Erdostin

0
Erdostin kullanımı
Erdostin

Erdostin, genel bir balgam söktürücü ilaçtır. Özellikle Koah gibi akciğer hastalığı olan kişilerde kullanılır. Bu gibi kronik akciğer rahatsızlığı olan kişiler, doktor tavsiyesiyle ve yazılan reçete ile kullanmalıdır. Bronşit ve Faranjit gibi solunum yolları enfeksiyon rahatsızlıklarında da yine Erdostin kullanılır. Bunların yanı sıra; gırtlak enfeksiyonu olan Larenjit, soluk borusu enfeksiyonu olan Trakeid hastalıklarında da Erdostin ilacı etkilidir. Ayrıca bronş ve akciğer iltihaplarının giderilmesi konusunda da çok fazla etkisi olan bu ilacın kullanımı öngörülür.

Bu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde çok sık balgam oluşumu görülür. Bu balgamlar solunum yollarında birikir ve nefes alıp vermeyi güçleştirir. Ayrıca aşırı derecede rahatsız eden öksürük oluşumuna neden olur. Bu gibi durumlarda erdostin, balgamı yumuşatır ve öksürükle birlikte dışarı atar. Böylece hasta rahatça nefes alıp vermeye devam eder. Etkili bir balgam söktürücü olarak karşımıza çıkan Erdostin nedir? İşte ayrıntılar!

Erdostin Nedir? 

Erdostin nefes alıp vermeye dayalı kronik hastalıklar için etkili bir ilaçtır. İlacın etkin maddesi Erdosteindir. Bu madde muko-aktif grubundan bir ilaçtır. Sarı ve beyaz kapsülleri olan bu ilacın aynı zamanda toz olarak satılanları da vardır. Eczanelerde satılan ve doktor reçetesi olmadan kullanılmayan bu ilaç; balgamların söktürülmesi için oldukça etkilidir. Solunum yollarında oluşan enfeksiyonların da tedavisinde önemli görevi vardır.

Bu ilacı kullanırken, etkisini maksimuma ulaştırmak için çok fazla su tüketmek gerekir. Ayrıca 10 günden fazla kullanımı uzmanlarca onaylanmamaktadır. Yani ilacın kullanım süresi en fazla 10 gün olmalıdır. Bunun yanı sıra günde 2 kez ilacın kullanımı tavsiye edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da şudur ki; erdostin ilacını kullanırken ayriyeten öksürük şurubu kullanılamaz. Aksi takdirde erdostinin iyileştirici etkisi yok olabilir. Bu konuya ayrıca dikkat edilmelidir.

Erdostin Yan Etkileri Nelerdir

Günümüz itibariyle Erdostin ilacının iki farklı formda karşımıza çıktığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Kapsül formunda kullanıma sunulan Erdostinin yanı sıra şurup formunda da kullanıma sunulan farklı bir formatın da varlığından söz edebiliriz. Bu kapsamda Erdostin kapsül ile şurup arasındaki farklar da hep merak edilmektedir.

Erdostin Kapsül ve Şurup Arasındaki Farklar

En önemli göre balgam söktürücü olan Erdostin, iki formu ile karşımıza çıkmaktadır. Biri genellikle 18 yaşından büyük yetişkinler için kullanılması tavsiye edilen kapsül formlarıdır. Bunlar 300 mg olarak üretilmektedirler. Sarı ve beyaz olarak iki renk kapsüller halinde ve mutlaka reçete ile satılırlar. Bu kapsüller kullanılırken, aynı zamanda şurup içmek gerekmez. Hatta bu durumda ilacın etkisi yok olabilir. Ayrıca kapsül formunu kullanan yetişkinlerin fazla bir şekilde su tüketimine önem vermeleri gerekmektedir.

Özellikle kronik akciğer rahatsızlıkları ve solunum yolları enfeksiyonları olan kişilere önerilen Erdostin; bir de kuru toz formuyla üretilmektedir. Bu toz formu süspansiyon hazırlanması için 100 mg ve 200 mg olarak satılır. İlacın bu hali, 2 yaş üzeri çocuklar için kullanılmaktadır. Bir yetişkin tarafından ilacın içinde bulunan kullanım talimatıyla süspansiyon hazırlanır. Bu talimata uymak oldukça önemlidir. Çünkü bilinçsiz bir şekilde hazırlanan ilacın iyileştirici etkisi gider ve aksine zararlı sonuçlara yol açabilir. İki yaş üstü çocukların yanı sıra; hap kullanamayan yetişkinler de yine ilacın kuru toz halinde satılanını kullanırlar. Hemen her ilacın yan etkisinin merak edildiği gibi Erdostinin de yan etkileri merak edilmektedir. İlgili Link: Bekunis

Erdostin Yan Etkileri Nelerdir?

Neredeyse her ilaçta mutlaka hafif de olsa yan etkiler olur. Bu nedenle Erdostinde de bazı yan etkiler gerçekleşebilir. Bu yan etkiler aslında çok nadir görülür. Fakat yine de bilmekte fayda vardır. Erdostinde görülen bu yan etkilerden bir kaçı; baş ağrısı, mide de ekşime olması, karında ağrı oluşumu olarak kendini gösterir. Bunlardan başka, tat alma duyusundaki değişimler, hazımsızlık hali, mide bulantısı, kusma gibi durumlar da görülebilir.

Ayrıca nadir de olsa; ciltte egzama, kaşıntı ve döküntüler, alerjik reaksiyonlar ve solunumda güçlük çekme gibi etkiler de meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ilaç alımı durdurulmalıdır. Buna ek olarak da mutlaka bir uzmana görünmek gerekmektedir. Özellikle Erdostin gibi bir ilaca başlayacaksanız mutlaka doktor kontrolünde bu ilacı kullanmaya başlamalısınız. Sonraki süreçte de doktorunuzun kontrolü altında bu ilaca devam etmelisiniz! İlgili Link: Advantan Krem Nedir, Nasıl Kullanılır?

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version