ağız ve diş sağlığı

Küçüklükten itibaren her yaş için önemli olan konulardan birisi de ağız sağlığıdır. Görselliğin yanı sıra sindirimin ilk basamağı olması nedeniyle de ağız bakımına özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Pek çok hastalığa neden olabileceği için kritik bir öneme sahip olan ağız sağlığı için bazı öneriler mevcuttur. Kütahya Ortodonti doktorlarından Dr. Süleyman Kabal Ağız ve diş sağlığı için önerilerde bulundu. İşte ayrıntılar!

Doğru Ağız Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığının korunabilmesi için öncelikle yapılması gereken ağız bakımını düzenli olarak her gün yapmaktır. Gerekli diş fırçalama, diş ipi ve gargaralar ile günde 2 kez 5 dakika ayırarak ağız bakımını yapmak ise mümkündür.

  • Günde 2 Kez Gargara Yapın!

Günde 2 kez 30’ar saniye gargara yapmanız da diş plaklarını korumanız konusunda destek sağlayacaktır.

  • Beslenmenize Dikkat Edin!

Ağız ve diş sağlığında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise beslenmedir. Özellikle de diş bakımını desteklemek adına elma, kereviz, armut, çilek, karnabahar, havuç gibi meyve ve sebzeleri tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra asitli ve şekerli gıdalardan da uzak durarak, etkili bir ağız bakımı sağlayabilirsiniz.

  • Bolca Su Tüketin!

Vücut sistemi açısından büyük bir öneme sahip olan şeylerden birisi de sudur. Bol su tüketimi ayrıca ağız ve diş sağlığı için de önemlidir. Bu nedenle gün içerisinde 2-3 litre kadar su tüketmeniz, ağız sağlığı için mutlaka şarttır.

  • Doğru Diş Fırçası Kullanın!

Ağız bakımı için en önemli etkenlerden birisi de diş fırçasıdır. Bu nedenle aşırı sert ve aşırı yumuşak olmamak kaydıyla doğru diş fırçasını seçmek önemlidir. Ayrıca diş fırçanızı en fazla 3 ayda bir değiştirmeye de özen göstermeniz gerekir.

  • Diş İpi Kullanın!

Ağız bakımını tamamlayan ürünlerden birisi de diş ipidir. Diş fırçasını ulaşamadığı yerlere etki etmesi nedeniyle diş ipi kullanmak önem taşır.

  • Yatmadan Önce Diş Temizliği Yapın!

Ağız içerisindeki bakteriler gece boyunca çoğaldığı için, gece yatmadan önce ağız bakımının yapılması son derece önemlidir. İlgili Link: Diş Tedavilerinde Genel Anestezi

Ağız ve Diş Sağlığında Doktor Kontrolü

Etkili bir ağız ve diş sağlığı için bakımın yanı sıra diş hekimi muayenelerinin de düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kütahya Ortodonti doktorlarından Dr. Süleyman Kabal Ağız ve diş sağlığı için önerileri arasında 6 ayda bir diş hekimine gitmek de yer aldı. Özellikle de diş eti hassasiyeti ve kanaması durumunda muayenelerin aksatılmaması gerektiğini ekledi. İlgili Link: Diş İmplantı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz