Çocukluk Çağı Şizofreni Nedir
Çocukluk Çağı Şizofrenisi Nedenleri | Dinamik Yaşam

Çocukluk şizofreninin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Yetişkin şizofrenisiyle aynı şekilde geliştiği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar şizofreni gelişimine genetiğin, beyin kimyasının ve çevrenin bir kombinasyonunun katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bazı kişilerde çok erken zamanlarda şizofreni başlamasının nedeni de belli değildir.

Şizofreni gelişiminde rol oynayan bazı beyin kimyasalları sorunları olduğu bilinir. Bu sorunlar dopamin ve glutamat adı verilen nörotransmitterler de dahil olmak üzere doğal olarak oluşan bazı beyin kimyasallarıyla ilgili sorunlardır. Yapılan nöro görüntüleme çalışmaları şizofreniye sahip olan kişilerin beyin yapılarında ve merkezi sinir sistemlerinde farklılıklar olduğunu göstermiştir. Görüntülenen farklılıkların şizofreniye etki edip etmedikleri tam olarak bilinen ve kanıtlanan bir durum değildir. Ancak şizofreninin bir beyin hastalığı olduğu söylenir.

Çocukluk Çağı Şizofrenisi Teşhisi

Çocukluk şizofrenisi teşhisinde öncelikli olarak diğer durumlar elenmelidir. Diğer ruh sağlığı bozukluklarının ve semptomlarının elenmesi, madde kullanımının elenmesi, ilaç ya da tıbbi bir durumun kaynaklığının elenmesi sonrasında teşhis sürecine girilebilir. Teşhis süreci aşağıdakileri kapsar:

  • Fiziki Muayene

Fiziki muayene, semptomlara neden olabilecek diğer sorunları ortadan kaldırmak için gereklidir. Ayrıca komplikasyonların kontrol edilebilmesi amacıyla da yapılır.

  • Testler ve Taramalar

Testler ve taramalarla benzer semptomlara sahip durumların elenmesi sağlanır. Ayrıca alkol ve uyuşturucu taramaları da bu gruptadır. Doktorlar duruma göre MR ya da BT taraması gibi görüntüleme testleri de isteyebilirler.

  • Psikolojik Değerlendirme

Psikolojik değerlendirme görünüm ve tavırların gözlemlenmesini, kişinin kendisine ya da başkalarına zarar verme üzerine düşüncelere, duygu ve davranışlara sahip olup olmadığının anlaşılabilmesini içerir. Yaşa uygun düzeyde düşünme ve işlev yeteneği değerlendirilir. Çocuğun ruh hali, kaygı düzeyi ve olası psikotik belirtileri de aynı şekilde değerlendirmeden geçer. Psikolojik değerlendirme içerisinde aile ve kişisel geçmiş tartışması da yer alır.

  • Şizofreni İçin Tanı Kriterleri

Doktorlar ya da akıl sağlığı uzmanları bazı teknik kriterlerden faydalanabilirler. Çocukluk çağı şizofrenisinde kullanılan tanı ölçütleri çoğunlukla yetişkin şizofrenisinde kullanılan ölçütlerle aynıdır.

İlgili Link: Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedenleri

Çocukluk çağı şizofrenisinin teşhisi çoğu zaman uzun ve zorlu bir yoldan geçer. Çünkü depresyon ve bipolar bozukluk gibi diğer durumların semptomları çocukluk şizofrenisi semptomlarıyla benzerdir.

Çocuk psikiyatristi çocuğun davranışlarını, algılarını ve düşünme kalıplarını altı ay boyunca ya da daha uzun bir süre takip etmek isteyebilir. Zaman içerisinde düşünceler, davranış kalıpları, belirti ve semptomlar daha açık hale gelirler ve şizofreni tanısı koymak kolaylaşır.

Psikiyatristler kimi zaman tanı koymazlar ancak öncesinde ilaçlara başlanmasını önerebilirler. Özellikle saldırganlık ya da kendine zarar verme gibi belirtiler varsa bu uygulama önem taşır. Çünkü bazı ilaçlar bu tarz davranışların sınırlandırılmasında ve normallik hissinin geri kazanılmasında etkilidirler.

Çocukluk Çağı Şizofrenisi Tedavisi

Çocukluk şizofrenisinde profesyonel tedavi gerekir. Bunun yanı sıra çocuğun bakımında ebeveynlerin aktif rol almaları tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Tedavi planlamasında en iyi sonuçların elde edilebilmesi için izlenebilecek yollar şunlardır:

Çocukluk Çağı Şizofreni Belirtileri
Çocukluk Çağı Şizofrenisi Teşhisi
  • İlaçlar için talimatlar izlenmelidir.

Çocuklar bazen kendilerini iyi hissederler ve mevcut semptomlar ortaya çıkmaz. Böyle anlarda da reçete edilmiş olan ilaçların kullanımına aynı özenin gösterilmesi gerekir. İlaçlar bırakılıp tekrar kullanıldıklarında semptomların tekrar ortaya çıkma riskleri yüksektir. O nedenle doktorun önerdiği dozda ve sürede ilaç kullanımı gerekir. Doktora danışmadan ilaç bırakmak ya da tekrar ilaca başlamak doğru değildir.

  • Diğer ilaçlar kullanılmadan önce kontrol edilmelidir.

Çocuk şizofrenisi tedavisinde beraber yol alınan doktorun her şeyden haberdar olması önemlidir. Bazen başka bir doktor tarafından ilaç reçete edilebilir. Bu ilaçlar kullanılmadan evvel şizofreni tedavisini yürüten doktora danışılmalıdır. Benzer şekilde reçetesiz şekilde satılan ilaçlar vitaminler, mineraller, otlar ya da diğer takviyeler için de şizofreni tedavisini yürüten doktora danışılmalıdır. Diğer ilaçların ve takviyelerin şizofreni ilaçlarıyla etkileşime girebilecekleri unutulmamalıdır.

  • Uyarı işaretlerine dikkat edilmelidir.

Ebeveynler çocuğun semptomlarının tetiklendiği bazı durumları gözlemlemiş olabilirler. Semptomların nüksetmesine ya da çocuğun günlük aktivitelerini gerçekleştirmesini engellemeye yönelik bu uyarıcılara dikkat edilmelidir. Semptomlar tekrar ortaya çıkarsa ne yapılacağı hakkında bilgi sahibi olunmalı ve plan yapılmalıdır. Eğer semptomlarda değişiklikler fark edilirse mutlaka doktora ya da terapiste danışmak gerekir. Bu şekilde durumun daha da kötüleşmesinin önüne geçilebilir.

  • Fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme bir öncelik haline getirilmelidir.

Şizofreni için kullanılan bazı ilaçlar çocuklarda kilo alımıyla ya da yüksek kolesterolle ilişkili olabilirler. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme ve fiziksel aktivite planıyla çocuğun kilosu yönetilebilir. Ayrıca böyle bir yaşam tarzı kalp sağlığı için de faydalıdır.

  • Alkol, merdiven altı ilaçlar ve tütün kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Alkol, merdiven altı ilaçlar ve tütün kullanımı şizofreni semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir ve antipsikotik ilaçlara etki edebilir. Ebeveynler çocuklarıyla uyuşturucu, alkol ve sigara kullanımının zararları hakkında konuşmalıdırlar. Bunlardan uzak durulması gerektiğini anlatmalıdırlar. Gerekirse madde kullanım sorunuyla ilgili uygun olan tedavilerden faydalanmalıdırlar. İlgili Link: Online Terapi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz