Güneş Koruyucunuzu Dışarı Çıkmadan Sürün | Dinamik Yaşam

Korumasız cildin güneş ışınları ile teması pek çok olumsuz durumun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Söz konusu olası olumsuz durumlar arasında ise kırışıklık oluşumu, leke oluşumu, cildin nem seviyesinin azalması ve cildin yaşlanma etkisinin hızlanması yer almaktadır.

Güneşe maruz kalmak, deri kanserinin en büyük tetikleyicilerinden biridir.

 

Çocukluk ile ergenlik döneminde oluşan güneş yanıkları, gelecekte olası deri kanseri oluşumu açısından son derece risklidir.

Cildin, güneş ışınlara maruz kalması nedeniyle oluşabilecek tüm zararlı etkilerinden koruyabilmek için mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

 

Güneş koruyucu kremlerin sadece yaz mevsiminde kullanılması gerektiği aslında yanlıştır.

Çünkü güneş koruyucu kremlerin dört mevsim boyunca kullanılarak, olası zararlı güneş ışınlarından korunmak gerekmektedir.

Güneş Koruyucu Krem Seçimi

Güneş koruyucu kremler, cildimizin güneşe karşı en önemli bariyeri durumundadır. Minimal koruma sağlayan ürünler güneş koruma faktörü 2 ile 12 arasında olan ürünlerdir.

 

Orta derecede koruma sağlayan ürünler güneş koruma faktörü 12 ile 3o arasında olan ürünlerdir. Güneş koruma faktörü 30 ve üzeri olan ürünler ise yüksek koruma sağlayan güneş koruyucu ürünlerdir.

 

Kış mevsiminde ortalama güneş alan yerlerde 15 faktör güneşten koruyucu krem kullanımı yeterli olurken yaz mevsiminde ise en az 30 faktör olan güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

 

Güneş koruyucu seçiminde koruyucu faktör kadar cilt tipine uygunluğuna da dikkat edilmelidir.

Güneş Koruyucu Krem Nasıl Kullanılmalıdır?

Güneş koruyucu kremler, dışarı çıkmadan en az otuz dakika önce cilde sürülmelidir. Ayrıca güneş koruyucu krem uygulamasının en az iki ile dört saat aralığında yenilenmesi gerekmektedir.

 

Güneş koruyucu krem uygulamasının güneşe çıkılmasının ardından otuz dakika sonra yeniden uygulanması ise koruyucu etkinliğini arttırmaktadır. Şayet denize girilecek ve denizde uzun süre kalınacak ise bu durumda suya dayanıklı formüle sahip bir ürün kullanımı tercih edilmelidir.

Güneş Koruyucular D Vitamini Alınmasını Engeller mi?                  

Vücudumuz için gereken D vitamini ihtiyacı, doğrudan güneşten karşılanmaktadır ve güneş koruyucu kremler, D vitaminin ciltte üretilmesini engelleyebilmektedir.

 

Güneş koruyucu kremin etkisi geçtiğinde vücudumuz, yeterli miktarda D vitaminini alabilmekte ya da kıyafetlerin gözeneklerinden geçen güneş ışığından bu ihtiyacı karşılamaktadır.

 

Güneş koruyucunun etkisi geçtiğinde ya da kıyafetlerin gözeneklerinden giren güneş ışığı ile alınan D vitamini ise vücudumuz için yeterli miktardadır.

Güneş Koruyucu Kremlerde Ten Rengi Fark Eder mi?

Güneş ışınları ile temasta açık tenli kişilerde güneş yanığı olasılığı daha fazladır. Ancak koyu ten rengine sahip olanların güneş koruyucu krem kullanmasına gerek olmadığına dair bilinen bilgi ise yanlıştır.

Çünkü koyu ten rengine sahip olan kişilerde, güneş ışınlarından ve güneş yanıklarından olumsuz olarak etkilenmektedir.

 

Ayrıca güneş ışınları, koyu ten rengine sahip kişilerde de yaşnmayı hızlandırmakta ve kırışık oluşumuna yol açabilmektedir.

 

Bu doğrultuda ten rengi fark etmeden herkesin güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunabilmek için mutlaka güneş koruyucu krem kullanmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz