Blockchain Nasıl Çalışır | Blockchain Ne Demek
Blockchain Nasıl Çalışır | Blockchain Ne Demek

Bir blok zinciri yapmak için blockchain nasıl çalışır? bu programda kullanılan üç temel unsur vardır. Yeni bir şey yok, ama bu üçü bir araya getirmek için yeni özelliklerdir. Bu üç unsur:

1-) Özel anahtar şifrelemesi
2-) Genel kitaplarla dağıtılmış ağ
3-) Ağ işlemlerini, kayıt tutma ve güvenliği teşvik etme

Blockchain Ne Demek?


Blockchain, şifreli işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri kayıt sistemidir. Bu bir veritabanı değildir çünkü saklanan veriler artık değiştirilemez veya silinemez.

Bu özellik, veri bloklarının zincirler gibi şifreleme algoritma ile birbirine bağlanarak depolanması ve bu zincirin birçok insanla paylaşılmasından kaynaklanmaktadır.

İşlemlerin kaydedildiği blok zinciri, ağdaki herkesle aynı şekilde korunur. Birisi, başkalarının onayı olmadan kendi not defterine bir şey eklemeye çalışırsa, diğer not defterleriyle çakışacağından, ağdan çıkıyor.

Bitcoin Ne Demek?

Bitcoin, merkezi yetkiye sahip olmayan ve arkasında blockchain teknolojisini kullanan ilk ve en popüler dijital para birimidir. Tüm bitcoin işlemleri bitcoin blockchain üzerinde yapılır ve tamamen halka açıktır. Yani isterseniz bitcoinin veri tabanını indirebilir ve bugüne kadar yapılan tüm işlemleri görebilirsiniz. Bitcoin kuralları 21 milyonla sınırlıdır ve 16 milyon civarında üretilmiştir. Miktar sınırlı olduğu ve insanlar bunu bir depolama biçimi, transfer değeri olarak gördükleri için satın almak istiyorlar ve fiyat değişiyor.

Blockchain Uygulama Aşamaları Nelerdir?


1-) Transaction’ın yaratılması:
Öncelikle, Bitcoin’e sahip olmak ve gönderme ve alma gibi işlemleri sağlamak için bir cüzdan uygulamasına ihtiyacımız var. M-cüzdan uygulamasını indirdiğimizde bize açık ve gizli olmak üzere iki adres verdi.

2-) Transaction’ın onaylanması:
Blockchain ağındaki mineraller, bu işlemi blockchain ağına yazmadan önce doğruluğunu kontrol eder. Bunu yaparak 2 kritere baktılar. İlk önce işlemde referans verilen Bitcoin’in kullanılıp kullanılmadığını kontrol ederler.

3-) Bloğun zincire eklenmesi
Bütün işlemler bir blok halinde zincire eklenmeli ve herkes bu bitcoin transferini kabul etmesi gerekiyor Bloklar dediğimiz şeyi metin dosyaları olarak düşünebilirsiniz. Bu metin dosyası blok numarasını, çalışma numarasının kanıtını ve önceki çalışma blok numarasının kanıtını ve son olarak onaylanmış işlemi içerir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz