Damla Yağı Nedir
Damla Yağı

Damla yağı, içeriğinde birçok şifalı değer bulunduran bitkisel yağlardan birisi olup kullanım alanı oldukça geniştir. Antiseptik özellik gösteren damla yağı ile hazırlanmış olan karışım ve doğal kürler, cilt bakımı konusunda da ayrıca önem taşır. Güneş ışınlarına iş hayatında ve günlük yaşamında maruz kalan bireylerde, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için damla yağı kullanımı tavsiye edilir. Cilt bakımında ciltte oluşan yara ve sivilce lekelerini azaltır. Bunun yanı sıra yüzde oluşan kırışıklıklara ve bölgesel meydana gelen sarkmaların toparlanması konusunda da oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarır.

Damla Yağı Nedir?

Damla yağı, damla sakızının bazı işlemlerden geçmesi halinde ortaya çıkan şifalı ve mucizevi bir doğal yağ olup, kullanım alanı oldukça geniş olmakla beraber, tüketimi de bir hayli fazla olan yağlardan birisidir. Damla sakızının içerisinde hem bakteri hem de vücutta oluşan zararlı virüsleri yok eden, etkisiz hale getiren özellik gösterir. Bu özelliği ve şifalı içeriği sayesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılan yağlardandır. Antiseptik özelliği sayesinde cilt üzerinde faydaları saymakla bitmez. Cilde uygulandığı takdirde adeta ciltte derinlemesine bakım işlevini görür.

Cilt yapısı bakımından karma ciltler, kuru ciltler ve yağlı ciltler olarak ele alındığında damla yağı tüm ciltlerde uygulanabilir. Özellikle yaz aylarında cilt yapısı hassas olan kişilerin, güneş alerjisi sorunlarına karşın oldukça iyi gelir. Hassas cilt tipine sahip kişilerin vazgeçilmez ürünleri arasında yer alır. Güneşe maruz kalan bireyler, kullandıkları takdirde güneş lekelerinin oluşmasına sebep veren ultraviyole denilen ışınları emer ve engeller. Bunun yanın sıra daha önce oluşmuş güneş lekelerini de yok etme konusunda da oldukça başarılı bir doğal yağdır. İlgili Link: Aspir Yağı

Damla Yağı Ne İşe Yarar?

Damla yağının mucizevi birçok özelliği vardır. Gelin bunlara birlikte göz atalım!

Damla yağı, oluşmuş sivilceler üzerinde kullanıldığı takdirde sivilceler için kurutucu özellik gösterir. Genellikle gençlerde ergenlik dönemi adı verilen dönemde daha çok görülen akneler bazı durumlarda adeta büyük bir sorun haline gelebiliyor. Vücutta ve genellikle gözle görülür olarak yüzde meydana gelen bu ergenlik akneleri vücutta oluşan yağ oranının dengesizliği yüzünden kaynaklanır. Bu dönemde gençlerin özellikle yüzlerinde kalıcı izlerin kalmaması için yüz bakımı konusunda oldukça dikkatli olmaları gerekir.

Oluşan sivilceler için sadece bazı bakımlar gerekmez, kurutucu özellik gösteren ürünler kullanılarak o dönem içerisinde daha az zarar ile çıkılmalıdır. Bu nedenle, derinlemesine cilt temizliğinin yanı sıra destekleyici yani sivilce kurutucu özellik gösteren ürünlerde kullanılması önerilir. Damla yağı tam da bu konuda sizlerin yardımına koşar. Damla yağı, cilde yani sivilceler üzerine uygulandığı takdirde kurutucu özellik gösterir ve bu sorundan daha erken kurtulmanıza yardımcı olur.

Antiseptik özellik göstermesinden dolayı gözenekler temiz kalır ve yeni akne oluşumunu önleyici özellik gösterir. Aknenin oluşumunda ve devamında vermiş olduğu ağrılı sancılı bölgeyi sakinleştirir ve yatıştırıcı rolü oynar.

Damla Yağı Nedir
Damla Yağı Ne İşe Yarar

Damla Yağındaki Mucizeler

  • İçeriğindeki özler sayesinde cildi tazeler ve nem seviyesi bakımından vücudun gereksinimi olan nemi sağlar ve bu dengeyi korur.
  • Ciltte oluşan kırışıklıkları giderir yani kırışıklıkları açıcı özellik gösterir. Henüz orta yaşlarda iseniz cilt kırışıklıkları oluşmadan, cildin yapısını genç tutma özelliği vardır. Sarkma problemlerine karşı da önleyici özellik gösterir.
  • Ciltte oluşmuş ölü hücreleri temizler ve yeni, ışıltılı ve sağlıklı görünüme sahip bir cilt ortaya çıkarır.
  • Cilt tipi yağı olan kişilerde cilde bulunan aşırı yağ oranını dengelemeye yardımcı olur.
  • Temizleme özelliği gösteren damla yağı siyah nokta problemlerinde de giderici özellik gösterir.
  • Düzenli bir şekilde damla yağı ile cilt bakımı yapan kişilerde gözle görülür farklar vardır. Cilt yapıları oldukça temiz ve pürüzsüz olur.

Damla Yağı Kullanım Alanları Nelerdir?

Damla yağı, damla sakızından elde edilmekle birlikte birçok alanda çeşitli şekillerde kullanımı mevcuttur. Damla yağı olarak satışa sunulmakla birlikte sabun olarak da kullanımı vardır. Damla sakızı genellikle mutfaklarda kullanılan ve mutfakların vazgeçilmez tatlarından birisidir. Fakat içeriğinde buluna antiseptik özellik sayesinde cilt bakımında da kullanımı bir hayli yaygındır. Hatta en fazla kullanım alanı cilt bakımında denilse daha doğru olur.

Yağından ayrı sabun olarak kullanımından ayrı faydalanılır. Cilt bakımında kullanılmak istenildiğinde bir havan yardımı ile ezilir. Toz haline gelen bu damla sakızlarının üzerine birazcık zeytinyağı ilave edilir ve son olarak birazcık balmumu eritilerek homojen dediğimiz birbiri ile özdeşleşen bir karışım elde edilir. Ilık bir halde bulunan bu karışıma toz haline getirilen damla sakızı eklenir. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı her gece yatmadan kullanabilirsiniz. İlgili Link: Çay Ağacı Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Damla Yağını Kullanarak Oluşan Lekelerinizden Kurtulun

Damla yağı, içerisinde bulundurduğu özler sayesinde antiseptik bir yapıda olup, cilt lekelerini giderme konusunda oldukça başarılı bir iş çıkartır. Lekelerden arınan temiz bir cilt, canlanır ve doğal yollarla nem seviyesi ihtiyacı karşılanarak beslenir. Damla yağını temin etme durumunuz ise oldukça kolay olup, en yakın aktar ile iletişime geçerek bulabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise evde damla sakızı ile kendi damla yağınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Her gece yatmadan uygulayabildiğiniz bu karışımı önce cildinizi temizleyip daha sonra temiz bir cilde uygulamanız önerilir. Cilde sürmüş olduğunuz bu yağın emilmesi beklenmelidir. Akşam sürülen bu yağ sabah ılık su ile temizlenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz