Eviniz İçin Retro Tarzı Benimseyin | Dinamik Yaşam
Eviniz İçin Retro Tarzı Benimseyin | Dinamik Yaşam

Retro tarz, nostaljik eşyaların rastgele bir araya getirilmesi demek değil, geçmişten gelen bir dönemi yansıtmak demektir. Bu dönemi yansıtırken canlılık da ön planda olmalıdır. Retro tarzı geçmişten günümüze doğru modern bir uygulama olarak tanımlanabilir. Bir eve retro tarz ile hava katılır. Retro tarz da kumaş ve desenler önem taşır.

 

Bu tarz da sadece mobilyalar değil aksesuar seçimleri de önem taşır. Retro tarzını oluşturmak için eskicilerden parçalar da toplanabilir ya da mağazalardan uygun seçimler yapılabilir.

 

Retro Tarzda Aksesuar Seçimi

 

Retro tarzında aksesuarlar, parlak çerçeveli aynalar, saatler ve vintage tarz vazolar seçilir. Eskitilmiş eşyalar kullanılır. Koltuk olarak genelde patchwork kanepe modelleri ön plandadır. Aksesuar olarak yastıklar parlak renkli ve motiflidir. Retro evlerin olmazsa olmazları renkli objelerdir. Yastıklar bunun başında gelir.

 

Retro tarzının bir evde oturması için evin genişliği önemli bir detaydır. Retro tarz eğlenceli bir renklilik ister. Duvarlarda çiçekler ve desenler kullanılır. Kullanılan renklere gelince canlı renkler hâkimdir. Pembeler, yeşiller, kırmızılar, turuncular kullanılır.

 

Renkler evin her köşesinde kullanılır. Mesela duvarlarla koltuklar kontrast renk oluşturularak seçim yapılabilir. Retro tarz da eskiden kalma bir sehpa ya da tabure kullanılabilir buna ek olarak ince renkli kilimlerle bir kombin edilir. Retro tarzda büyük lambaderler ya da renkli avizeler tercih edilebilir

 

Retro Tarz Fikirleri

 

Retro tarzında renk ve desen ön plandadır. Özellikle geometrik desenler çok tercih edilir. Sıcak ve soğuk renkler birlikte kombinlenir. En çok turuncu, hardal, yeşil gibi renkler en çok tercih edilen retro renklerdir. Retro tarz da canlılık, hareketlilik ön plandadır.

 

Evin her köşesinde bu renk cümbüşlüğü yaşatılabilir. Retro tarz bir çocuk odasından oturma odasına kadar her yerde uygulanabilir. Şık dekorasyonlarla da tarz yerine oturtulur.

 

Retro tarz 60’lardan 90’lara kadar her yılı kapsayabilir. Bir retro stili ile dama deseni koltuklar, dokulu halılar, renkli kırlentler, etnik desenler tamamen bu tarzın oluşumudur. Retro renkler denildiğinde camgöbeği, indigo mavisi, güneş sarısı, türkuaz, turuncu, parlak kırmızılar akla gelir. Bu renkler öyle özgürce kullanılır ki; sonuç cesaret vericidir.

 

Bu cesaretliliğe teneke kutular, yastıklar, tabelalar kullanılarak evde kesinlikle fark yaratılır. Bol taşlı bir avize retro örneğidir. Kullanılan büyük heykeller de tam bir örnektir. Retro tasarım evin her köşesinde rahatlıkla kullanılabilir. Retro tarzlar abartılı dokunuşlar içerse de aslında geçmişe yolculuk her şekilde sevilen bir durumdur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz