Bebek Odaların İçin En Uygun Renk Seçimi Nasıl Yapılır | Dinamik Yaşam
Bebek Odaların İçin En Uygun Renk Seçimi Nasıl Yapılır | Dinamik Yaşam

Bebek odaları rahatlatıcı ve bir o kadar da huzur verici olmalıdır. Seçilen mobilyaların yanı sıra bebek odalarının renkleri bebeği otomatikman etkileyen bir unsurdur.

Bebekler ilk doğduklarında koyu renkleri görürler. Bebekler için en iyi renkler, mavi, yeşil ve pembe tonlarıdır. Çünkü bebekler bu tonları gözleri geliştikçe algılamaya başlayacaktır. Genelde bebek odaları bebek cinsiyetine göre şekillenir. Erkekse mavi, kızsa pembe seçimi günümüzde artık nötr tonlar seçimine bırakmıştır.

 

Bebek Odası İçin Seçilecek Renkler

 

Nötr ton seçimleri arasında adaçayı yeşili ya da altın sarısı olabilir. Bunun dışında beyaz en çok tercih edilen renktir. Her tür bebek mobilyası ile uyum sağlar. Pastel ton seçimleri bebek odalarında sık kullanılır ve bebek için de uygundur. Seçilecek pastel tonlar duvar şekilleri ile renklendirilerek bebeğin ilgisi çekilebilir.

 

Çok fazla dikkat çekici bir sarı bebeği huzursuz eder. Daha pastele yakın sarı tonları bebek için neşeli ve enerjik bir hava yaratır. Yeşil sakinleştiricidir. Renkler insan psikolojisini etkileyen bir faktördür; bu durum bir bebek için de geçerlidir.

Seçim yaparken mutlaka nasıl bir etki yapacağı dikkate alınmalıdır. Bebek odası ve renk seçimlerinde sadece ebeveyn zevki değil, bebeğe olan katkı payı da dikkate alınmalıdır. Zira renkler bebek üzerinde beynin çok daha aktif, hafızanın çok daha güçlü olmasını etkileyecektir.

 

Bebek Odalarında Sıcak Renk Kullanılması

 

Bebek odalarında sıcak renk kullanılması bebeğe hem neşeli hal hem de kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Tek bir rengin ağırlıklı kullanılmasının yanı sıra sıcak renklerin bir kombin halinde kullanılması bebek odaları için çok daha uygun seçimler olacaktır.

Krem ve beyaz tonları çok sık tercih edilir. Her çeşit renk mobilya ve dekorasyonla oda renklendirilebilir.

Renkler bilindiği üzere sıcak ve soğuk renkler olarak gruplanır. Sıcak renkler, sarı, kırmızı ve turuncudur. Bu renkler bir bebek odasında huzur ve sıcaklık sağlar. Soğuk renkler ise yeşil, mavi ve mor’dur. Bu renkler de sakinleştirici renklerdir.

Önemli olan bebeğe pozitif etki yaratan seçimler yapmak ve onun odasında huzurunu ve mutluluğunu doyasıya yaşamasına yardımcı olmaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz