardır? İşte tüm detaylar!

Genelde egzama hastalarının ilk görüşte tanıdığı ve sunduğu etkin tedaviyle egzama hastalığıyla uğraşanların büyük taktirini toplamış olan Advantan krem nedir nasıl kullanılır merak ediyorsanız öncelikle bu kremi herhangi bir doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü krem içinde kortizon bulunmaktadır. Kortizon maddesi birçok ilaçla olumsuz etkileşimde bulunabilen ve alerjen nitelikli bir maddedir. Egzamanın her türlüsünde doktorlar tarafından önerilen bu krem kızarıklık ve kaşıntı geçirme özelliğine de sahiptir.

Kremin kullanımında ise kesinlikle doktor tavsiyesi şarttır. 3 aydan fazla bu kremin kullanılması önerilmemektedir. Çocuklarda ise 1 aydan fazla kullanılmaması gerektiği söylenmektedir. Krem uygulanmadan önce sürülecek alan temizlenmelidir. Daha sonra bölgeye ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Kremi bölgeye masaj yaparak yedirirseniz çok daha etkili olduğu söylenmektedir. Ama bölgeyi tahriş etmemek adına nazik bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Uygulama işleminden sonra sürülen bölgenin havayla temas etmesi önemlidir. Bu bölgenin üstünün kapatılması tavsiye edilmez.

Advantan İçeriğinde Neler Vardır?

Egzamadan kaynaklı döküntü yaralarının iyileşmesinde, bölgede ki kızarıkların geçmesinde oldukça etkili olan Advantan içeriği oldukça zengin bir kremdir. Öncelikle bu krem metilprednisolon aseponat içermektedir. Bu bileşen vücutta organik olarak da bulanan ama sentetik bir şekilde üretilebilen bir malzemedir ve iltihap giderici özelliğe sahiptir, bir tür kortizon olarak bilinir. Orta zincirli trigliserit, kaprilik-kaprik-miristik-stearik trigliserit isimli bileşenler ise vücudun kendini onarmasında yardımcı olan bir tür yağ asididir.

Bunlar haricinde birde yardımcı bileşenler olarak nitelendirebileceğimiz malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeler sürülen bölgenin mikrop kapmasını engellemekte ve toksin etmenleri uzaklaştırarak bölgenin korunmasında rol üstlenmektedirler. Bu malzemeler polioksietilen-(2)-stearil alkol, polioksietilen-(21), stearil alkol, benzil alkol, disodyum’dur.

Son olarak da kremin yarı akışkan bir kıvamda olmasını sağlamayan ve kremin içinde bağlacı bir görev üstlenmesi için kullanılan malzemeler vardır ki onlar gliserol ve saf sudur. Tüm bu bileşenlerin etkisiyle hızlı bir iyileşme sağlanmaktadır. Böylece etkili bir düzeyde cilt tahrişinin giderilmesi de mümkün hale gelmektedir. İlgili Link: Folbiol

Advantan Krem Ne İçin Kullanılır?

İçerdiği değerli materyaller sayesinde cilt ve deri hastalıklarına karşı tedavi olarak kullanılabilen Advantan krem ne için kullanılır büyük bir merak konusudur çünkü kremi normal el kremi gibi kullanmaya çalışan ve sonucunda zarar gören birçok insan vardır. Öncelikbu kremi çocuklar ve yetişkinler kullanılabilir ama 6 aydan küçük çocukların kullanması tavsiye edilmemektedir.

Eğer yüzünüzde kullanırsanız da gözlerinize temas ettirmemeye özen göstermeli ve kullanım süresinin 1 haftadan daha fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.  Her ne kadar bu krem genel olarak ciltteki kızarıklıklar, kaşıntılar ve güneş yanıkları gibi deri üstü zedelenmelerinde yoğun bir etki gösterse de enfeksiyon sebepli deri hastalıklarında kullanılması tavsiye edilmemektedir. Akne ve sivilce sorunlarında kullanmaya uygun bir krem değildir. İlgili Link: Metpamid

Advantan Krem Kullanımı
Advantan Krem Nasıl Kullanılır

Eğer derinizde ki sorundan emin değilseniz mutlaka bir doktora danışmadan kullanmamalısınız. Bu kremin genel kullanım amacı çocuklarda ve yetişkinlerde meydana gelen çoğu egzama hastalığını tedavi etmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Advantan kremi kullanırken mutlaka doktor tavsiyesinde kullanmanız oldukça önemli bir husustur!

Advantan Krem ve Pomad Arasındaki Farklar

Genelde markalar farklı kullanım senaryolarına göre aynı ürünün krem ya da pomad versiyonlarını çıkarabilmektedir. Her ne kadar bu ürünler farklı versiyonlar olsa da içerikleri büyük oranda aynı olmaktadır.  Advantan kreminde pomad ve losyon gibi türevleri bulunmaktadır. Advantan Krem ve Pomad arasındaki farklarnedir merak ediyorsanız ilk fark kıvamlarıdır. Krem versiyonu daha akışkan ve cıvıktır. Kolayca sürülebilir. Pomad versiyonu ise daha koyu kıvamlıdır. Cildinize nazik hareketlerle yedirmeniz gerekmektedir.

Pomad olan versiyonu deriye çok daha iyi tutunur. Bu sayede derinin alt katmanlarına kadar inerek daha detaylı bir iyileşme sunar. Bu nedenle genelde pomad versiyonunu doktorlar deriye nüfus etmiş hastalıklarda kullanmaktadır. Krem versiyonu daha az etkili olduğu için kullanımında doz aşımı ya da hata yapmanız çok önemli bir sonuç doğurmaz ama pomad versiyonunda yapacağınız bir hata deride alerjik etkiler gözlemlemenize sebep olabilir. Bu nedenle pomad versiyonunda doktorunuzun tavsiyesinden dışarı çıkmamanız önemlidir.

Advantan Krem Yan Etkileri

Zararı neredeyse yok denilecek kadar az olan Advantan krem yan etkiler bakımından kullanıcılardan oldukça az şikâyet alınan kremlerden biridir. Birçok ilaçta olduğu gibi Advantan kremin de doz aşımı olduğunda ya da yanlış kullanıldığında çeşitli yan etkileri olabilir. Kortizon alerjisi gibi belirli bileşenlere alerjisi olan kimselerde bu ilaç sorunlara neden olabilmektedir. Bunların başında kızarıklık, cilt kuruluğu, yanma hissi, kaşıntı gelmektedir. Bu etkiler kalıcı değildir ilaç bırakıldıktan sonra kendi kendine düzelmektedir.

Bazı kullananlar ise uzun kullanımdan sonra kremi uyguladıkları bölgelerde aşırı tüylenme problemi olduğunu dile getirmişlerdir. Bazıları ise kullanılan bölgede deri incelmesi meydana geldiğini belirtmişlerdir. Bu ve bunun gibi yan etkiler genel etkiler arasında değil nadiren de olsa görülen etkilerdir. Eğer sizde kullanımız sırasında böyle bir etki görürseniz derhal kremin kullanımını durdurun ve doktorunuza bilgi verin. Doktorunuz gerekli tetkiklerden sonra en uygun tedavi ile yola devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz