Bakımı Kolay 5 Salon Bitkileri Nelerdir
Bakımı Kolay 5 Salon Bitkisi | Dinamik Yaşam

Salon bitkileri yaşam alanların mükemmel bir görsellik katan bitkilerdir. Bundan dolayı günümüzde de salonlarda çok sayıda farklı bitkiye yer verilmektedir. Ancak değişen yaşam koşulları insanları bakımı kolay olan salon bitkilerine yönlendirmektedir. Peki, bakımı kolay salon bitkileri nelerdir? Sizler için bakımı kolay 5 salon bitkisi listeledik:

  • Deve Tabanı
  • Kurdele Çiçeği
  • Paşa Kılıcı çiçeği
  • Salon Yaprağı Çiçeği
  • Madagaskar Dragon Ağacı

Deve Tabanı Çiçeği

Bakımı kolay 5 salon bitkisi söz konusu olduğunda akla ilk gelen çiçekler arasında Deve Tabanı ilk sıralarda yer alır. Bu bitkinin kendine has kalp şeklinde parlak yaprakları oldukça ilgi çekicidir. Deve Tabanı Çiçeği çok fazla sulama istemediği gibi ışık koşulları konusunda da pek nazlı değildir. İç mekanlarda harika bir görsel sunan Deve Tabanı bitkisi; uzun yıllar boyunca da yaşayabilen bir bitkidir. İlgili Link: Adım Adım Bambu Bakımı

Kurdele Çiçeği

Bakımı kolay salon bitkileri arasında yer alan Kurdele Çiçeğinin literatürdeki adı Chlorophypum comosum’dur. Büyüme koşulları oldukça pratiktir. Bundan dolayı da salonlarda her zaman karşılaşabileceğimiz bir çiçek olarak karşımıza çıkar. Yaşam alanlarına mükemmel uyum sağlayan bu bitki; klasik bir ev çiçeği olarak da tanımlanır. Yine kendine has görüntüsüyle huzurlu bir görsellik sunar.

Sadece salonlarda değil diğer yaşam alanlarında da Kurdele Çiçeği sıklıkla tercih edilir. Özellikle küçük alanların dekorasyonunda bu çiçek harika sonuçlar ortaya koyar. Hatta banyo gibi alanlarda dahi Kurdele Çiçeğinin konulabildiği bilinmektedir. Şayet sulama konusunda unutkanlık durumunuz varsa bu çiçek tam da size göredir! Neden mi? Çünkü Kurdele Çiçeği çok fazla suya gereksinim duymaz.

Paşa Kılıcı Çiçeği

En dayanıklı salon bitkileri arasında elbette ki Paşa Kılıcı Çiçeği de yer alır oldukça sert yapraklara sahip olan bu bitki; kötü koşullara uyum konusunda da son derece başarılıdır. Sulama konusunda da çok nazlı olmayan bu bitki; az sulamaya dahi alışabilen bir çiçek türüdür. Üstelik Paşa Kılıcı Çiçeğinin havayı temizleme özelliğinin de bulunduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bu çiçek yaşam alanlarına hoş bir dokunuş katmakla birlikte temiz havanın oluşmasına da katkı sunmaktadır.

Genelde salonlarda yer bulan Paşa Kılıcı Çiçeği kimi zaman yatak odalarında da tercih edilmektedir. Gündüzleri oksijen depolayan bu bitki; tüm gece boyunca da depoladığı oksijeni geri bırakmaktadır. Dolayısıyla odaların temiz havayla buluşmasına da destek olmaktadır. Üstelik Paşa Kılıcı Çiçeğinin bakımı da oldukça kolaydır. Bundan dolayı da günümüz koşullarında en çok tercih edilen salon bitkileri arasında yer almaktadır.

Salon Yaprağı Çiçeği

Dayanıklı salon bitkileri arasında kendisine yer bulan Salon Yaprağı Çiçeği; doğası gereği çok fazla bakım istemez. Özellikle düzensiz olarak sulanmaya da alışık olan bu bitki; farklı ışık seviyelerine uyum konusunda da başarılı bir bitkidir. Zarif bir görüntüye sahip olan Salon Yaprağı Çiçeği; gölge alanları da sevmektedir. İlgili Link: Orkide Nasıl Bakılır?

Madagaskar Dragon Ağacı

Bakımı kolay 5 salon bitkisi arasında palmiyeye benzer özelliğiyle Madagaskar Dragon Ağacı dikkatleri üzerine çekmektedir. Yaşam alanlarına doğal bir görünüm katmak konusunda iddialı olan bu bitki; kılıca benzeyen yapraklarıyla da dikkat çekicidir. Çok fazla su istemeyen bu bitki, ışık konusunda da pek nazlı değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz