Avize Seçimi Nasıl Yapılır | Dinamik Yaşam
Avize Seçimi Nasıl Yapılır | Dinamik Yaşam

Avizeler evin mücevherleri gibidir. Hem evin genel tarzını hem de evde yaşayanların kişisel tarzını belirler. En iyi seçilen avize, ortamı en iyi aydınlatan ve ortama vurgu yapan avizedir.

Avizeler odanın genel ışık kaynakları olduklarından aydınlatma faktörleri önem taşır. Bir avize hem görsel hem de ışık açısından uyumlu olmak zorundadır.

 

Bir Avize Seçilirken

 

Amaç, ebat, yükseklik, tarz, renk gibi detaylar önem taşır. Amaç detayı; kullanılacak mekândaki ihtiyaç olunan ışık miktarıdır. Ebat, kullanılacak odanın boyutlarına uygun bir avize seçimi olmalıdır, avizenin tarzı kullanılacak odayla aynı orantıda olmalıdır, avize rengi de odanın mobilyaları ile uyumlu olmalıdır.

 

Bir avize alınırken ışık ihtiyacı en önemli amaç olmalıdır. Mutfak ya da banyoda yüksek ışık gereksinimi varken, yatak odasında daha az ışık gereklidir. Ya da bir salon genişse avize çok daha büyük ebatlarda göz alıcı seçimler yapılabilir.

Küçükse şık bir lambader ile bile ihtiyaç giderilebilir. Bir yatak odasında kullanılacak avizede ışık az olmalıdır. Yumuşak bir ışık veren aydınlatmalar seçilmelidir. Sarı ışıklar dinlendiricidir.

 

Mutfak İçin Avize Seçimi

 

Mutfak ışığa en çok ihtiyaç duyulan yerdir. Dolayısı ile mutfak avizeleri yoğun ışık vermelidir. Tezgâh üstü aydınlatmalar genelde mutfak için ideal seçimlerdir.

Avize seçimi yaparken öncelikli olarak trend modeller, sonra ihtiyaca göre seçimler ve fiyata göre belirlemeler yapılmalıdır. Yine bir avizede kullanılacak ampullerin enerji tasarrufuna uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Evin dekorasyonuna uygun modeller seçilmelidir.

 

Bir evde koridor kısmı önem taşır. Ev antrelerinin karanlık kalması hoş bir durum olmamakla beraber yanlış seçimlerle de evin giriş kısmı olan bu bölüm ciddi anlamda daralmaya neden olur. Oturma odası bir evde en çok vakit geçirilen yerdir.

Bu nedenle burada kullanılacak avize seçiminde tasarruflu olması önem taşır. Sarı ışık özellikte tercih edilmelidir.

 

Çocuk Odası Avize Seçimi

 

Çocuk odası avize seçimlerinde sarı tonlar rahatsız edici olmaz. Çocuğun gözlerinin yorulmaması için bu seçim önem taşır.

Ev dekorasyonu kapsamı altında olan avize seçimleri çoğu zaman önemsenmeyip dikkate alınmaz. Oysa seçilecek ampulünden, ebadına kadar her detay önem taşımalıdır.

Yanlış aydınlatma, uygun olmayan bir model evde havada kalma izlenimi verecek hatta hatta ambiyans bozulacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz