Gömülü Diş
Gömülü Diş Çekimi İlk 24 Saate Dikkat! |Dinamik Yaşam

Çıkması gereken yerde çıkmayıp çenede kalan, sinirsel veya diğer dişler açısından sorun teşkil eden dişlerin bir operasyon ile alınması gerekir. Özellikle yirmilik dişler yüzünden uzun süreler ile diş ve diş etinde ağrılar yüzünden çiğneme sorunları yaşanmaktadır. Dr. Dt. Aytaç Gürsel çok uzun sürmeyen bir operasyon ile çıkarılan gömülü dişlerin çekiminden sonra ilk 24 saate dikkat çekerek bilgilendirdi.

Gömülü diş çekimi sonrası şişlikler olabilmektedir. Bu şişliklerin bir kısmı operasyon sonrası oluşan ve savunma mekanizmasının sonucu oluşan ödemlerdir. Diğer bir olasılık da şişliğe sebep bir enfeksiyondur. Enfeksiyonların vakit geçirilmeden tedavisi yapılmaktadır. Burada gömülü diş çekiminin son derece hassas bir operasyon olduğunu unutmamak gerekmektedir.

İlk 24 Saatte Yapılacaklar

Ameliyattan sonra dışarıdan buz uygulanacaktır. Bu uygulama saat başı on dakika kadar olacaktır. Uygulama esnasında yüz ile buz arasına bir peçete konularak buz yanığı ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Ameliyat bölgesi temiz tutulmalıdır ve enfeksiyon riski önlenmelidir. İlk 24 saat süresinde alkol ve sigara kullanımı kesinlikle size zararlı olacaktır.

Dr. Aytaç Gürsel Kimdir
Dr. Aytaç Gürsel

İlk birkaç saat yiyecek ve içecek tüketimi yasaklanmaktadır. Gıda almaya başlanınca da çok soğuk ve sıcak yiyecekler yenmemelidir. Sıvı içecekler, çorbalar başlangıç için ideal yiyecek sayılır. Acı ve baharattan kesinlikle kaçınmalıdır. Sert gıdalar yasaktır.

Ağızın çalkalanması doğru değildir. Operasyon bölgesindeki pıhtılaşmayı yok ederek kanamaya sebep olabilir. Yatarken başınızı yüksek tutmak gerekmektedir. Dişin alındığı bölgeye elle dokunmamalı, aksine hijyenik bir şekilde ihtimam ile korunmalıdır.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Oluşan şişlik zamanla azalacağı yerde artıyor ise bu belirtiyi değerlendirmesi için doktorunuza danışmalısınız. Yüksek miktarda olan kanamalarda yardım gerektirir. Yüksek ateş yükselmelerinde de hemen doktorunuza başvurmalısınız. İlk yirmi dört saat enfeksiyona en açık zaman dilimidir. Bu yüzden, olası mikrop bulaşmalarına karşı temizlik önlemleri çok önemlidir.

Kısıtlamalara uyulmasına rağmen ilk gün kanamalar olabilir. Ancak ağır kanamalar olmaz. Üzerine tampon uygulanarak durdurulabilir. Oluşan ağrılar için de diş doktorunuzun önerdiği miktarda, önerdiği ilaç kullanılabilir. Tüm bu bilgiler ışığında gömülü diş tedavisi sonrasındaki ilk 24 saatlik süre kritik bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak; https://netaklinik.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz