Cami Halısı Modelleri / Dinamik Yaşam
Cami Halısı Modelleri / Dinamik Yaşam

Camilerde kullanılan halılar iplik özelliği ve desenleri ile farklı çeşitlerdedir. Genel olarak yün ve akrilik halı çeşitleri kullanılır. Antibakteriyel özellikte olması, kolay temizlenmesi ve renklerinin canlılığını kaybetmemesi cami halısı için en çok aranan özelliklerdir.

Cami halısı çeşitlerinde kaliteden yana olmak çok önemlidir. Kalitesiz halılar hemen yıpranır ve uzun süre kullanılmadan değiştirilmesi gerekir. Böylece gereksiz yere masraf çıkmış olur. Kaliteli halılar tercih edildiğinde ise renkleri solmayacağı ve tüylerinde yıpranma görülmeyeceği için uzun yıllar kullanılabilir.

Cami Halısı Çeşitleri Nelerdir?

 

Cami halısı çeşitlerini yapısına göre yün ve akrilik olarak ikiye ayırabiliriz. Yün halıların özelliği doğal malzeme olması ve sıcak tutmasıdır. Ancak maliyet olarak baktığımızda yün halılar pahalı geldiği için tercih edilmeyebilir. Akrilik halılarda da yün halıda aranan birçok özellik bulunabilir. Kolay temizlenme, alev almama, antibakteriyel özelliklerini her iki halı çeşidi de barındırır. Camilerde kullanılan halı çeşidi her olursa olsun rengi solmamalı ve ilk günkü canlılığını korumalıdır. Cami dekorasyonunun canlı renklerdeki halılarla bütünleştiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla rengi solmuş, tozlanmış ve kirli görünen halılar, caminin dekorasyonuna  gölge düşürecektir.

Desenlerine Göre Cami Halısı Çeşitleri

 

Cami halısı olarak kullanılan belli başlı desenler vardır. Saflı cami halısı, desenlerine göre açıklayacağımız cami halılarından ilkidir. Cemaatin saf tutmasını kolaylaştıracağı için tercih edilen bir çeşittir. Gözü yormayan sade halılardır. Ön çizgisi ile safları belirler. Bu desen halı dokunurken işlenir.

Diğer halı çeşidi ise seccadeli cami halısıdır. Saflı cami halısında yalnızca ön çizgi yer alırken seccadeli cami halısında ise seccade deseni yer alır. Caminin genel dekorasyonu ile son derece uyum içinde olan ve sıklıkla tercih edilen bir cami halısı çeşididir.

Göbekli cami halısının en karakteristik özelliği, halının orta yerinde yuvarlak bir desenin bulunmasıdır. Bu nedenle göbekli ismi ile anılır. Bu desen son derece şık durur ve caminin dekorasyonunu güzelleştirir. Camide kullanılan göbekli halılarda canlı renkler daha sık tercih edilir. Kırmızı ve turkuaz mavisi renklerini sıklıkla görmekteyiz. En sade olan cami halı çeşidi ise naturel cami halısıdır. Sade duruşu ile göz yormaz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz