Ana Sayfa AKTÜEL Hamilelikte Gripten Korunmanın Yolları

Hamilelikte Gripten Korunmanın Yolları

0
Hamilelikte Gripten Korunmak
Hamilelikte Gripten Korunmanın Yolları | Dinamik Yaşam

Kış denildiğinde akla gelen ilk kabus griptir. Üstelik anne adayları için riskin fazla olacağı durumlar ortaya çıkabilir. Sağlığı tehdit eden bu süreçte erken doğum ve doğumsal anomaliye kadar ilerleyebilecek riskler görülebilmektedir.

Hamilelik döneminde gripten korunmak için çok dikkatli olunmalıdır. Anne vücudunda oluşan değişiklikler bağışıklık sistemi, kalp ve akciğer de oluşabilecek hasarları bekleneninde üzerine çıkarabilir. Gripten korunmamak kişiyi hastanelerde yatacak, yaşam riskini zora sokacak nedenlerde ortaya çıkabilmektedir.

Grip anne adaylarını diğer hastalara oranla daha da risk altında olduğu unutmamalı, daha da korunma altında olunmalıdır. Erken doğum riskinin arttığı, yüksek ateşe bağlı bebekte oluşabilecek anomaliler risklerin en çok rastlananıdır. Önlem olarak grip aşısı tercih edilebilir. Gebe olmayan kişilerin eylül-ekim aylarında olabileceği bu aşı hamileliğin her döneminde uygulanabilmektedir.

Kusma ve Ateş Varsa Dikkat Edilmeli

Gribin en önemli belirtileri ateş, halsizlik, kas ağrıları, burun akıntısı, hapşırık, boğaz ağrısı, öksürük ve bulantı olarak sıralanabilir. Kusma ve ishalin eşlik ettiği vakalarda ani baş dönmesi, göğüs ağrısı, ilaca rağmen düşmeyen ateşte olursa hatta bebeğin hareketlerinde azalma veya durağanlık hissedilirse acilen doktora gidilmelidir. Kaynak: Sezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Mü

Korunmak Çok Daha Önemli 

Grip olarak tedavi sürecini yaşamak, iyileşmeye çalışmak için harcanan çaba ve istenmeyen durumları yaşamaya kadar giden süreç gebeleri çok yormaktadır. Bu sebeple işin özünde en güzeli hastalığa karşı alınan önlemler ve korunmaktır. Korunmak için alınacak tedbirlerde hamileler için hayati önem taşımaktadır. Bu önlemlerin en başında hastalığa yakalanmış olan insanların yakın temasından uzak durmak gerekmektedir.

Elleri temiz tutmak ve sık sık yıkamak bulaşma riskini azaltacaktır. Ellerinizin kirli olduğu durumlarda yüzünüzle temas ettirmemeli, yakın çevrenizde hastalığı yaşayanlardan mendil kullanmalarını isteyin. Maske kullanmak solunum yoluyla mikrop ve virüsleri solumayı engeller.  Bağışıklık sistemine destekte artırılmalı, spora, düzenli yürüyüşlere ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Erken Tanı Hayat Kurtarır

Antibiyotiklerin etkili olmadığı grip, antiviral ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. İlaç tedavisinde tanının ilk 48 saatte konularak başlaması durumun seyrini olumlu etkilemektedir. Bunu unutmamalı ve ilk belirtilerde doktora başvurulmalıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version