Ceza İnfaz Kurumu Hakkında
Ceza İnfaz Kurumu Nedir | Dinamik Yaşam

Ceza İnfaz Kurumu, mahkemece suçu kesinleşerek hapis cezasına çarptırılmış kişilerin cezaları süresince kapatıldıkları özel yapılardır. Mahkemesi devam eden, tutukluğuna karar verilmiş kişiler içinde tutukevleri vardır. Ceza İnfaz Kurumu için cezaevi denildiği gibi mahpushane ve zindan kelimeleri de zaman zaman Ceza İnfaz Kurumları için kullanılır. Ceza infaz Kurumları sandığımız kadar korkutucu yerler değildir. Eski dilde kullanılan zindan kelimesi hem kelime olarak hem de gerçek anlamda korkutucu yerlerdi fakat günümüzdeki Ceza İnfaz Kurumları, mahkumları topluma kazandırmaya yönelik daha iyileştirici kurumlardır.

 

Ceza infaz Kurumu Türleri Nelerdir?

 

Ülkemizde birçok Ceza Kurumu vardır ve kurumların dış güvenliğine Jandarma, iç güvenliğine ise Adalet Bakanlığı’na bağlı İnfaz ve Koruma memurları bakar. Ülkemizde kapalı, açık, yüksek güvenlikli kapalı, kadın kapalı, çocuk kapalı, gençlik kapalı,  eğitim evleri gibi cezaevi türleri bulunur. Hükümlüler bu Ceza İnfaz Kurumlarından birine girmeden önce gözlem ve sınıflandırmaya tabi tutulur ve bu gözlem ve sınıflandırma sonucu yerleştirilir.

 

Ceza İnfaz Kurumları müdür ve yeterli sayıda ikinci müdür tarafından yönetilir. Kurum içerisinde teknik servis, sağlık servisi, psiko-sosyal yardım servisi, eğitim ve öğretim servisi, iş yurdu servisi gibi servisler bulunur ve bu servisler hükümlülere yerleştirildikleri kurum veya bölümlerde iyileştirme programları uygulanır.

 

Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlü Hakları Nelerdir?

 

Hükümlü ve tutukluları cezaevlerinde ziyaret etmek mümkün, bu ziyaretler kapalı veya açık olmak üzere iki biçimde yaptırılır. Ziyaretlerde ziyaretçilerin hükümlü ve tutuklu ile olan yakınlığını belgelendirmesi şarttır.

Ceza İnfaz Kurumlarındaki mahkumlarla mektuplaşmak da mümkün fakat bu mektuplar Ceza İnfaz kurumlarındaki personeller tarafından incelemeye tâbi tutulur, hükümlüler de belirlenen bazı kısıtlamalar dışında, ücretlerini kendileri karşılamak koşuluyla mektup gönderme hakkına sahiptir.

Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlüler belirlenen kurallara göre idarenin kontrolündeki ücretli telefonlar ile yakınları ile görüşme yapar, bu görüşmeler idarece dinlenir ve kayıt altına alınır. Açık ceza infaz kurumlarındaki mahkumlar ve çocuk eğitim evlerindeki hükümlüler ücretli telefonlarla serbestçe görüşme yapabilir bunlar görüşmeler personeller tarafından dinlenmez.Hükümlüler Ceza İnfaz kurumlarında yayın sistemi bulunduğu takdirde Radyo ve Televizyon yayınlarını izleyebilir.

Hasta olan mahkumlar öncelikle kurum revirinde eğer kurum revirinde tedavi mümkün değilse devlet veya üniversite hastanelerinin mahkum koğuşlarında tedavi ettirilir.Hükümlü kendisine verilen yemek dışında diğer ihtiyaçlarını kurum kantininden sağlayabilir.

Hükümlülerin ruhsal ve bedensel gelişmelerini sağlamak amacıyla, spor beden eğitimi ve eğlendirici etkinlikleri katılmasına müsaade edilir.Mahkumlar kütüphane ve kurslardan yararlanabilirler.Ceza İnfaz kurumlarında daha çok ceza vermeye yönelik değil hükümlü ve tutukluları iyileştirmeye yönelik tedbirler uygulanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz