Helin İsminin Anlamı Nedir
Helin İsminin Anlamı | Dinamik Yaşam

İsimler insanları hatırlatan, kendimizi tanıtmaya yarayan ve bizimle bütünleşmiş bir parçamızdır. Her ismin mutlaka bir anlamı, bir hikayesi vardır. Bazen sevdiğiniz birinin adını bazen ise anlamını beğendiğiniz bir ismi çocuklarımıza vermek isteriz. Son dönemde bebek bekleyen çiftler çocukları için ilginç, fazla duyulmamış, orijinal isimler arayışına girmeye başladılar. Standart isimler dışında alternatif arayanlar son zamanlarda oldukça popüler olan Helin isminin anlamını çok sık araştırmaya başladılar.

Ünlülerde de sık sık duyduğumuz Helin ismi kız çocukları için kullanılıyor. Kültürümüze Kürtçe ’den geçmiş olan Helin kelimesi oldukça sevilen ve son dönemlerde manası ve tarihçesi en çok merak edilen isimler arasında bulunuyor. Helin kuş yuvası anlamına geliyor. Özellikle ağaçlar ve evlerin bacalarına yuva yavan tek eşli kuşların yaptıkları yuva anlamını taşıyor.

Pek Çok Farklı Anlamı Taşıyor

Ayrıca Helin isminin başka kökenlerden gelen tarihçesine baktığımızda farklı anlamları bulunuyor. İngiliz kökenli Helin kelimesi ışık manasına gelirken Yunanca ’da bu parlayan ışık anlamın karşımıza çıkıyor. Latince ’deki anlamı ise Helen Prensesinden esinlenerek evirilmiş ve Helin adını almıştır.

Latince ‘deki Helin isminin anlamı ise dünyanın en güzel kadını manasına gelen bir kelimedir. 5 ayrı ülkenin de kullandığı anlamlara bakılacak olunursa hepsi oldukça güzel anlamlı kelimeler olarak gözümüze çarpıyor. Ayrıca tarihine bakıldığında yine anlamı gereği kız çocuklara uygun olduğu gözüküyor. Helin isminin renk sembolü ise pembe olarak biliniyor. Bu yüzden bu isim kız çocuklarına yakıştırılıyor. İlgili Link:

Helin isminin en genel geçer kabul edilen ise anlamı ise Kürtçe ‘den gelen hali. Helin isminin kız çocuklarına verilme sebebi ise yuvayı dişi kuş yapar atasözünden gelen manidar bir kelime olması. Yani Helin ismi en açık haliyle yuva yapan dişi kuş, dişi kuşun yaptığı yuva anlamına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz