Gastrit Hastalığı Nedenleri
Gastrit Hastalığı Nedir | Dinamik Yaşam

Gastrit günümüzde oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Gastrit hastasını dışarıdan teşhis etmek ise mümkün olmamaktadır. Hastanın midesinde yaşadığı bir sorun olmakta ve bu nedenle sadece hastaya zarar veren bir sorun olmaktadır. Mide rahatsızlığı olmasından dolayı genel olarak kişinin yediği veya içtiği şeylerden dolayı oluşmaktadır. Genel olarak ise bir mide zarı iltihaplanması olmaktadır.

Mide zarı iltihaplanması farklı türlerde ve farklı derecelerde olabilmektedir. Gastrit ise bunların genel adı olarak bilinir ve kullanılır. Gastritin oluşumu ise hastalarda iki farklı şekilde olmaktadır. Bunlardan birincisi ani olan gastrittir. Diğeri ise kronik olarak bilinen ve uzun süre içinde yavaş yavaş ortaya çıkan gastrit olmaktadır. Her ikisi de oldukça büyük acılar verebilmektedir.

Gastrit Hastalığının Sebepleri

Mide yanması veya mide iltihaplanması olarak sıklıkla karşımıza çıkan gastrit için birden fazla sebep bulunabilmektedir. Hastalık genel olarak mide iç zarının erimesi ve bu nedenle mide asitinin içeriye ulaşması sonucu iltihaplanma olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının sonucu olarak kişi gastrit hastalığına maruz kalabilmektedir. Gastrit oldukça zor ve sancılı geçebildiği gibi sonrasında da tehlikeli hastalıklara dönüşebilmektedir. Bu nedenle kişilerin beslenme alışkanlığına dikkat etmesi oldukça önemlidir. Gastrit hastalığının bazı sebepleri :

  • Yanlış beslenme alışkanlıkları
  • Sürekli olarak ağrı kesici kullanmak
  • Sürekli olarak diyet yapmak ve yeterli besini alamamak
  • Aşırı alkol kullanımı
  • Sigara kullanımı
  • Ağır ve uzun süreli yaşanan stres
  • Bakteriyel enfeksiyon

Bu gibi sebeplerden dolayı kişilerde gastrit olabilmektedir. Gastrit bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak hasta olan kişi için sonrasında daha tehlikeli hastalıklara dönüşebilmektedir. Bu nedenle midesinde sorun olduğunu hisseden herkesin uygun bir tedavi alması gerekir. Bu noktada doktorlar ile görüşmeli ve kendiniz için doğru olan tedavi yöntemlerini uygulayabilmeniz gerekmektedir. Gastrit kesinlikle hafife alınacak bir hastalık değildir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir

Gastrit Hastalığı Nedir | Dinamik Yaşam

Midenizde olan bu rahatsızlığı aslında kolay bir şekilde fark edebilirsiniz. Bunun ana sebebi ise hiç kuşkusuz asit olmaktadır. Mide asiti mide iç kısmına temas ettiğinde kişi için dayanılmaz acılar ortaya çıkabilmektedir. Karnın herhangi bölgesinde ani acılar duyabilirsiniz. Bunun yanı sıra midenizde kazınma gibi problemleriniz olabilir.

Yemek yerken çok daha fazla sorun yaşayabilirsiniz özellikle. Yemek yedikten sonra kusma, mide bulantısı şikayetleriniz olabilir. Ayrıca bazı hastalarda yemek yediği sırada gastrit acısının azalması da ortaya çıkan bir sonuçtur. Bu nedenle bu tarz şikayetlerinizin olması sizi kesin olarak gastrit hastası yapmamaktadır.  Bu tarz şikayetleriniz bulunuyorsa mutlak olarak doktora görünmeniz gerekir. Aynı zamanda eğer kusma sırasında ağzınızdan kan geliyorsa kesinlikle doktora gözükmeyi ihmal etmemelisiniz.

Gastrit Tedavisi Nasıl Olur

Gastrit tedavisi hiç kuşkusuz doğru doktorlar tarafından doğru incelemeler sonucunda yapılmalıdır. Bu noktada ilk olarak hastalığın ne kaynaklı olduğunun bulunması ve buna göre aksiyon alınması gerekmektedir.  Kullanılan bir ilaçtan dolayı olduğu zamanlarda ise hastaya bir süre o ilacı kullanmaması tavsiye edilir. Aynı şekilde yediği bir yemekten veya alkolden dolayı oluyorsa hastanın bir süre uzak durması gerekmektedir. İlgili Link: Ayak Üşümesi

Diğer durumlarda ortaya çıkıyorsa daha önemli incelemeler yapılması gerekebilir. Bunun ana nedeni gastrit tedavi edilmediği veya umursanmadığı durumlarda mide kanserine kadar uzanan bir yola sahiptir. Bu nedenle hem hastanın hem de doktorun bilinçli bir şekilde tedaviyi gerçekleştirmesi önemlidir. Aynı zamanda hasta için midesini rahatlatmak ve mide asidini bir miktar dengelemek için ilaçlar verilebilmektedir. Bu ilaçların düzenli kullanılması da hastalığın önüne geçebilir. Kişinin tedavi süreci bittikten sonrası da hastalık için önemlidir. İlgili Link: Akantozis Nigricans Nedir

Beslenme alışkanlığı veya yaşama şeklinden kaynaklı bir sorun olabilir. Bu gibi durumlarda hastanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için hayatında değişiklik yapması gerekebilmektedir. Gastrit kimi zaman daha az acı ve ağrıyla da geçebilmektedir. Ancak ne olursa olsun hayat kalitesini düşüren ve kişiye günlük hayatta problem yaşatan bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi için hastanın iyimser olması ve kesin kararlar alarak devam etmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz