Google Sesle Yazma Nedir? Nasıl Aktif Edilir? | Dinamik Yaşam

Kimi zaman çok meşgul oluruz ve birine mesaj yazmak yerine bunu konuşarak gerçekleştirmeyi isteriz. İşte androidin sunmuş olduğu bu özellik tam da ihtiyacımız olanı karşılamak üzere geliştirilmiş.

 

Konuşarak whatsapp ve diğer mesaj uygulamalarından veya not defterinize konuşarak bu konuşmayı yazıya çevirmeyi istiyorsanız bu uygulama tam da size göre. Böylelikle hem zamandan tasarruf sağlanırken hem de pratiklik adına önemli bir girişim yapılmış olundu.

 

Kimisi için oldukça gerekli bir uygulama iken kimisi yalnızca eğlenmek için bu uygulamayı deniyor. Peki bunu nasıl aktif edersiniz?  Android’in bu faydalı hizmetini kullanabilmek için sesle yazma ayarını aktif etmeniz gerekiyor. Sesle yazma ayarı ile konuşarak söylediğiniz her şeyi yazıya çevirebilir, fiziksel anlamda bir harekette bulunmak zorunda kalmazsınız.

 

Whatsapp’ta arkadaşlarınızla, eşinizle dostunuzla konuşurken sesli mesaj atmak istersiniz çünkü müsait değilsinizdir. Fakat sesli mesaj atacağınız kişi de müsait değildir ve o mesajı sesli dinleyemez. İşte burada tam olarak sesli mesajı yazıya çeviren sistem devreye giriyor ve ikinizi de anlık bir sorundan kurtarmış oluyor. Gelelim bu ayarı nasıl aktif edeceğinize. Birkaç adımda rahatlıkla bu uygulamayı aktif edebilir, rahatlığın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Android ile Sesle Yazma

 

⦁    Ayarlara giriniz.

⦁    Dil ve klavye ayarlarını bulunuz.

⦁    Varsayılan dilinizi Türkçe olarak belirlemelisiniz.

⦁    Google Sesle Yazma kısmını aktifleştirin.

 

Bu ayarları hallettikten sonra dilediğiniz zaman bu uygulamayı kullanabilir, sesinizi kelimelere dökebilirsiniz. Uygulamadaki belki de tek sorun noktalama işaretlerinin kullanılamaması. Bunun üzerine de bir çalışma yapıldığı takdirde uygulama gelecekte fazlasıyla kullanılacağa benziyor.

 

Teknolojinin geldiği noktayı gözümüzle gördüğümüzde içimiz gerçekten kıpır kıpır oluyor. Umarız çok daha gelişmiş bir versiyonuyla bizleri heyecanlandırmaya devam eder. Emin olduğumuz şey şu ki Google, teknolojik bilgi ve birikimini hem telefonlar hem de bilgisayarlar için kullanmaya devam edecek.

 

Noktalama işareti konusunda bir takım kaynaklara göre belirli kodları söylediğiniz takdirde noktalama işareti konulabiliyor. Bu kodları aşağıda vereceğiz. Kod dediğime bakmayın noktalama işaretlerinin ingilizceye çevrilmiş hallerinden bahsediyorum. Bu kelimeler ile noktalama işaretlerini tamamlayabilirsiniz. Denemeniz için aşağıya yazıyorum;

 

⦁    Period=Nokta

⦁    Comma=Virgül

⦁    Exclamation point=Ünlem işareti

⦁    Question mark=Soru işareti

 

Bazı Kısayollar:

 

⦁    New line=Yeni satır

⦁    New paragraph=Yeni paragraf

⦁    Stop listening=Sesle yazmayı sonlandırma

 

Sesle yazmak isterseniz klavyenizde bulunan mikrofon tuşuna basabilir, ardından konuşmanız yeterli olacaktır. Bakalım ileriki zamanlarda Google başka ne tür bir teknoloji ile karşımıza çıkacak. Heyecanla bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz