Faik Öztrak Hakkında Detaylar
Faik Öztrak | Faik Öztrak Kimdir

Faik Öztrak kimdir diye sorulduğunda, 26 Mart 1954 doğumlu ve Türk siyasetçi olarak isminden söz ettirmiştir.  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı’dır. Görevini icra etmeye devam ediyor. 1973 senesinde İstanbul Saint Joseph Lisesi’ni ve 1977 yılında ise Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Ekonomi Bölümü’nü bitirmiştir. İngiltere’de ise Birmingham Üniversitesi’nden kalkınma ve finansmanı konusunda öncelikli olmak üzere master derecesi almıştır.

Faik Öztrak Kariyeri

Faik Öztrak’ın mesleki kariyeri incelenecek olursa şu şekilde özetlenebilir.  1978 yılında Devlet planlama Teşkilatı’nda uzman yardımcısı olarak çalışma kariyerine başlamıştır. Geçen süre içinde çalışma hayatında 1987 yılına kadar süren uzman ve uzman yardımcılığı sürecinde kamu iktisadi yönelişlerinin finansman düzeyde dengelerini sağlayıp kamu maliyesi içeriği ile bütçe ve fon düzeylerini dengede tutmaya çalışıp para ve finans piyasalarına yönelik çalışmalarda bulunmuştur. Çalışmaları esnasında zorluklarla karşılaştığı da olmuştur.

 Yaptığı görevleri sırasıyla incelemek gerekirse ayrıca özellikli olarak detaylandırılması mümkündür. Sırasıyla Devlet Planlama Teşkilatı’nda Yıllık Programlar ve Finansman Dairesi Başkanlığı, İktisadi Planlama Başkan Vekilliği, İktisadi Planlama Genel Müdürlüğü ve yine aynı teşkilatta ekonomi yönetimine gelen yeni ekip içerinde yer almakla beraber Hazine Müsteşarlığı görevine de atanmış bulunmuştur.

Müsteşar yardımcılığı görevini takiben 200 yılında ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda çalışmış ve kurumun Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Sonrasında ise 2001 yılında gerçekleşen ekonomik krizden sonra Türkiye’nin Güçlü ekonomiye Geçiş Programının hazırlanmasında, hayata geçirilmesinde ve ulular arası platformda var olan kuruluşlarla müzakeresinde bürokrasi içerisinde en üst seviyede koordinasyon sağlama işlevini ve görevini üstlenerek ülkemiz adına önemli bir yerde bulunmuştur.

Geçen süreç içerinde 2003 senesine gelindiğinde ise Hazine Müsteşarlığı görevinden ayrılışından sonraları Milliyet gazetesinde haftada iki kez ekonomi ve maddi politikalar üzerine güncel köşe yazıları yazmaya devam etmiştir. Gazetelerde yazı yazmasının yanı sıra çeşitli üniversitelerde de dersler vermiştir.

Ekonomi alanında verdiği derslerin içeriği ön plana çıkmıştır. Yine aynı süreç içerisinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde misafir öğretim üyesi olarak yer almıştır. Ve özellikle verdiği ders yine ekonomi alanında olmuş ve bu dersin konusu ‘’ Makro Ekonomi ve İstikrar Programları’’ içerikli ders olmuştur. Faik Öztrak aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi’nde de bir süre ders vermeye devam etmiş ve bilgilerini paylamıştır. İlgili Link: Tüm Bilinmeyenleriyle Haluk Kalyoncu

Faik Öztrak gazetelerin köşe yazarlığı yaparken de alanına en yakın konuları seçmiş ve özellikle ekonomi alanında bilgilendirici yazılar yazmaya devam ettiği görülmüştür. Bu süreç içerisinde bilgilerinden birçok kişinin istifade etmesine yardımcı ve destek olmayı başarmıştır.

Faik Öztrak’ın gazetede yazdığı köşe yazılarının içerikleri ve ekonomik süreçleri yansıtması son zamanlarda diğer uzmanlarla beraber Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi (CEPS) için yazmış olduğu Türkiye’nin Avrupa birliğine üyeliği üzerine düşünce yazıları bulunuyor. Kasım 2014 tarihi ile beraber NATO Parlamenter Asamblesi Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanı olmuş ve Kasım 2017 yılında ise NATO Parlamenter Asamblesi Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Başkanı olmuştur.

Faik Öztrak Ailesi

Faik Öztrak ailesi konusunda edinilen bilgiler mesleki ve eğitim kariyeriyle birlikte ele alınır. Yaşadığı çevre ve koşullar doğrultusunda ailesi ilgili bilgileri de şu şekilde sıralayabiliriz. Eski İç işleri Bakanı olan Mustafa Faik Öztrak’ın torunu olmakla beraber, TRT’nin ilk genel müdürlüğünü yapmış olan kişi Adnan Öztrak ile Devlet başkanlığı, Fahri Korutürk ve İhsan Sabri Çağlayangil dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı Genel sekreterliği yapmış olan İlhan Öztrak’ın da yeğenidir.

Faik Öztrak yine önemli makamlardan biri olan Eski İçişleri Bakanlarından Orhan Öztrak’ın da oğludur. Aile ve akraba bireylerinin özelliklerine de bakıldığında özellikle resmi kurumlarda önemli görevlerde bulunan kişilerin olduğu görülüyor. Faik Öztrak, evli olmakla beraber 1 çocuk babasıdır.  Son zamanlarda gündemi oluşturan koronavirüse yakalanmış olsa da 20 Eylül 2020 tarihinde koronavirüsü yendiğini medya aracılığıyla duyurmuştur. İlgili Link: Irmak Arıcı Kimdir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz