Fondöten Lekesi Nasıl Temizlenir
Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar | Dinamik Yaşam

Kadınlar, günün her saatinde güzelliğine ve görünümüne çok fazla önem verirler. Günün her anında makyaj yapma gereği duyabilirler. Fondöten, makyajın en temel öğelerinden birisidir. Ancak fondöten kullanımı sırasında bazı durumlarda yanlışlık kıyafetlere sürülebildiğinden kıyafetler kirlenir. Fondöten lekesinin çıkarılması, oldukça zordur.

Özellikle beyaz bir gömleğe sürülmüş fondöten, çok can sıkıcı olabilir. Kıyafete fondöten değdiğinde, öncelikle fazla olan kısım bir kaşık yardımıyla alınmalıdır. Lekenin yayılmaması için çitileme, ovalama gibi yıkama teknikleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Lekenin yayılmaması için peçete veya kâğıt havlu yardımı ile hafifçe silinmesi gerekir. Daha sonra kıyafete uygun bir deterjan kullanılarak makinede yıkanabilir. Leke çıkıncaya kadar makinede birkaç kez yıkanmalı, ancak burada dikkat edilmesi gereken husus kıyafetin kurutulması gerekir.

Fondöten Lekesi Çıkarma Yöntemleri 

Fondöten lekesi, bayanların karşılaşmak istemediği bir leke türüdür. Kıyafetteki fondöten lekesi için beyaz sirke kullanılabilir. Beyaz sirke ile fondötenin sürüldüğü bölüme dökülür ve bir süre bekletilir. Daha sonra bir fırça yardımıyla çıkarılmaya çalışılmalıdır. Bu işlemden sonra kıyafet makineyi atılarak yıkanmalıdır. Fondöten lekeleri için kullanılan diğer bir malzemede tıraş köpüğüdür. Tıraş köpüğünü lekenin üzerine sürerek belirli bir süre bekletilmesi gerekir.

Bu işlem sonrasında da kıyafet, makineye atılıp yıkanmalıdır. Fondöten lekeleri için kullanılan diğer bir yöntem ise bulaşık deterjanıdır. Bulaşık deterjanını fondöten üzerine dökülerek bir süre bekletilir sonra sirke ve tıraş köpüğünün kullanım sonrasında olduğu gibi makineye atılıp yıkanması gerekir.

Halıya Dökülen Fondöten Nasıl Çıkarılır?

Fondöten, bazen evde bulunan halı veya koltuğa bulaşabilir. Halı ve koltuk gibi eşyalara sürülen fondöteni çıkarmak için bazı yöntemler uygulanabilir. Öncelikle lekenin bulunduğu bölge, 1 kaşık yardımıyla temizlenir. Bu yöntem uygulanırken lekenin etrafa yayılmamasına da dikkat edilmelidir. Daha sonra sabunlu bir su hazırlanır ve hazırlanan sabunlu suya batırılmış bir bez yardımı ile leke temizlenir. Ahşap eşyalar üzerine dökülen fondöten temizliği içinde, sıvı bulaşık deterjanı tercih edilebilir. Sıvı bulaşık deterjanı, sıcak suya konularak bir bez yardımıyla leke silinir.

Pudra Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pudra fondötenin, sıvı fondötene göre lekesini çıkarmak daha kolaydır. Makyaj esnasında kıyafete veya eşarba sürülen kuru fondöten için bazı yöntemler kullanılır. Grup fondöten temizlenirken öncelikle kıyafetin yavaşça silkelenmesi gerekir. Daha sonra sıvı deterjan ile kıyafet nazikçe ovalanır. Deterjanlı suda, kıyafet belirli bir süre bekletilmelidir. Daha sonra kıyafetin türüne uygun şekilde deterjan kullanarak makinede yıkanır. Kaynak: Esmer Tene Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?

Kıyafet üzerindeki leke çıkmışsa güneşe asılarak kurutulur. Kıyafet üzerindeki leke çıkmadan kurutma makinesinde kesinlikle yıkanması gerekir. Güneşin doğal beyazlatıcı özelliği bulunduğundan beyaz kıyafetler üzerine sürülen fondöten lekeleri yıkandıktan sonra güneşte kurutulmalıdır. Kıyafet üzerine dökülen fondöteni temizlerken kıyafetin yıkama özelliklerine dikkat edilmesi diğer önemli bir detaydır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz