Bebek Odası Tasarımında Bu Detaylara Yer Verin | Dinamik Yaşam
Bebek Odası Tasarımında Bu Detaylara Yer Verin | Dinamik Yaşam

Bebek odası tasarımında bazı detaylar önem taşır. Bebek odasının yer seçiminden boyanacak duvar rengine kadar pek çok faktör öne çıkmaktadır. Bebek odalarının güneye bakan odalarda olmaması son derece önem taşımaktadır. Ayrıca, bebeklerin oda boyamasında su bazlı ve kokusuz boyalara yer verilmesi önerilir. Bebek odalarında çocukların ilgisini çekecek, uyumasına hizmet edecek bazı aksesuarlar da son derece önemli ayrıntılardır.

Bebek odalarının sıcak yönlere bakmaması kadar, rüzgâr alacak kuzey tarafa da bakmaması önerilir. Bebek odalarında bazı mobilyaların konulduğu yerler de son derece önem taşıyacaktır. Kalorifer peteklerinin yanları, bebek karyolası konulması için uygun olmayan yerlerdir. Aynı şekilde pencere yanları da karyola konulması için önerilmeyen yerlerdir.

 

Bebek Odalarında Mobilya Seçimi

 

Bebek odasında mobilya seçiminde de dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Bebek odalarında seçilecek mobilyaların sağlıklı ahşap ürünler olması, kanserojen ürünler olmaması önerilir.

Bebek odalarının tanzim edilirken yatak, gardırop, koltuk gibi mobilyaların da konulma yerleri önem taşıyacaktır. Bebek odalarında mobilyaların çocukların hayal gücünü geliştirecek özellikler taşıması önerilir.

Ayrıca, depreme karşı mobilyaların sabitlenmesi de önemlidir. Bebeklerin hareketlenmeye başladığı dönemler, eşyaları salladığı ve düşürebildiği zamanlardır. Olabilecek aksi bir duruma karşı mobilyaların sabitlenmesi son derece önem taşıyacaktır. Bebek odasında kızlar için tercih edilen pembe ve tonları olurken erkekler için de mavi renkleri önerilmekte idi.

Yakın geçmişte bu tonlara olan rağbet günümüzde sarı, turuncu gibi farklı pastel tonlara olan ilgiyi de arttırmaktadır. Kız ve erkek bebeklerin ortak kullanımına uyumlu pastel tonlar oldukça fazladır. Burada önemli olan bir nokta da eşyaların rengi ile uyumlu tonlarda döşemelerin sağlanmasıdır.

 

Bebek Odalarında Uyumlu Tonlar Ve Güvenli Mobilya Seçimi

 

Bebek odalarında uyumlu tonların seçilmesi son derece önem taşıyacaktır. Yer döşemeleri, perdeler, halılar ile mobilya renkleri de uyumlu olmak zorundadır. Eşyaların yerleşim düzeni de önem taşıyacaktır. Bebek karyolalarının odanın orta kısımlarında pencerelerden ve peteklerden uzak olması önerilir.

Seçilen aydınlatma düzeninin onları rahatlatıcı renklerde olması da önem taşıyacaktır. Çocukları rahatlatıcı renkler ve anne için bir bakım koltuğunun konulması son derece önem taşıyacaktır. Bebek odalarında ekonomik tasarımlara yönelmek isteyenler için önerilen, büyüyebilen bebek yataklarıdır.

Ebatları büyüyen ve yan korkulukları çıkan tasarımlar, ileride de kullanım imkânı sağlayacaktır. Bebeklerin güvenli karyolalarda yatması da önemli hususlar arasındadır. Karyola parmaklık aralıklarının gereğinden daha dar ya da geniş olması önerilmeyecektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz