Çene Cerrahisi Nedir? Çene Cerrahisi
Çene Cerrahisi Nedir? Çene Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler!

Son zamanlarda çok daha başarılı bir şekilde uygulanmaya başlayan çene cerrahisi alanında Bursa Diş Doktoru.com sitesi ile hizmet Dt Cenker Selçuk; çene cerrahisi konusunda merak edilen sorulara yanıtlar verdi. Çene cerrahisi nedir? Dahası çene cerrahisi nasıl yapılır? Sorularına yanıtlar veren Dt Cenker Selçuk; bu tür operasyonların önemli bir etkiye sahip olduğunu da ifade etti. İşte çene cerrahisi konusunda merak edilen sorulara dair açıklamalar!

Çene cerrahisi nedir? Çene cerrahisi; yüz ve çene ile ilgilenen cerrahi bir uzmanlık alanıdır. Çene cerrahisi uzmanları, yaralanma veya doğuştan gelen kusurlar nedeniyle çeneleri hasar görmüş veya deforme olmuş hastalara yardımcı olabilir. Ayrıca ısırma, çene ağrısı ve diğer çene problemleri olan hastaları da tedavi edebilirler.

Çene Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler 

Çene ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için normal bir ısırığın neye benzediğini bilmek önemlidir. Normal bir ısırık, yiyecekleri düzgün bir şekilde çiğnemek için üst ve alt çenelerin dişlerin her iki yanında eşit olarak bir araya gelmesini içermektedir. Bu olmadığında, aşağıdaki gibi sorunlara yol açar:

  • Bruksizm (diş gıcırdatmak)
  • Üst ve alt dişlerin yanlış hizalanması
  • Diş köklerinin çıkması veya gevşek dişler
  • Diş çevresindeki diş etlerinin yanlış hizalanması
Çene Cerrahisi
Çene Cerrahisinin Amacı Nedir?

Çene cerrahisi, yanlış hizalanmış çeneleri düzeltmek için yapılan bir işlemdir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılabilir. Çoğunlukla fiziksel yaralanma veya gelişimsel anormalliklerin neden olduğu çene problemlerini tedavi etmek için yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda, fiziksel yaralanma veya gelişimsel anormalliklerden kaynaklanmayan ancak yüzün görünümünü etkileyen çene problemlerinin tedavi edilmesi gerekebilir.

Çene cerrahisi, dişlerinizi uygun pozisyonlarına getirmeyi ve düzgün çalışması için yeniden hizalamayı içermektedir. Amaç, ısırmanızı iyileştirmek, tam çiğneme kabiliyetine sahip olmanızı sağlamak ve yüzünüzün estetik görünümünü iyileştirmektir. Çene cerrahisi yıllardır değişen derecelerde başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle sağlık sektöründeki olumlu gelişmeler, çene cerrahisini de olumlu yönde etkilemektedir.

Ortognatik cerrahi olarak da bilinen çene cerrahisi, görünümünüzü ve fonksiyonunuzu iyileştirmek için çene ve yüz kemiklerinizi yeniden hizalayan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemler, çene gelişimi anormal olan ergenlerde ve çocuklarda veya yaralanma veya hastalık nedeniyle dişlerinde sorun yaşayan yetişkinlerde yapılabilmektedir.

Çene Cerrahisinin Amacı Nedir? 

Çene cerrahisinin temel amacı, ağzınızın görünümüyle ilgili bir sorunu düzeltmektir. Alt çene (alt çenenin üst çeneden daha fazla dışarı çıktığı) veya aşırı kapanış (üst çenenin alt çeneden daha fazla dışarı çıktığı) gibi yüz büyümesiyle ilgili sorunların tedavi edilmesinde çene cerrahisi oldukça etkilidir.

Bursa’da yapılan çene cerrahi operasyonlarının geniş kapsamlı bir şekilde yürütüldüğünü biliyoruz. Bu durum çene cerrahisi Bursa fırsatlarının son derece geniş kapsamlı olmasını da mümkün kılar. Bursa’da çene cerrahisi konusunda bir hizmet alacağınız zaman gayet doğal olarak karşınıza farklı alternatif seçenekler de çıkacaktır.

Bursa’da çene cerrahisi tercihlerinde alanında uzman olanları tercih ediyor olmanız her zaman önerilmektedir. Unutmamak gerekir ki çene cerrahisi gündeme geldiği zaman karşımıza son derece titiz bir süreç çıkar. Dolayısıyla çene cerrahisi tercihlerinde hem hekim tercihine hem de klinik tercihine dikkat ediyor olmanız şarttır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz