Gaviscon Faydaları
Gaviscon

Etken maddesi sodyum aljinat ve bikarbonat olan Gaviscon, reflünün baskı altına alınmasında yardımcı olan ilaç grupları arasında yer alır. Bu anlamda reflüden kaynaklı olan mide ekşimesi veya mide yanması gibi durumların engellenmesinde ya da tedavisinde kullanılır. Ayrıca yemek sonrasında ve hamilelik ile beraber gelen mide rahatsızlıklarının tedavisinde de oldukça etkilidir.

Kişilerde görülen şikayetlerin sıklığı ve şiddetine bağlı olarak doktorlar tarafından önerilen ilaç, zaman zaman yemek borularında görülmekte olan enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde de tercih edilir. Ara ara görülen mide rahatsızlıklarında da kısa süreli tedavi için kullanılabilir. Güvenli ve oldukça etkili olan ilaç, diğer ilaç grupları gibi yan etkileri bulunduğundan doktor tavsiyesi dışında kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gaviscon Nedir? 

Mide reflüsü olarak bilinen, kişilerin günlük yaşantısında besin ihtiyacını giderirken oldukça rahatsızlık veren hastalığın tedavisinde Gaviscon kullanılır. Gaviscon, doktor bilgisi dahilinde ve reçete edilen ilaç grupları arasında yer alır. İçerisinde bulunan sodyum alijinat, sodyum bikarbonat ve kalsiyum karbonat maddeleri sayesinde mide içerisinde bulunan asit miktarının azaltarak, asitlerin kontrol altına alınmasını sağlar. Genellikle tablet halinde tercih edilen ilaç, çocuklarda şurup şeklinde de satın alınabilir.

Gaviscon kullanılması gereken durumlarda bazı belirtiler ile anlaşılabilir. Bu anlamda mide sıvısı içeriği bulunan gıda karışımlarının mideden yemek borusuna geri gelmesi, yemek borusunda görülen enfeksiyon, hamilelik döneminde etkileşim yaşayan hormanlar nedeni ile oluşan mide reflüsü, mide yanması veya ekşimesi, mide asiti hazımsızlığı ve mideden ağız içerisine asit gelmesi gibi durumlarda doktor bilgisi dahilinde Gaviscon kullanılabilir.

Gaviscon Şurup ve Gaviscon Tablet Farkları

Mide ekşimesi ve mide asitlerinden kaynaklı olan hastalıkların tedavisinde kullanılan Gaviscon, çiğneme tablet şeklinde veya sıvı süspansiyonlar halinde mevcuttur. İlaç tablet şeklinde veya şurup olarak iki farklı çeşitte olsa da içerik maddesi aynı olduğundan mide ekşimesi, yetersizlik veya hazımsızlığın giderilmesinde oldukça etkilidirler.

Gaviscon tablet ilaçlar mideye ulaşmasının ardından erime gibi bir sürece ihtiyaç duyarken, sıvı şeklinde olan Gaviscon doğrudan mideye inerek etkilerini göstermeye başlar. Her iki ilacın da etkili olduğu gibi her iki ilaçta sadece eczanede satılır. Gaviscon tablet ve şuruplar içerik bakımından, etki biçimleri olarak aynı olsa da ambalaj bakımından farklı özelliklere sahiptirler. Her yaş grubuna uygun olarak üretilen ilacın, yetişkinlerde tablet olanı tercih edilirken, çocukların kullanımında şurup tercih edilir.

Gavisconu Kimler Kullanır?

Gaviscon Fiyatı
Gaviscon Nasıl Kullanılır

Gaviscon, genel anlamda her yaş grubuna uygun olarak doz miktarı ayarlanarak üretilen ilaç grupları arasında yer alır. Mide rahatsızlıklarında etkili olan ilaç, hamilelik dönemi de dahil olmak üzere doktor kontrolünde kullanılabilir. Bu anlamda yemek sonrasında;

  • Mide rahatsızlığı çeken,
  • Mide asitinin ağzına geldiğini hisseden,
  • Özellikle hamilelik döneminde görülen mide ekşimesi veya mide yanması gibi durumlar yaşayan,
  • Çok nadir görülmek ile birlikte yemek borusunda enfeksiyonel hastalığı oluşanlar Gaviscon kullanımı için uygundurlar.

Aynı zamanda çocuklarda yemek sonrasında yaşanan hazımsızlıkların giderilmesinde de Gaviscon tercih edilir. Güvenli bir ilaç olan Gaviscon, kısa süreli kullanıma sahip olsa da oldukça etkili bir ilaçtır.

Gaviscon Yan Etkileri

Gaviscon’u doktor tavsiyesi dışında ve reçetesiz olarak eczanelerden almak mümkün değildir. Reçeteli olarak satılan ilaç içerdiği etken maddeleri dolayısı ile oldukça güvenli bir ilaç olduğundan hiç yok denebilecek kadar az yan etkilere sahiptir. Fakat bazı durumlarda görülebilecek yan etkilerin olması da normaldir. İlacın olası yan etkileri çok hafiftir ve ilacın kullanımı bırakıldığında kısa süre içerisinde yok olur.

Gaviscon içerdiği maddeler dolayısı ile kişilerde bazen kusma, kabızlık veya ishal gibi durumların yaşanmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra Gaviscon, içerdiği maddelerden herhangi birisine alerji bulunan kişilerde, alerjik reaskyonların yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca ilaç kullanımı sonrasında kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş cilt döküntüsü, göğüste hırıltı, göğüs ve boğaz ağrısı, yüz, dudak, ağız, boğaz, el ya da ayaklarda şişlik, yutkunmada zorluk ve nefes darlığı gibi durumlar yaşandığında zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. İlgili Link: Sildenafil

Gaviscon Nasıl Kullanılır?

Mide de yaşanan rahatsızlıkların giderilmesinde doğrudan etki eden Gaviscon, yemeklerden sonra tok karnına kullanılmalıdır. Şurup formu kullanılacaksa mutlaka şişesinin çalkalanması gerekir. Tablet formu çiğnenebilir olsa da su yardımı ile de kolaylıkla tüketilebilir. Ara ara yaşanan mide rahatsızlıklarında sadece hastalığın belirti verdiği dönemlerde kullanılmalıdır. Mide şikayetlerinin artması ile birlikte doktor bilgisi dahilinde düzenli kullanıma geçilebilir.

Gaviscon, doktorun önerdiği dozda ve talimatlarda kullanılmalıdır. Unutulan dozların yerine kesinlikle çift doz alınmamalı, o doz vakti atlanılarak ilacın düzeni bozulmamalıdır. Ortalama 7 gün içerisinde etkisini gösteren ilaç, bu süreç içerisinde etkili olmadığında doktora başvurulmalıdır. Doktor kontrolü dışında ilaç kullanım süresi uzatılmamalı ve bir başkasının kullanımı için paylaşılmamalıdır. İlgili Link: Duphalac

Gaviscon Kullanan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Gaviscon ilaç içeriğinde kontrollü sodyum diyetinde olan kişiler doktoru doz miktarını belirlemesi için mutlaka bilgilendirmelidir. Sıklıkla böbrek taşı yaşayan hastalar, ilaç içerisinde bulunan kalsiyum karbonat sebebi ile doktor takibi altına alınmalıdır. Ayrıca bilinçsiz bir şekilde Gaviscon kullanımı ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğinden doktor önerisi dışında kullanılmamalı ve ilaç uzun süre tüketilmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz