Ethernet Nasıl Kullanılır
Ethernet Nasıl Bağlanır | Dinamik Yaşam

İki bilgisayarların birbirleri arasında yaptıkları veri akışını yapmaya olanak sağlayan veri aracına Ethernet denmektedir. Ethernet bilgisayardaki veri depolama aygıtına kopyaladıktan sonra diğer bilgisayardaki veri depolama akıtana aktırılarak internet kullanımına olanak sağlamaktadır. Günümüzde de en çok internet aktarımı yapabilen kablolar arasında yerini almıştır. Bu kablolar sayesinde hızlı internet erişiminizi yapmaya da olanak sağlamaktadır.

 

Ethernet Çalışma Mantığı Nasıldır?

 

Ethernet içerisinde iki katman üzerinde çalışır bunlardan biri ağ katmanı diğeri ise veri katmanıdır. Ağ katmanında Ethernet’e paket ve çerçeve işlevini tanımlatır. Yani bunu daha çok açarsak alıcı ve göndericinin arasında Medya erişimini sağlama olanağı sunmaktadır. Lan’dan gelen herhangi ağ sorunlarını bulup düzeltme işlemini yapmaktadır. Her veri akısında bayt bayt olarak veri depolama işlemi yapmaktadır. Böylelikle birden fazla bilgisayarları ağlar arasında iletişim kurmasına sebep oldu. Bir hub yardımıyla birçok bilgisayara aynı anda ağ hizmeti vermektedir.

 

Ethernet Bağlantısı Nasıl Yapabiliriz?

 

Öncelikle Ethernet kablosunu kendiniz yapacaksanız renkleri ve sıralaması çok önemlidir. Önce bir maket bıçağı yardımıyla kablonuzun üst katmanını soyun daha sonra kabloları renklerine göre dizin. Bunlar turuncu beyaz, turuncu, yeşil beyaz mavi, mavi beyaz, yeşil, kahverengi beyaz, kahverengi renklerini sırayla diziniz. Dizdikten sonra ağ makasıyla jakı oturtturun sonra Ethernet kablonuz hazır hale gelecektir. Önce modemle kasanıza Ethernet girişine çentiğini sıkarak takın internet bağlantınız olmuş olacaktır.

 

Ethernet Kablo Çeşitleri

 

Teknolojinin ilerlemesiyle berber ilk çıkarılan Ethernet kablosu gelişmesiyle beraber yetersiz olmaya başladı. Daha sonra cat5, cat5, cat6, cat6a, cat7 olarak günümüzde kullanılmaya başlanmaktadır. Cat5 Ethernet kablosu genellikle veri kullanımın çok uzun olmadığı yerlerde kısa meksefeler için kullanılmaktadır. Cat5e ise veri hızının az olmasından dolayı kopmalar meydana gelmektedir.

Bunun önüne geçilmesi için yapılan bir Ethernet kablosudur. cat6 Ethernet 1 gigabayt hızla uzak kablolardaki ağ aktarımını yapar yakın mesafelerde ise hızı 10 gigabayt kadar yükselir. Cat6a ise cat6dan daha hızlı veri akışı sunulması için yapılan Ethernet kablosudur. Cat7 ise en son geliştirilmiş Ethernet kablo türüdür. Hızı diğerlerine nazaran daha yüksek ve 600 mhz kadar çıkma olanağı vardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz