Emziren Anneler Ağrı Kesici Kullanabilir Mi?
Emziren Anneler Ağrı Kesici Kullanabilir Mi?

Emzirme döneminde basit ağrılar için pek ilaç kullanımı pek önerilmez. Ancak yine de çok şiddetli ağrılar için ilaç kullanılması gerektiğinde seçilebilecek güvenli ilaç parasematol grubu ilaçlardır. Bunlardan piyasada bol miktarda mevcut olup her yerde bulunabilen ilaçlardır.
Ancak mutlaka içeriği okunmalıdır bu ilaçlar alınmadan önce çünkü parasemetoldan başka diğer ağrı kesicilerin kullanılması durumunda bebekte olumsuz etkiler görülebilir. Bu nedenle bu ilaçların kullanılmaması gerekir. Emzirme döneminde kullanılmaması gereken ilaçların başında merkez sinir sisteminde etki gösteren morfin benzeri opiyoyit ilaçlar emzirme döneminde merkezi sinir sisteminie etki eden güçlü ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı.

Ağrı için emzirme döneminde güvenle kullanılabilecek parasemetol mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en düşük dozda olmalıdır.

Kullanılmaması gereken bir ilaç alındığında bebeğin emzirilmesine bir süre ara verilmelidir. Bu ilaçlar anne sütüne geçerek bebekte olumsuz etkilere yan etkilere neden olabilirler. Bu nedenle annenin kanından ilaçların etkisi temizleninceye kadar bebeğin emzirilmemesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz