Ana Sayfa AKTÜEL Aspir Yağı

Aspir Yağı

0
Aspir Yağı Nedir
Aspir Yağı | Aspir Yağı Faydaları

Aspir otsu görünen, mevsimlik yağmura uğrayan, kurak olan yerlerde yetişen, kırmızı bir çiçeği olan bitki olarak yetişir. Aspir tohumlarını toz haline getirmek için iyice ezilir. Bu yağlar içinde doymamış yağ miktarı çok fazla bir şekilde bulunur. Aspir yağı yüzyıllar öncesine dayanan bir hikâye ile günümüze kadar gelmiştir. Çok fazla tedavi yöntemi için kullanılmıştır. Aspir yağı en fazla sabun, cila ve boya gibi üretim amacı için kullanılır. Bunun yanı sıra kilo vermek ve bronzlaşmak içinde kullanır. Aspir yağı insanlığın en eski ürünlerinden biri olarak yer alır.

İlk kullanımı yıllar öncesine dayandığı için eski Mısır’a kadar uzanır. Aspir yağı üreticisi olarak Hindistan dünya çapında birincidir. Fakat Amerika, Meksika, Avustralya ve Etiyopya’ da üretilir. Bu ülkeler dünya ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılar. Geleneksel Çin tıbbında Aspir yaprakları genellikle kan dolaşımını hızlandırmak için, balgamı hafifletmek için ve kırıkları iyileştirmek amacı için kullanılıyordu. Özellikle Aspir yağı kan şekeri, kolesterol ve cilt iltihabına iyi geldiği içim fazlasıyla tercih edilir. Ülkemiz üzerinde de Aspir bitkisi yetiştirilir.

Aspir bitkisi güzel görüntüye sahip olduğu için süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Tohumlarından üretilen yağ sebebi ile adından fazlaca söz ettirir. Bitkiden elde edilen maddeler genellikle en çok ilaçlarda, kozmetik ürünlerinde, yemeklik yağ olarak ve boya maddesi için kullanılır.

Aspir Yağı Faydaları

Aspir yağının insan sağlığı için çok faydası vardır. Hem sağlık sorunlarına hem de kişisel sorunların çözümü için büyük bir payı bulunur. Her yaş grubu kişiler Aspir yağını kullanabilir. Gençler ve yaşlılar için uygun görülen bir yağ çeşididir. Özellikle yaş ilerledikçe romatizma görülmesi sonucu bu hastalığa iyi gelen Aspir yağı kullanılabilir. Aspir yağının birçok faydası yer alır. İlgili Link: Çoçuklara Yemek Yedirmenin Yolları

 • Aspir yağı E vitamini kaynağı olduğu için oldukça harika bir kaynak olarak bilinir. Dökülmeyen saçlara sahip olmak için, kırılmayan tırnak, parlak ve canlı bir cilt, çok iyi çalışan kalp ve daha birçok şey için E vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. Aynı zamanda sigara dumanı, güneşin zararlı ışınları ve çevrede bulunan diğer maddelerin cildimizde çok fazla zararı birikir. İç ve dış organlarda oluşan zararı Aspir yağı ile en az seviyeye indirmek mümkündür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir payı bulunur. Prostaglandin fonksiyonunu yönetmeye yardımcıdır. Omega 6 yağ asitleri ile destek olur.
 • Üst solunum yolları için faydalı bir yağdır. Soğuk algınlığı, öksürük, balgam, boğmaca ve astım gibi hastalıklar için kullanılır.
 • Ruh sağlığı için çok faydalıdır. Aspir yağı stres ve depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarına iyi gelir. Vücutta serotonin düzeylerini artırır ve normal ruh sağlığının yaşanması için etkili olur. Alzheimer hastalığına da iyi geldiği bilinir. Zihnin daha dinç kalmasını sağlar. Aspir yağı zihni rahatlatır ve bu sebepten dolayı uykusuzluk sorununu ortadan kaldırır.
 • Kalp sağlığı açısından faydalıdır. Aspir yağının içerisinde Omega 6 yağ asitleri fazlasıyla bulunur. Bu asit, genelde ateroskleroz oluşumunu, kalp krizi ve felç gibi diğer sorunlarının oluşmasını engeller.
 • Diyabet kontörlüne destek sağlar. Omega 6 yağ asidi kan şeker düzeyini dengede tutar.
 • Kilo verme konusunda yardımcıdır. Aspir yağı kilo vermek isteyen kişiler tarafından fazlasıyla tercih edilir. Obezite sorununa karşı mücadele eden kişiler tarafından kullanılır.
 • Sindirim sistemine destek olur. Sindirim sistemini güçlendirmek amacıyla da Aspir yağı kullanılır. Mide işleyişinin güçlenmesi için, bir litre suyun içerisine bir gram Aspir yağı eklenip her gün tüketilebilir.
 • Saç sağlığına çok iyi gelir. Aspir yağı saç kökleri sağlığına iyi geldiği için kafa derisindeki dolaşım hızını artırır. Ayrıca saçın parlak ve güçlü olmasına yardımcı olur. Saç dökülmesini engeller ve saçların parlak ve canlı olmasını sağlar.
 • Cilt sağlığına faydalıdır. En çok cilt gözeneklerinin açılmasını sağlar. Döküntü ve sivilce azalmasına yardım eder. Böylelikle cilt kalitesini ortaya çıkarır ve görüntüyü güzelleştirir.
 • B1, B2, B3 ve E vitaminleri, antioksidanlar ve antiseptikler açısından fazlasıyla zengindir.
 • Regl ağrılarının hafiflemesine çok faydalı olur.
 • Kalp krizi ve felce sebep olan kan pıhtılarını önlemeye birebirdir.
 • Vücutta oluşabilecek enfeksiyon, iltihap ve mikrobik rahatsızlıkların önüne geçer.
 • Yaz mevsimi boyunca güneş kremi olarak kullanılır.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir çok dalı olan, otsu, deve dikenine benzeyen yıllık bir bitki türüdür. Aspir yağı üretimi için yetiştirilir. Genellikle bu bitkinin tohumları yağ yapımı için kullanım sağlar. Bitkinin çiçekleri sarı, turuncu ya da kırmızı olur. Parlak turuncu olan bitkiler genellikle uzun yıllardan beri boya ve saftan yerine kullanılır. Gıda ve kumaş boyası üretiminde tercih edilir.

Bu bitki oldukça uzun ömürlüdür. Her dalda genellikle 12 ve 20 tohum içeren 1 ya da 5 arası çiçek oluşur. Bitki 30 ile 150 cm uzunluğunda çiçekli olur. Aspir mevsimlik yağmur gören bir bitkidir ve kurak coğrafyaya ait bir bitki olarak yetişir. Bu bitkiden elde edilen yağ ise doymamış yağ açısından zengindir. Aspir yağı en çok CLA ve sporcu gıda takviyeleri için tercih edilip kullanılır.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağını kullanmak isteyen kişi bir tatlı kaşığı yemeğe katarak kullanabilir. Özellikle Aspir yağı salatalar için fazlasıyla kullanılır. Genellikle Aspir yağı bölgesel zayıflamaya ihtiyacı olan kişiler için salata içerisine 1 veya 2 yemek kaşığı katılarak kullanılır. Salatanın içerisine eklemek istemezseniz de yemek yemeden yarım saat önce 1 tatlı kaşığı kadar tüketilebilir. Cilt ve romatizma sorununa çok iyi geldiği için tercih edilir. Bunun yanı sıra Aspir yağı üst solunum yollarına çok faydalı olduğu için kış aylarında kullanılır. Özellikle öksürük olduğu zamanlarda balgam oluşumunu engeller.

Çok iyi bir tedavi yöntemi sağlar. Bunun için ise bir tatlı kaşığı Aspir yağı içilir ve tedavi bu şekilde uygulanır. Aspir yağını günde en fazla bir tatlı kaşığı tüketmek gerekir. Aspir yağı yemeklerde de kullanılabilir. Fakat bu durum her yemek için geçerli değildi. Yalnızca hafif yemekler için kullanıma uygundur. Margarin ve mayonez gibi yağlı besinlerin içerisine katılarak yemekler de kullanılabilir. Çok baharatlı yemeklere katılıp kullanılması genellikle önerilmez. İlgili Link: Kansere Karşı Alfa Lipoik Asidin Etkisi Var Mıdır

En çok salata gibi hafif olan besinlerde kullanılması tavsiye edilir. Aspir yağı aynı zamanda ılık suya katılarak aç karnına da tüketilebilir. Özellikle Aspir yağını zayıflamak için kullanmak istiyorsanız, su içerisine katarak ya da sade bir şekilde yemeklerden önce içilmesi lazımdır.

Aspir Yağı Zararları 

Aspir yağı eğerki bilinçli bir şekilde kullanılır ise diyet planlaması sonucunda yağ kaybına oldukça etkili bir üründür. Fakat Aspir yağının ihtiyaçtan fazla kullanılması zararlı ve sakıncalıdır. Aspir yağı istenilen miktarda değil de fazlaca tüketilirse sonrasında mide bulantısı, ishal, alerjik reaksiyonlar, kusma, tansiyon düşüklüğü gibi sorunlar yaşanabilir. Böyle bir yan etkilerin görülmemesi için Aspir yağının günlük kullanım dozu 2 tatlı kaşığını geçmemelidir. Eğerki Aspir yağının faydalarından yararlanmak istiyorsanız kesinlikle bir diyet ve egzersiz programına destek olarak kullanmanız gerekir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version