Çocuk Odası Dekorasyon Önerileri

Bebek sahibi olmak her anne baba için özeldir. Size ait ve sizden bir parçayı dünyaya katmak, bunun verdiği şaşkınlık ve heyecan, hatta korku size yepyeni bir dünyanın kapılarını açar. Bir ömür boyu sizden ayrılmayacak, sizin de ayrılamayacağınız bir canlının sorumluluğunu almak her ne kadar normal, sıradan ve alışılmış gibi görünse de, aslına bakarsanız sıra dışı bir durumdur. O ana kadar bireysel yaşayan iki insan, kendilerine ihtiyaç duyan minicik bir canlının sorumluluğu içinde buluverirler kendilerini. İşte anne baba olmanın sıra dışılığı da burada saklıdır…

Artık anne babalar bebeğin dünyaya gelene kadar ki süreci konusunda da, dünyaya geldikten sonra yapılması gerekenler konusunda da oldukça bilinçli. Zamane çocukları diye nitelendirilen yeni çocuklar bizlerden çok farklı olduğu için anne babalar her konuda tamamen buna göre uyumlanıyorlar. Beslenmesinden psikolojisine, alacağı eğitimden yaşayacağı mekana kadar.

Eskiden sahip olunan; çocuk odalarında tercih edilecek olan renk, pembe veya mavi olmalıdır inancı tasarım zenginliği sayesinde artık yıkılmış durumda hatta ebeveynler artık bu renkleri standart ve sıkıcı bulduklarından kullanmaktan kaçınıyorlar. Ayrıca uzmanlar bu renklerin insan psikolojisinde huzursuzluğa sebep olduğunu bile söylüyorlar.

Çocuğumuzun odasını düzenlerken aşırılıklara kaçmamalıyız. Unutmayalım ki oda ne kadar sade olursa çocuğumuzda o kadar yüksek bir algı gücü oluşur. Duvarlarda kullanılan resimler, süslemeler ya da çıkartmaların her biri çocukta dikkat dağınıklığına sebep olabileceği için abartıdan uzak durmak gerek. Zannettiğimizin aksine çoğu defa bunlar yetişkin için anlamlı olsa da, çocuk tarafından anlamsızdır. Odanın çeştli yerlerine dizilmiş peluş oyuncaklar odayı şirin gösterse de, odada yatan çocuk için oyuncakların gözlerindeki cansız ve donuk bakışlar gece korkularına dönüşebilir, tavandan aşağı sarkan bir tül çocuk için anlam veremediği bir daraltılmış alan hissini oluşturabilir. Çocuk odası ne kadar sade olursa çocuk ruh sağlığı açısından o kadar iyi olur.

Çocuk Odası Aydınlatma Seçimi

Çocuk odasındaki ışık direkt çocuğun gözüne gelmemeli ve loş bir ışık olmasına özen gösterilmelidir. Bunun için düşük “vat”lı ampuller kullanılmalıdır. Aydınlatma tavan lambasıyla değil, yerden yukarı yönelmiş ayaklı ışıklar ya da tavan arasında gizli ışıklandırmalarla sağlanmalıdır.

Çocuğun odasına renkli sandıklar koyulursa, bu sandıklar hem odayı renklendirir, hem de odadaki dağınıklığı ortadan kaldırır. Raf koymanız halinde de küçük oyuncakları buralara yerleştirebilirsiniz. Rafların yürürken kafanıza çarpmayacak yerde olmasına, çocukların tırmanamayacağı şekilde monte edilmesine dikkat etmelisiniz. Hem depreme karşı önlem,  hem de çocukların tırmanması sonucu olabilecek kazalara karşı önlem olması açısından mobilyaların mutlaka duvara monte edilmesi gerekir.

Her alacağımız üründe olduğu gibi mobilya seçerken de kullanılan malzemenin kaliteli olmasına dikkat etmeliyiz. Kalitesiz bir malzemeyle ve üstünkörü bir işçilikle yapılmış mobilyalar alırken ucuz gibi görünse de ilerde daha büyük masraflar açacaktır. Ayrıca mobilyaların dış görünüşlerine aldanmamak gerek. Kullanılan malzeme, kalitesi, işçiliği,  çekmecelerin nasıl yerleştiği önemlidir.

Çocuk ve bebek odalarında mobilyada cam kullanılmaması gerekir. Mutlaka cam görüntüsü isteniyorsa kırılmaz mika kullanılan mobilya tercih edilmelidir.

Çocuk odası alırken çocuğun hızla büyüyen bir canlı olduğunu akıldan çıkarmayarak gardırop, yatak veya kitaplığı çok küçük almamak gerek. Çocukların güvenliği için mobilya köşelerinin sivri olmamasına, yuvarlak hatlarının olmasına önem verilmeli.

Çocukların dünyası bizden çok farklıdır, onların renkli bir dünyası vardır. Buna dikkat ederek hayallerindeki gibi gelişmeleri ve minik hayatlarına değer katmaları için onlara özel mekanlar tasarlamaya özen gösterilmeliyiz. Dekorasyon ana ürünleri olan mobilya, duvar kağıdı, perde, halı gibi malzemeleri tercih ederken çok dikkatli davranmalıyız. Bebek ve çocuk odalarında artık hazır ürünler yerine, kişiye ve çocukların karakterine göre özel tasarımlar uygulanmakta. Artık çocuk odalarında bol çeşit söz konusu çocuğumuzun odasını yaparken kendi çocukluğumuza dönüp “Şöyle bir odam olsaydı mutlu olurdum” düşüncesinden sıyrılıp, çocuğumuzun odasını kendimize göre değil çocuğumuza göre yapmalıyız. Çünkü çocuğumuz biz değiliz, o farklı bir birey ve farklı bir yaşam…

Kırmızı Cazibe

Kırmızı Cazibe

Tasarımın oyun boyutunu keşfeden Magis,çoçukları hiçbir zaman unutmuyor.El Ultimo Geito imzasını taşıyan Miço çocuklar için tasarlanan çok eğlenceli ve çok yönlü bir oyun.Ürünün kırmızı tasarlanması da çocuklar arasındaki popülerliğini artırmış.

Yaratıcı Çoçuklar İçin Tasarlandı

Yaratıcı Çoçuklar İçin Tasarlandı

Çocukların yaratıcılıklarını geliştirecek muhteşem bir tasarım Space Frame modüler sistemi. Çocuklarınız oturma odasında bir kale, tiyatro ya da büyük bir heykel anıt inşa edebilir. Space Frame modüler sistemi çocuklarınızın kendilerini ifade etmeleri için sonsuz olanaklar sağlar.% 100 geri dönüşümlüdür ve tamamen çocuklar için güvenli eşsiz bir polyester malzemeden yapılmıştır.Yapı taşlarına yeni bir boyut kazandıran Space Frameher her  yaştan çocuğa hitap etmektedir.

Duvarlarda Alışılmadık Tasarımlar

Duvarlarda Alışılmadık Tasarımlar

Leaning-molds yani yaslanma kalıpları oturma yerine yaslanmak için duvar üzeri için tasarlanmış yenilikçi mobilya sistemi. Sistem duvara bağlı olan iki kalıptan oluşmaktadır. Kalıp şekilleri aynıdır ve puzzleparçaları  gibi birbirine uygundur.Her bir parçası bir amaca hizmet eder: biri yaslanmak için diğeri ise sırt desteği olarak kullanılır. İster tekli ya da bir bütün halinde sonsuz desen oluşturulabilir

Çocuk odaları için renkli elektrik düğmeleri

Çocuk odaları için renkli elektrik düğmeleri

Kendileri gibi odaları da cıvıl cıvıl olsun, neşe saçsın diyorsanız bu lamba anahtarı süsleri tam onlar için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz