Ali Başak Karatay Kimdir
Ali Başak Karatay Hakkında Merak Edilenler | Dinamik Yaşam

Ali Başak Karatay hakkında merak edilenleri siz değerli okurlar için bir araya getirdik. Eşi Canan Karatay ile 1979 senesinde hayatlarını birleştiren Ali Başak Karatay, yıllardır gündemden uzak bir biçimde hayatını sürdürüyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Ali Başak Karatay’ın eşi Canan Karatay’dan Mehmet Rahmi Karatay isminde bir oğlu var.

Eşini çok seven Canan Karatay, onu yanındayken bile özlediğini her fırsatta dile getiriyor. Otuz beşli yaşlarında halen bekârken Ali Başak Karatay’ın annesi yani kaynanası ile tanışan Canan Karatay, annesinin kendisini çok beğenmesi üzerine oğlu Ali Başak Karatay ile tanışarak çok geçmeden hayatlarını birleştirme kararı alırlar. Evliliklerinin ilk yıllarında çocuk yapmayı düşünmeyen Karatay çifti, yaşlarının ilerlediğini fark ederek bu düşüncelerinden vazgeçerler ve dünyaya Mehmet Rahmi isminde bir erkek çocuk getirirler.

 

Ali Başak Karatay Eğitim Hayatı ve Kariyeri

1947 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Ali Başak Karatay, gözlerden uzak sürdüğü yaşamı ile her zaman merak edilen bir insan olmuş. 73 yaşına basmış olan Ali Başak Karatay, İstanbul’da tamamladığı lise eğitiminin ardından üniversite eğitimine başlar. 1999 senesine gelindiğinde Syracuse Üniversitesi’nde yüksek lisansını da başarı ile tamamlayan Ali Başak Karatay, hayatı boyunca daima araştırmış ve öğrenmeyi sevmiş. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü kurucularından birisi olarak bilinen Ali Başak Karatay, yürüttüğü çalışmalar ile her zaman taktir edilmiş. Günümüzde akademik kariyerini hala sürdüren Ali Başak Karatay, çok sevdiği eşi Canan Karatay ile daima seyahatler yaparak öğrenmeye, gezmeye ve görmeye devam ederler.

 

Ali Başak Karatay’ın Eşi Canan Karatay Kimdir? Karatay Çifti Nasıl Tanıştı?

 

1943 senesinde Elazığ’da doğan Canan Karatay, eşi Ali Başak Karatay’ın tanıyana denk evlenmeyi düşünmüyordu. 1961 senesine gelindiği vakit İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden başarı ile mezun olan Canan Karatay, aldığı uzmanlık eğitimleri ile de kariyer basamaklarını hızla çıkar.

Kendini daima okumaya, araştırmaya ve çalışmaya veren Canan Karatay annesinin vesilesi ile tanıştığı Ali Başak Karatay’ı çok sevdiğini, onsuz bir hayatın asla çekilemeyeceğini söyler. Katıldığı bir programda eşi Ali Başak Karatay ile nasıl tanıştıklarını dile getiren Canan Karatay işte durumu şu şekilde özetliyor; Yine bir gün ders çalıştığı esnada annesi odasına girerek ertesi gün misafirlerinin geleceğini dile getirir.

Canan Karatay ise misafirlere hizmet edeceğini söyler ve ertesi gün gelen misafirleri layığı ile ağırlar. İçlerinden bir hanım Canan Karatay’ı çok beğendiği, kendilerine çok güzel hizmet ettiğini ve onu oğlu ile tanıştırmak istediğini söyler. Bu istediği geri çevirmek istemeyen Canan Karatay, hanımefendinin oğlu Ali Başak Karatay ile tanışır ve konu tam da buralara kadar gelir. Eşini canından çok sevdiğini dile getiren Canan Karatay, onu yanındayken bile çok özlediğini de söylemeden geçemiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz