Bekunis Nedir
Bekunis

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kabızlık durumlarında tercih edilen Bekunis ilacın etken maddesi; Senna meyvesi yaprağının ve ekstresinin karışımı ve Bisakodil olarak bilinir. Bekunis, kalın bağırsağı uyarma ve bağırsak kaslarının kasılması konusunda etkili olan bir müshil ilacıdır. Peki Bekunis nedir, ne işe yarar?

Bekunis Nedir?

Bekunis kullanımı sayesinde dışkı hızlıca dışarıya çıkartılır. Bağırsak kaslarında fonksiyon bozuklukları meydana gelebilir ve işlevlerinde gevşeme ortaya çıkar. Buna bağlı olarak da bağırsak atonisi oluşur. Yatağa bağımlı olan hastalarda ya da yaşlı kişilerde de çeşitli nedenlerden dolayı ortaya kabızlık çıkabilir. Gerek kullanılan ilaçlardan meydana gelen kabızlık, gerek basur veya sinirsel nedenlerden dolayı olan kabızlık için tercih edilebilir.

Ayrıca sigmoidoskopi, rektoskopi ve kolonoskopi gibi işlemler sırasında bağırsağın içerisindeki problem ya da lezyonların rahatça görülebilmesi adına bağırsak temizliği için tercih edilir. Yaklaşık olarak 9 saat içerisinde etkisini gösteren Bekunis sürekli kullanım açısından çok tavsiye edilmez. Çünkü bağırsak kaslarının kasılması ve tembelleşmesine sebebiyet verebilir. Bu açıdan hastalar kafalarına göre bu ilacı kullanmalıdır. Mutlaka hekim tarafından tavsiye edilmesi gereken Bekunis dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

Bekunis Tablet

Bekunis tableti kullanırken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Eğer daha evvel aynı etken maddeleri içeren bir ürün kullanıp yan etki gördüyseniz bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez. Bekunis sadece, dışkılamanın zor yapıldığı veya uzun aralıklarla yapıldığı durumlarda kullanılmalıdır. Dışkılama konusunda fark edilir bir değişiklik söz konusu ise ve bu durum 2 haftadır sürüyorsa tek yapmanız gereken kafanıza göre müshil ilacı kullanmak yerine doktora başvurmak olacaktır. Böylece rahatsızlığınızın sebebini öğrenebilirsiniz.

Bekunis devamlı kullanılmamalıdır. Sadece dışkılamada çok gecikme olması halinde tercih edilmelidir. Sürekli kullanılması halinde bağımlılık ortaya çıkar ve kronik bir şekilde kabızlık oluşmasına neden olur. Böylece bağırsak normal fonksiyonlarını kaybeder. Ayrıca Bekunis kullanımı sırasında en fazla 2 gün içerisinde bağırsaklarınızın boşalması beklenir. Ancak böyle bir durum oluşmadıysa ciddi bir problem söz konusu olabilir. Bu durumda acilen hekime gidilmelidir. İlgili Link: Advantan Krem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bekunis Nasıl Kullanılır?

Bekunis bir ilaçtır ve yan etkileri de vardır. Asla kendi başınıza karar vererek almanız doğru değildir. Eğer bu ilacı size hekiminiz reçete etmişse onun talimatları yönünde kullanabilirsiniz. Yanlış bir şekilde kullanılması halinde fayda değil zarar verecektir. Hayati risklere bile neden olabilir. Bekunisin her dozu bol su ile tüketilmelidir. Kullanımı sırasında karnınızın aç veya tok olması önem arz etmez. Genelde hekim tarafından her gece yatmadan önce 1 doz alınması önerilir. 12 yaşın altındaki çocukların Bekunis kullanması uygun değildir.

Bekunis Yan Etkileri Nelerdir
Bekunis Yan Etkileri

Zayıflamak İçin Bekunis Kullanılır mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle ”hayır” dır! Çünkü Bekunis bir zayıflama ilacı değildir. Evet Bekunis kullanımı sırasında kilo kaybı yaşanabilir. Ancak bu zayıflamak amacıyla kullanılması anlamına asla gelmez. Bu ilacın asıl sebebi kabızlığı giderme ve tedavi etmedir ki bu hususta bile fazla kullanılması sakıncalıdır.

Düzensiz veya fazla kullanılması durumunda bağırsaklar çok fazla ve hızlı çalışarak sık ishale çıkma durumu oluşabilir. Bu durumla birlikte de vücutta ciddi oranda su ve tuz kaybı meydana gelir. Vücutta su kalmaması ile birlikte enerji düşer ve halsizlik oluşur. Yağları yakamayan bir duruma gelen vücut yeniden kilo alır. Bekunis kullanımı gerekli olduğu sürece doktor tavsiyesinde alınmalıdır. Aşırı kullanılması durumunda bağırsaklarda çok ciddi ağrılar oluşabilir. Sürekli olarak tuvalete gitme durumu da hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği için Bekunis az ve kararında kullanılmalıdır.

Bekunis Yan Etkileri

Bekunis ilacı kullanımı esnasında nefes alıp vermede güçlük yaşanması, dil üzerinde, dudaklarda ya da boğazda şişlik oluşması durumları ile karşılaşılması halinde direkt olarak hekime başvurmanız gerekir. Çünkü böylesi durumlar acil müdahale gerektirebilir. İlacın kullanımına yönelik yaygın bir yan etki gözlenmemiştir. Ancak kullanımı sırasında doktorun talimatlarına uyulmalı ve uzun sürekli kullanılmamalıdır.

Bekunis İlacı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bekunis ilacı kullanımı konusunda bilinmesi gereken bazı önemli notalar vardır. Diyabet ya da kalp hastalığı olan kişilerin ya da kan dolaşımında sıkıntı olanların bu ilacı hekim kontrolünde kullanması gerekir. İlacı kullandıktan sonra eğer makat bölgenizden kan gelme gibi bir durum ortaya çıkarsa ya da dışkı yapamama durumu devam ederse farklı bir hastalık söz konusu olabilir ve hemen doktora gidilmelidir.

Karında şiddetli ve dayanılmaz ağrı, mide bulanması, ya da bağırsak tıkanması tarzı belirtiler de ilacı kullanmayı bırakmanızı gerektirir. İlacın kullanımı sırasında bol su ve sıvı tüketimi de faydalı olacaktır. İçeriğinde laktoz ve glukoz olduğu için, bu maddelere karşı tespit edilmiş bir intoleransınız varsa ilacı doktora danışarak kullanmalısınız.

Bekunis Hamilelik ve Emzirme Dönemlerinde Kullanılabilir mi?

Bu ilacı kullanmadan önce eğer hamilelik düşünüyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Bekunis ilacının hamilelerde kullanımı çok fazla önerilmez. Eğer hamilelikte kabızlık şikayetiniz varsa Bekunis sadece ilk 3 ay doktor kontrolünde kullanılabilir. Ancak yine de çok gerek kalmadıkça asla tercih edilmemelidir. Emzirme sırasında kullanımı noktasında da hekime başvurmanız gerekecektir.

Bekunis Diğer İlaçlar ile Birlikte Nasıl Kullanılır?

Kalp kasını güçlendiren ve ritmini düzenleyen ilaçların etkisini arttırabileceği için bu tarz ilaçların kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır. İdrar söktürücü etkiye sahip olan ilaçlar ve kortikosteroidler ile alınması halinde de potasyum kaybında artış olabilir. Simetidin ve antiasitler ile birlikte alınması da ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle arada 2 saatlik bir aralık olmalıdır. İlgili Link: Folbiol

Eğer hali hazırda kullandığınız bir ilacınız varsa Bekunis ilacı ile birlikte kullanımı noktasında hekiminize danışarak bilgi edinebilirsiniz. Eğer Bekunis ile birlikte bir de düzenli olarak kullandığınız bir mide asit azaltıcı varsa iki ilaç alımı arasında geçen sürenin en az 2 saat olmasına dikkat edin.

Bekunis kabızlık konusunda faydalı bir ilaçtır. Bu nedenle amacına yönelik şekilde kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi altında kullanıldığı zaman oldukça faydalı olan bu ilacın alınması sırasında dikkat edilecek noktalara uyulması halinde hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz