Eşek Sütü Sabunu Nedir
Eşek Sütü Sabunu

Yüksek vitamin içeriği nedeniyle güzellik ürünlerinde sıklıkla kullanılan eşek sütü sabunu pH açısından anne sütüne çok yakındır. Laktoz oranı yüksek olmasına rağmen A, B1, B2, C ve E vitaminleri, yağlar ve kalsiyum mineralleri açısından da zengindir. Cilt gençleştirme ürünleri arasında iyileştirici özellikleri nedeniyle bir çare olarak kullanılan eşek sütü sabunu da bulunur. Bu nedenle eşek sütü ve eşek sütünden yapılan ürünler değerli kabul edilir.

Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir, Nem Dengesini Korur 

Eşekler günde çok az süt verdiği için çok değerli eşek sütünün litre fiyatı 100 liradan fazladır. Evet, yüzyıllardır sabun olarak kullanılan, şifalı olarak içilen ya da vücuda uygulanan eşek sütü, faydaları paha biçilemez. Eşek sütü sabunu yüzyıllardır faydalı özellikleri ile bilindiğinden tarih boyunca insanlar bu sabunu cildini güzelleştirmek için kullanmışlardır. Dilerseniz eşek sütü sabununun faydalarını ve olumlu özelliklerini daha detaylı şekilde değerlendirelim.

Faydaları Nelerdir? 

Eşek sütü sabunu, faydaları ile sağlık ve kozmetik sektörlerinde sıklıkla kullanılan mucize bir şifa kaynağı olan eşek sütünden elde edilen bir üründür. Eşek sütü, biyokimyasal bileşim ve pH açısından anne sütüne en yakın ürünlerden biri olarak kabul edilmektedir. Yüksek laktoz içeriğine rağmen yağ ve kalsiyum yönünden zengin olan eşek sütü A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir. Ayrıca bol miktarda magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko ve çinko içerir.

Eşek sütü, iyileştirici ve onarıcı özellikleri nedeniyle eski çağlardan beri ilaç yerine kullanılan cilt üzerinde de gençleştirici bir etkiye sahiptir. Hatta Mısır Kraliçesi Kleopotra’nın güzelliğini ve gençliğini korumak için her gün 700’den fazla eşeğin eşek sütüyle yıkandığı söylenir. Bu nedenle, günde 0,2 ila 0,3 litre süt ürettiği bilinen dişi eşeklerin eşek sütünden yapılan ürünler daha az değerli değildir.

Eşek sütü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için şu içeriği de dahil edebiliriz: Anne sütüne eşdeğer bu doğa harikasının litresi 100 liraya satılıyor. Eşek sütü sabunu zengin vitamin ve mineral içeriği nedeniyle cilt sağlığı için çok değerli bir doğal üründür. Cildi besleyen ve sağlıklı hale getiren eşek sütü sabununun kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Lekeleri ve cilt kararmasını tedavi eder.
  • Sivilcelere ve ciltte yıllardır bulunan inatçı lekelere savaş açar.
  • Kırışıklıkları giderir ve cildi gençleştirir.
  • Cildin nem içeriğini dengeler ve cildin esnek ve sıkı olmasını sağlar.
  • Alerjik durumlarda ciltteki kızarıklıkları giderir, kaşıntı hissini azaltır. Pek çok hastalıkta kaşıntı hissini azaltarak rahatlama sağlar.
Eşek Sütü Sabunu
Eşek Sütü Sabunu Faydaları

Hücre yenileme fonksiyonu sayesinde yaşlılık lekelerini de tedavi eder.

Eşek Sütü Sabunu Kullanımı

Bu kadar çok faydasını anlattıktan sonra denemeyi düşünenler için nasıl kullanılacağını özetleyelim: Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa düzenli olarak eşek sütü sabunu kullanın. Sabunu yüzünüze uygulayacak, sabunu yüzünüze maske gibi yayacak, köpürtecek ve 5 dakika sonra yüzünüzü yıkayacaksınız. Kullanım amacına ve yerine göre kullanılabilen eşek sütü sabunu genellikle günde 3 defa kullanılır. Akne ve diğer yüz problemlerinde kullanıldığında sabah, öğle ve akşam eşek sütü sabunu cilde maske gibi sürülerek köpürtülmelidir.

Eşek Sütünün Sabununda Yararlı Hangi Maddeler Vardır?

Kozmetik ve besleyici özellikleri nedeniyle talep gören eşek sütü, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko ve A, B2, B1, E, C vitaminleri gibi birçok mineral içerir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengin olan eşek sütü, antimikrobiyal ve antienflamatuar sabun görevi görür. İnsan vücudu için oldukça gerekli bu bileşenler sayesinde cildi besleyerek büyük yarar sağlar.

Eşek Sütü Sabunu Akne Tedavisinde Yarar Sağlar Mı? 

Cildin bakımını ve onarımını yapan ve hasarlı bölgelerin yenilenmesini destekleyen eşek sütü sabununun yanı sıra eşek sütü kremi ve eşek sütü maskesi gibi ürünler de sivilcelere karşı etkili bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca cildi etkili bir şekilde pürüzsüz ve parlak hale getirir.

Saçlara Faydaları Nelerdir?

Eşek sütü sabunu saç dökülmesini, saç derisinin şişmesini ve kepeklenmesini önler. Ayrıca kafa derisinin kaşınmasını önler, alerjik reaksiyonları önler ve bakterileri yok eder. Tinea tedavisinde adjuvan rol oynayabilir.

Eşek Sütü Sabunu Haram Mı? 

Bazı İslam alimleri eşek sütünü mekruh, bazı alimler ise helal kabul ederken, genel olarak haram kabul edilmiştir. Eşek sütü sabunu alanında uzman Müslüman bir doktorun tavsiyesi üzerine tıbbi amaçlı kullanılabilir. Mücbir hallerde zaruret ölçüsünde tedavi amaçlı kullanılması dinen caizdir. Yabani eşek eti ve sütü helaldir; ancak mevcut koşullarda bu mümkün değildir.

İlgili Link: Keçi Sütü Sabunu ve Faydaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz