Ana Sayfa AKTÜEL İşsizlik Ödeneğinden Nasıl Yararlanılır?

İşsizlik Ödeneğinden Nasıl Yararlanılır?

0
İşsizlik Ödeneği
İşsizlik Ödeneğinden Nasıl Yararlanılır | Dinamik Yaşam

Ülkemizde son dönemde işçi yararına olacak şekilde ve işçiyi güvence altına alacak skalada birçok karar bulunuyor. Bu kararlardan bir tanesini de işsizlik ödeneği oluşturuyor. Eski yıllarda işçilere işsizlik ödeneği ödenmez iken günümüzde ise haklı sebeplerle kendiliğinden işten çıkan işçiye dahi işsizlik ödeneği yapılıyor. İşçiler işveren tarafından işten çıkarılırlarsa işsizlik ödeneği almaya hak kazanabiliyor. İşçiler geçerli sebeplerle işten çıkar ya da işveren tarafından işten çıkarılırlarsa işsizlik maaşı alabiliyor. Bu işlemlerin tamamı  İŞKUR’a yapılan başvurularla tamamlanıyor.

İşsizlik Ödeneği Almaya Hak Kazanmak İçin Nereye Başvuru Yapılıyor?

İşten kendiliğinden çıkan ya da işten çıkarılan işçiler işsizlik ödeneği alabilmek için İŞKUR Müdürlüğü’ne başvuru yapabiliyor. Çalıştığı iş yerinde 6 ay boyunca sigorta primi yatırılan işçiler işsizlik maaşı için başvuruda bulunabiliyor. Ülkemizde İŞKUR başvuruları geçmişte bizzat yapılması gerekirken, günümüzde elektronik ortamdan da yapılabiliyor. İşkur.gov.tr adresine yapılan başvurular da kabul ediliyor. Ancak vekalet ile yapılan başvurular başvuru olarak kabul edilmiyor.

İşsizlik Maaşı Almaya Herkes Hak Kazanıyor Mu?

İşsizlik maaşı alabilmek için iş akdinin feshinden itibaren 30 gün içerisinde İşkur’a şahsen ya da elektronik ortamdan başvuru yapmak gerekiyor. Eğer başvuru süresi geçerse, mucbir sebepler dışında bir mazeret bulunmadığında başvurular kabul edilmiyor. Bu bakımdan işsizlik maaşı almak için işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde İşkur’a başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru gecikmesinde haklı sebepler gösterildiği takdirde gecikilen süre kadar hak sahipliği düşülüyor.

İşsizlik Maaşı Alma Başvurusu Şahsen Nasıl Yapılır? 

İşsizlik maaşı almak için bulunduğunuz bölgeye en yakın olan İŞKUR Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuruda kimlik belgeniz ve işten çıkış evrağınızın bulunması gerekir. Evraklar ile birlikte İŞKUR müdürlüğüne başvuru yaptığınız da aynı zamanda size uygun işler konusunda da bilgi verilecektir. Kendinize uygun ve çalışmayı düşündüğünüz işleri bu ortamda görebilirsiniz. Hem işsizlik maaşına başvuru yapıp hem de yeni işler konusunda bilgi alma istediğinizi bildirebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alma Başvurusu Elektronik Ortamdan Nasıl Yapılır?

Günümüzde işsizlik maaşı almak için başvurular elektronik ortamdan da kaliteli bir şekilde yapılabiliyor. İşsizlik maaşı almak isteyen kişiler işkur.gov adresine giriş yapıyor. Bu adresten başvuru yapmak için İŞKUR şifresi almak gerekiyor. Bu şifre İŞKUR genel müdürlüklerinden ya da İŞKUR online siteden alınabiliyor. Online ortamda yapılan işlemlerde başvurunuz ve diğer gelişmeler hakkında İŞKUR Müdürlüğü’ne gitmenize gerek kalmadan bilgi edinebilirsiniz. www.işkur.gov.tr adresine girerek işsizlik ödeneği takibinizi yapabilir, çalışmak istediğiniz işler konusunda profil bilgilerinizi değiştirebilir, hem de yeni işlere başvuru yapabilirsiniz. Bu adresten girişimcilik şartları, kursları ve farklı iş dallarında da bilgi edinebilirsiniz. İŞKUR Müdürlüğü’ne bağlı kalmadan kendinize yönelik her türlü konuyu elektronik ortamdan araştırabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version