Duygusal Ebeveyn Olmanın Sebepleri
Duygusal Ebeveyn Olmak

Bu durum, Türk halkının belki de en güçlü en dayanıklı ve hatta alışkanlık haline gelmiş olmasına rağmen katlanabildiği en büyük hissiyattan biridir. Küçük yaşlarda öğreniriz öğretilir çünkü ebeveynlerimiz tarafından daha ilk adımlarınızı atarken ilk düşmeleriniz de acımadı ki diye üzeri örtülür, ergenlik döneminde kimse beni anlamıyor psikolojisiyle acı çekmeye devam eder, üzerine birde ilk aşk acımızı ekleriz sonrası gelir elbet. Koca bir ömürdür sizi bekleyen, kurmanız gereken bir gelecek bekler sizi derken üniversiteyi tek seferde kazanamayanlarımız için hayal kırıklığıyla devam eder.

Sonrasında Alınan Yanlış Kararlar

Sevmediğimiz işlere mecbur tutulur, haliyle sağlıksız bir eş seçimine yol açılır kim bilir, belki de en başta o düştüğünde canı yanan çocuğa özgürce ağlama ve acısını hissetme özgürlüğü sunulsaydı, bir sonraki acı durumunda belki de daha hazırlıklı gençler yetişirdi bu ülkede. Ebeveynlerimizde yanlış giden koruma içgüdüsü yüzündendir belki de gençlerimizin bu denli hayat denilen yolculuğa hazırlıksız çıkmaları, maalesef ki insanoğlunun yaratılışında var yaşayarak öğrenme.

Bir şeyleri anlatmaktan çok yaşamak en büyük çelik yelek, fakat çok nadirdir ki bilinçli çocuklar yetiştirmek, bir birey olarak dünyaya geldiğimiz andan itibaren özgürce yaşanmamış her duygu karakteri aslında yerine oturmamış, bir yapboz parçası olarak sağlam olmayan temel ile bina dikmek gibidir. Fakat ne kadar farkındayız tartışılır, doktor bir annenin sadece ateşi çıktı diye endişelenip çocuğunu doktora götürmesi kadar gereksiz endişelerimiz. Güçsüz dayanıksız ve hatta kalitesiz bireyler yetiştirmeye en büyük etken.

Aslında Olması Gereken

Bırakın, özgürce düşen ağlayan acı çeken ne hissetmesi gerekiyorsa hisseden bireyler yetişsin. Kaçarak koruyarak, ürkerek, saklanarak olayların üzerine gitmekten çok üç maymunu oynayan bir neslin yetişmesin den daha iyidir. Bizler bilinçsizce doğru olmayan hisleri arkasına sığındıkça güçlü, azimli, samimi ve gerçekçi bireyler yetiştiremeyen aciz ebeveynler olarak öleceğiz maalesef ki, gözlerimizi gerçeğe kapatan bana zararı olmasında ne hissederse ne yaşarsa kendine diyen yan komşudan farkımız kalmayacak. Tıkamayın kulaklarınızı açın yüreğiniz, hissiyatınız ve gerçekçiliğiniz ne kadar gerçek olursa o kadar mert, cesur yürekli ve samimi evlatlar yetişir bu dünyada.

İlgili Link: Çoçuklara Yemek Yedirmenin Yolları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz