Diş Eti
Diş Eti Kanaması

Diş etlerinde meydana gelen ya da gelebilecek olan bir hastalığın belirtisi olsa da, diş eti kanaması başka bir hastalığın habercisi olarak da meydana gelebilir. Fakat her zaman bu konuda endişe taşımamak gerekir. Dişleri çok fazla sert fırçalamak, ya da diş ipini yanlış bir şekilde ve sert kullanmak ya da protezi yanlış kullanmak diş eti kanamalarına yol açabilir. Fakat bu günlük basit sorunların dışında periodontitis, lösemi, vitamin eksiklikleri ve trombosit eksikliği gibi hastalıkların da bir işareti olarak diş eti kanaması problemleri görülebilir.  Bu tarz bir sorunla karşılaşılması durumunda mutlaka bir doktora danışılması gerekiyor.

Diş Eti Kanamasının Belirtileri 

Yaygın olarak, diş eti kanaması diş fırçalama esnasında ortaya çıkar. Dişi fırçalarken fırçada görülen kan ile kolayca fark edilir. Bunun yanında, dişte oluşan hassasiyet ile de bunu fark etmeniz mümkündür. Özellikle biraz soğuk ya da sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sırasında bu daha fazla hissedilir. Yemekleri çiğnerken dişlerde bir baskı hissedilmesi, yiyecek içecek tüketimi sırasında dişlerde sızlama oluşması ile de kendini gösteren diş eti kanaması ayrıca, normal renginden daha kırmızı renkte ise veya buna bağlı olarak şişme görülüyorsa da bir doktora görünmenizde yarar vardır. Protez kullanan kişilerde protez diş etini çok sıktığı zaman da diş eti kanamasından şüphe edilebilir.

Diş Eti Kanamasının Sebepleri 

Genelde diş eti kanaması problemlerini sadece diş eti rahatsızlıkları olarak düşünmemek gerekir. Bunun yanında, daha pek çok hastalığın da habercisi olabilen diş eti kanamalarının en yaygın sebepleri arasında;

Diş Eti
Diş Eti Kanamasının Sebepleri
  • Diş eti iltihabı; diş eti hastalıklarında ilk aşama sayılan diş iltihabı belirtilerinin arasında diş eti kızarması ve hassaslaşması sayılabilir. Diş etinde oluşan plaklar, eğer vaktinde temizlenmez ise plaklar oluşur ve bakteriler üremeye başlar. Eğer dişlerinizde böyle bir oluşum meydana gelirse, mutlaka bir uzmana danışmalısınız.
  • Kullanılan bazı ilaçlar yan etkiye sebep olabilir ve diş eti kanamalarına yol açabilir. En çok da kan sulandırıcı ilaçlar diş eti kanaması sorunlarına yol açarlar. Bu kişilerin hassas ağız bakım ürünlerini tercih etmesi gerekebilir.
  • Kullanılmakta olan ağız bakım ürünlerini değiştirmek de diş etlerinde kanamalara yol açmaktadır. Bu tür durumlarda, doktoruna danışılarak değişikliğe gidilebilir.
  • Bazen, kadınların gebelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle diş etlerinde bir hassasiyet meydana gelebilir ve diş fırçalama esnasında kanamalara yol açabilir.
  • Ağız bakımlarına yeterli özenin gösterilmemesi de ağız ve diş problemlerine sebebiyet verir.
  • Bir diğer önemli unsur da, sağlıksız beslenmedir. Bu yüzden yeterli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.
  • Diş yapınıza uymayan gıdaları tüketerek dişlere ya da diş etlerine zarar verebilir ve diş eti kanamalarının yaşanmasına neden olabilirsiniz. Kimi zaman stres de diş etlerinde kanamaya yol açar.
  • Son olarak, sigara tüketimi ve diğer ciddi hastalıkların da habercisi olarak diş eti sorunları görülebilir.

Diş Eti Kanamalarında Nasıl Tedavi Uygulanır? 

Atılacak en önemli adım diş eti kanaması rahatsızlığının yaşanması durumunda çok özenli ve hassas bir şekilde ağız bakımının yapılmasıdır. Günlük ağız bakımı ile birlikte yılda 2 defa, eğer diş hekimi tarafından konulan bir diş eti rahatsızlığı teşhisi varsa, diş hekimi ne sıklıkla önerirse o sıklıkta diş muayenelerinin yaptırılması gerekiyor. Dişleri doğru bir şekilde fırçaladıkça ve diş ipi kullanımı ile plak oluşumu azaldıkça diş eti kanamalarının riski de azalmaya başlar. Antiseptik gargara kullanımı ile bakteriyel enfeksiyonlar azalarak diş eti kanamaları azalmaya başlıyor. Ilık ve tuzlu su ile gargara yaparak da diş etlerinin rahatlayarak kanamalarının azalması sağlanabilir.

İlgili Link: Diş İmplantı

Yumuşak uçlu bir diş fırçası kullanarak diş etlerinize zarar vermeden hassas bir bakım sağlamanız mümkündür. Eğer diş eti rahatsızlıkları ileri düzeyde ise, ilaç kullanımı da gerekebilir. Bunun için özel diş fırçaları ve diş macunu ile gargaralar önerilebilir. Ayrıca, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan kurtulmalıdır.

Diş Eti
Diş Eti Kanamalarında Nasıl Tedavi Uygulanır

Diş Eti Kanamasında Çözüm Üretirken Dikkat Edilecekler 

Dişlerin en önemli parçası olan diş etlerinde diş eti kanaması problemleri birçok farklı sebepten yaşanabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa öncelikle problemin kaynaklandığı sebebi bulmakla işe başlamak gerek.  En sık karşılaşılan nedenler arasında vitamin eksikliği bulunuyor. Diş ve diş etlerinin gereksinim duyduğu vitaminler vücuda alınmadığı durumda diş etleri zayıflamaya başlar ve kanama yapar. Yoğun olarak,  sigara kullanan kişilerde diş eti kanamaları sıklıkla görülür. Bunun için, öncelikle bir doktora görünmeli ve onun önerilerini göz önünde bulundurarak tedavi ile ilgili tüm gerekenleri yapmalıdır.

Ayrıca, doktor tedavisi ile birlikte şu hususlara dikkat etmek gerekiyor;  diş ve ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir. Sürekli olarak ağız gargarası yapılmalıdır. Bu kapsamda; diş eti kanaması sorunlarının önüne geçmek adına diş ipi kullanmalı ve düzenli olarak diş fırçalamalıdır. Ve en az ayda bir defa diş muayenesi yaptırarak doktorun tavsiyelerini dinlemelidir.

Diş Eti Kanaması Tedavi Fiyatları 

Bir bireyin tüm hayatını ilgilendiren en önemli organlarından biri belki de dişleridir. Vücudun sağlıklı olabilmesi ağız ve diş sağlığına bağlıdır. Tüm yeme içme faaliyetleri yanında en çok bakteri de ağzımızda bulunduğu için ağız sağlığı ve hijyeni oldukça önemlidir. Hassas bir yapıya sahip olan diş etleri de bu yüzden oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ağızda bulunan bir çürük diş vücutta pek çok hastalığa yol açabiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, gerek diş macunu ve diş fırçası kullanımı ve gerekse de diş muayene ve kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

İlgili Link: Diş Tedavilerinde Genel Anestezi

Aksi halde, diş eti kanaması ve benzeri istenmeyen rahatsızlıklar meydana gelebilir. Birçok hastane ve klinikte uzman hekimlerce verilen diş eti kanaması tedavisi ile ilgili olarak fiyat bilgisini alabilir ve tedavi yaptırılabilir. Doktor tavsiyeleri ile birlikte düzenli bir ağız bakımı ile ağız ve diş sağlığını korumak mümkün. Diş ipi kullanıldığında diş ipinde kan lekesi görülüyorsa hemen bir uzmandan yardım alınmasında yarar olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz