Domain
Domain Bitiş Sorgulama Nasıl Yapılır | Dinamik Yaşam

İnternet sitelerinin her biri için domain adresi bulunmaktadır. Bu domain adresleri ise tekil adresler olmaktadır. Bu nedenle her web sitesinin kendine özgü bir özel domaini olmaktadır. Domainler belirli bir süreliğine alınabilir ve o domain adresi üzerinden site oluşumu tamamlanabilmektedir. Bu kapsamda domain sorgulama sizler için özel bir hizmet vermektedir. Almak istediğiniz bir domain adresi halihazırda bir kişinin elinde olabilir.

İlgili Link: Domain Adresi Nedir?

Domain adresine ait bir site olmasa bile kişi söz konusu adresi elinde tutabilmektedir. Bir domain adresi ile ilgili bilgileri almak için pratik sorgulama işlemleri yapmanız mümkündür. Bu işlemler sonucunda sizler de domain ile ilgili farklı detayları öğrenebilirsiniz. Domain bitiş sorgulama nasıl yapılır? Domain sorgu işlemleri için aşağıda bulunan adımları izleyebilirsiniz:

  • Domain sorgu yapabileceğiniz birçok farklı site bulunur. Bu sitelerin her biri benzer sistemle çalışmaktadır. Dolayısı ile dilediğiniz bir sorgu sitesini rahatlıkla seçebilirsiniz.
  • Sorgulamak ve detaylarını öğrenmek istediğiniz alan adını gerekli olan yere yazınız. Alan adlarında büyük veya küçük harflerin farkı bulunmamaktadır. Dilerseniz siteye ulaşarak direkt olarak adresi kopyalayabilirsiniz.
  • Sorgulama ardından site adresi ve sahibi hakkında farklı bilgileri görme imkanınız bulunabilmektedir. Dilerseniz kişiye mail yolu ile ulaşarak da bilgi alabilirsiniz.

Sorgulama yapıldıktan sonra Domain adresinin yaşı, güncelleme tarihi ve bitiş tarihi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu noktada istediğiniz her site için bu işlemleri kısıt olmadan yapabilirsiniz. Böylece domain bitişiyle ilgili olarak net bir ifadeyle bilgi sahibi de olabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki domain adreslerinin kalıcılığı projeniz ya da projelerinizin de devamını doğrudan etkileyecektir.

Whois Detaylı Bilgi

Whois, bir domain sitesinin sahibi hakkında bilgi alma işlemleri olmaktadır. Domain bitiş sorgulama işlemleri de buna dahildir. Domain bitiş sorgulama yapılması ile birlikte elde edilen bilgiler whois bilgileri olmaktadır. Domain korumaları, DNS bilgileri, sahibinin adı soyadı, varsa şirketi de whois bilgileri olarak geçmektedir. Bazı domainler için whois bilgisi gizlenmiş olabilmektedir. Bundan dolayı detaylı bir şekilde domain sorgulaması yaptırıyor olmak, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz