Domain Adresi
Domain Adresi Nedir | Dinamik Yaşam

Herhangi bir web sitesinin fiziksel adı olarak bilinen domain adresi Türkçe’de ‘Alan Adı’ anlamına gelir. Bir web sitesine girebilmek için tarayıcıya yazılan tüm sembol, harf ve sayı karakterlerinin tamamıdır. Sahip olunan Domain hesabına yalnız hesabının sahibi kullanabilir.

İsimtescil olarak bu yazımızda domain türleri, domain tescili, domain seçerken dikkat edilmesi gerekenler ve domain sorgulaması hakkında merak edilenleri ele aldık.

Domain Türleri ve Kullanıldıkları Alanlar Nelerdir?

  • COM: Ticari kuruluşlar
  • EDU: Eğitim kurumları
  • GOV: Devlet kuruluşları
  • NET: Çalışma yerinin internet olduğu alanlar
  • ORG: Organizasyon ve dernekler
  • MİL: Askeri kurumlar
  • İNFO: Bilgi içerikli siteler

Domain türleri ve kullanım alanları yukarıda belirtildiği gibidir.

Domain Adresi Hangi Bölümlerden Meydana Gelir? 

Toplam iki bölümden oluşur. Örneğin xxx.com şeklinde bir domaini ele alalım. Noktanın solunda kalan kısma SLD denir. SLD, ikinci seviye domain anlamına gelir. Noktanın sağındaki bölüm ise TLD denilen üst düzey domaindir. Bu aşamada domain adresi konusunda detaylı bir araştırma yaptığımız zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek de çıkacaktır.

Domain Adresine Neden İhtiyaç Vardır?

Domain adresinin gerekli olmasının nedeni sitelere daha kolay bir şekilde ulaşım sağlamadır. Her sitenin kendine özgü olan bir domain ve IP adresi vardır.

Domain Tescili Ne Demektir?

Domain tescili, domain satın almak demektir. Bu satın alma işlemi sayesinde başka kişilerin belirlediğiniz domain adresine erişebilmesi engellenmiş olur. Satın alma olarak adlandırılsa da aslında geçici bir süreliğine Domain adının kiralamaktır. Bu süre genel olarak bir yıldır.

Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Kısa bir domain seçmeniz gerekmektedir. Burada ideal sınır maksimum 3 kelimedir.
  • Okunuşu kolay olmalıdır. Bu markalaşmanız için yararlı olur.
  • Yapılan işi ifade eden ve akılda kalıcı bir domain seçilmelidir.

Domain Sorgulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Domain sorgulamasını yapmak çok kolaydır. Bunun için hizmet veren birçok firma mevcuttur.  Bu firmalar sorgulama için üyelik ya da satın alma şarttı aramazlar. Öncelikle sorgulama yapacağınız firmayı seçmelisiniz. Daha sonra ise domain sorgulama seçeneğine tıklayınız. Burada seçtiğiniz domain adını yazıp aratma işlemini başlatınız. İşlem sonucunda sorgulanan domain adresi ile ilgili uygunluk durumu bildirilecektir. Ayrıca arama yaptığınız alan adına benzer olanları da listeleyebilmeniz mümkündür.

İlgili Link: Neden Windows 10’a Geçmeliyiz?

Size domain alma süreçlerinizde yardımcı olabilmemiz için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz