Bebeklerin Süt İhtiyacı
Bebeklerin Süt İhtiyacı Ne Kadardır | Dinamik Yaşam

Her kadın için kutsal sayılan olaylardan biri doğumken bebekler için en gerekli besin olan anne sütü ise bu kutsal olayın en güzel mucizesidir. Anne sütünün doğal bir besin deposu olma özelliği vardır ve bebeğin doğumdan sonrası iki yıla kadar bu mucizevî besinden alması çok önemlidir. Bebek için adeta bağışıklık sistemi kapısı olan anne sütü öyle bir besindir ki tek başına bebek için yeterlidir.

 

Doğumdan Sonraki İlk Üç Haftanın Önemi

 

Bebeğinizin doğumdan sonraki süreçte emmeyi öğrenmesi ve emme durumunu alışkanlık haline çevirmesi adına doğum yaptığınız andan sonraki ilk haftalar bebek için oldukça önemlidir. Bu süreçte bebeğin bağışıklığını kazanabilmesi adına sık sık ve herhangi bir sınır gözetmeksizin emzirmenizin bebeğe hiçbir sakıncası yoktur.

 

Dünyaya yeni gelen ve farklı bir besin almayan minikler, herhangi bir miktara ve süreye göre değil sürekli emzirilerek gereken protein, mineral ve vitamini alacağı unutulmamalıdır. Aynı zamanda emme aksiyonunu bebek tarafından alışkanlık haline gelir. İlk üç hafta bebeğin emdiği süt miktarını merak eden anneler her iki göğsü de pompa ile sağarak miktarı öğrenebilir ancak bebeğin emdiği miktara göre pompa ile elde edilen miktar %3o daha azdır.

 

İlk Dokuz Aylık Süreç

 

Miniklerin ihtiyacı olan miktar uzmanlara göre 3,günden 6,haftaya kadar olan süreçte gündüzleri 2,5- 3 saat aralıklarla olmalıdır. Akşamları ise 4-4,5 saat aralıklarla emen bebeğin an az 60 ml kadar anne sütü alması ve bu sürenin en fazla 45 dk olması önerilir. 6. haftadan sonraki süreçte bebeğin 6,aya kadar günde 7 ile 8 öğün arası olma şartıyla her öğünde olmak üzere en az 60 ml süt emmesi gerekir.

 

Bu süreçte bebeğin göğüste tutulma süresi en fazla yarım saatle sınırlandırılmalıdır. 16. Hafta ile birlikte bebeğin uyku rutini 6-8 saat arasına döndüyse emzirme sıklığı 4 saate kadar açılabilir. 4. Aydan itibaren ise bebeğin emme sayısı günde 6’ya düşer. Öğün başına düşen süt miktarı an az 150 ml olarak ayarlanmalı ve emzirme sırasında geçen süre 20 dakikayı geçmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz