Anneler İçin Süt Yapıcı Besinler | Anne Sütü Arttırma
Anneler İçin Süt Yapıcı Besinler | Anne Sütü Arttırma

Doğum sonrasında her annenin sevgi ve şefkatiyle sarıp sarmaladığı evladını besleme iç güdüsü ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte en merak edilen özellikle de bebeğin beslenmesinde fayda sağlayacak anne sütüdür. Anne sütünün miktarı bebeğin büyüme ve gelişmesinde aktif rol oynamaktadır.

Bebeğin doğumunu takip eden ilk 6 ayda verilecek anne sütü hem bebeğin gelişimi hem de anne-bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesi için önemlidir. Genelde ilk çocuklarını dünyaya getirmiş annelerin akıllarında bebeğinin yeterli şekilde beslenip beslenemediği sorusu vardır.

Bu sorunun cevabını almanın en kolay yolu, bebeğin doğduğu günden itibaren aldığı kilodur. Bebek ayda en az 500 gram, haftada ise en az 125 gram ağırlık kazanıyorsa, annenin sütü bebeği beslemeye yetiyor demektir.

 

Anne Sütünün Artması

 

 

Anne sütünün artması veya azalmasında temel faktör sanıldığı gibi annenin beslenmesi değildir. Annenin psikolojik olarak sütünün bebeğini beslemeye yetmeyeceğini düşünmesi de sütün azalmasına neden olabilir.

Annenin duygularının sütü arttırma konusunda etkileri vardır. Bunun yanında sütün artması için tüketilen besinler de etkili olmaktadır. Sütün artmasına yardımcı olan en temel madde sudur.

Su, annenin sütü için en temel sıvı desteğini sağlamaktadır. Emziren bir annenin tüketmesi gereken günlük su miktarı kişiye göre değişmektedir. Annenin kilosunun 30 ile çarpımına eklenen 500 sayısının sonucu içilmesi gereken suyun litre bazında değerini verecektir.

 

Süt Yapan Besinler

 

Suyun en temel sıvı desteğidir. Bunun yanı sıra koyu yapraklı besinler de süt artırımına destek olmaktadır. Mesela; Isırgan, dereotu, kara lahana, ıspanak, roka. Fakat bu sebzelerin çiğ şekilde tüketilmesi bebekte gaz oluşmasına neden olabilir.

Sütü arttırmak için bu yeşil yapraklı besinleri kullanmayı tercih eden annelerin çiğ tüketmesi gerekmektedir. Rezene çayının da anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.

Rezene çayının sütü arttırmada yüksek etkisi bulunmaktadır fakat günde en fazla bir bardak rezene çayı içilmelidir. Fazla rezene içilmesi durumunda sütün azalması da söz konusu olabilir. Kimyon, sütün arttırılmasında fayda sağlarken, bebeğin gaz sorunları olmamasını da sağlamaktadır.

 

Sütün Artması

 

Annenin sütünü arttıran besinlerden birisi de yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi içerdiği lif oranıyla annenin tok kalma süresini arttır. Sütün kaliteli olması için de yulaf ezmesi tüketilmesi gereken bir besindir.

 

Kefir ve ayran bebeğin kemik gelişiminin güçlü olmasını sağlar. Bununla beraber annenin sütünü de arttırarak bebeğin büyümesine yardımcı olur. Süt yapan besinlerin yanı sıra sütün artmasına yardımcı olan meyveler de bulunmaktadır. Annenin bu meyvelerden tüketmesiyle sütü artacaktır.

 

Süt Yapan Meyveler

 

Armut, ayva, incir, kuru incir, kuru kayısı, hurma, dut süt yapan başlıca meyvelerdendir.

Bunlara ilaveten şekersiz meyve kompostoları ve malt içecekler de süt artırımında önemli olmaktadırlar.

Emziren anneler damak zevklerine göre bu meyve ve sebzelerden tüketerek, bebeklerinin beslenmesine yardımcı olabilmektedirler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz