Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavisi
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel ilişki esnasında kişilerin birinde hastalık olması durumunda, bu hastalık diğer bireylere sıklıkla bulaşmaktadır. Bununla beraber yüzyıllardır olan bu durum, bazı türlerinde kişilerin hayatını büyük bir oranda tehlikeye atmaktadır. Ortalama günümüzde bulunan birçok hastalığın %20’si cinsel yolla bulaşmaktadır. Cinsel ilişki sonucunda kişiler birçok farklı hastalık alabilir.

Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu rahatsızlığı, Neisseriae gonorrhoea adlı bakterinin kişiye geçmesi sonucunda oluşmaktadır. Genel olarak bu rahatsızlığı en iyi akıntı durumunuzla tespit edebilirsiniz. Bununla beraber bu rahatsızlığa sahip olduğunu düşünen kişiler laboratuara giderek test yaptırabilirler. Bu rahatsızlığı tespit etmek için hekimler genel olarak çıkan akıntıdan, kültür testi yapmaktadır. Bu hastalık kolay bir şekilde tespit edilebiliyor ve bununla beraber hızlıca tedavisi mümkün.

Bu rahatsızlık dışında en çok bilinen cinsel ilişki sırasında bulaşan rahatsızlıklardan biri Frengi hastalığıdır. Bu hastalık Treponema Pallidum isimli bir spiroket grubundan meydana gelmektedir. Bu tür rahatsızlığa sahip olan kişilerin, erken teşhis ile tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle kadına bulaşması durumunda ve bu kişinin gebe kalması durumunda bebekte büyük rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Genital Uçuklar

Genital uçuk rahatsızlığı genel olarak virüs nedenli olmaktadır. Bununla beraber bu rahatsızlık gözle görülür şekilde hızlıca fark edilebilir. Özellikle cinsel organın etrafında ve iç kısmında ağrılı kalın dokular oluşmaya başlar. Bununla beraber uçuğun geçmesi durumunda bile virüs vücutta kalabilir. Bu yüzden bu tarz rahatsızlıkların, hızlı bir şekilde tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Kadında bu rahatsızlığın olması durumunda, bu hastalık bebeğe de geçebilir. Özellikle bu virüs bebeğe geçmesi durumunda, cilt üzerinde belirli enfeksiyon olarak görülmektedir. Bununla beraber körlük, belirli bir zihinsel gerilik veya bebekte ölüm gibi ciddi sebebiyet verilen bu hastalığın kısa sürede tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

AIDS

AIDS, HIV virüsü sebebiyle oluşan hastalıklardan dolayı oluşmaktadır. Genel olarak bu rahatsızlık çok kolay bir şekilde geçmektedir. HIV virüsünün bulaşma yolları ise şu şekildedir; İlgili Link: Cinsellikte Sayı Önemli Mi

  • Cinsel ilişki sırasında sperm yoluyla buluşmaktadır.
  • Vajinal akıntı sayesinde, cinsel ilişki sırasında bulaşabilir.
  • Kan yolu ile kişilere birebir olarak bu hastalık geçebilir.

Bununla beraber HIV virüsünün kadında olması durumunda bu rahatsızlık doğum sırasında yeni doğacak olan bebeğe de geçebilir. Bu rahatsızlığa sebep olan bebeklerin, çoğu ilk yıllarda ölmektedir. Bununla beraber bu enfeksiyon süt ile birlikte de bebeklere geçmektedir. Bu hastalık için yeni yapılan ilaç tedavisi yolu, iğne ile olmaktadır.

Sık Bilinen Cinsel Yolla Bulaşan Rahatsızlıklar 

Genel olarak kişiler tarafından en çok bilinen rahatsızlıklardan biri kasık biti ve uyuz hastalığıdır. Bu hastalık genel olarak kişilere, cinsel münasebet yoluyla bulaşmaktadır. Bu rahatsızlık tam olarak kasıkları sarmaktadır. Bu hastalık tamamıyla insan kanıyla beslenmektedir. Bununla beraber bu hastalık kıyafetlerden ve iç çamaşırlarla da geçmektedir. Bu rahatsızlığın en rahat tespiti kaşıntıyla oluşmaktadır ve ağır bir şekilde bu hastalıkla geçmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz