İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Noktaları | Dinamik Yaşam
İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Noktaları | Dinamik Yaşam

Bir kültür ve sanat mozaiği olan İstanbul, camileri, tarihi surları, müzeleri ve saraylarıyla Avrupa ile Asya’nın buluşma noktasıdır. Ayrıca İstanbul, tarihi bir yolculuk yapmak isteyenler için de tam bir çekim merkezidir.

Geçmişten günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İstanbul, bu özelliği sayesinde ise turistik açıdan da zengindir. İstanbul’un en çok ziyaret edilen noktaları arasında ise Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii, Kız Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Hidiv Kasrı, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Galata Kulesi gibi tarihi güzellikler yer almaktadır. Ayrıca Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı da İstanbul’un gözde ziyaret edilen yerlerindendir.

 

Mısır Çarşısı

 

Mısır Çarşısı, İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biridir ve çarşıya altı farklı kapıdan giriş yapılabilmektedir. Mısır Çarşısında seksen altı adet dükkân bulunmakta ve kurulduğu dönemlerde Arabistan’dan Hindistan’a kadar Uzakdoğu ülkelerinden gelen şifalı otlar ile bin bir çeşit baharat satılmaktaydı. Günümüzde ise geleneksel Türk tatlarını arayanların gözde mekânı Mısır Çarşısıdır.

 

Hidiv Kasrı

 

Beykoz’da bulunan ve 1907 yılında Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmış olan Hidiv Kasrı, sahip olduğu etkileyici yapısı ve boğaz manzarası ile İstanbul’un en fazla ziyaret edilen noktalarından biridir.

 

Ayasofya Camii ve Müzesi

 

İnşası beş yıl süren ve kilise olarak 27 Aralık 537 yılında tören ile ibadete açılmış olan Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinin ardından camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya Camii, büyüleyici olduğu kadar görkemli olan mimarisi ile turistlerin yoğun ilgisini çekmekte ve bu yüzden İstanbul’un fazla ziyaret edilen yerlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

 

Topkapı Sarayı

 

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılmış olan Topkapı Sarayı, Osmanlı mimarisinin de önemli eserlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Topkapı Sarayı, tam 400 yıl boyunca Osmanlı padişahlarının devleti yönettiği ana merkez olmuştur. Günümüzde ise Topkapı Sarayı, Kutsal Emanetler Dairesi ile büyük ilgi çekmekte ve bu nedenle İstanbul’un en fazla ziyaret edilen noktalarından biridir.

 

Kız Kulesi

 

Küçük bir adanın üzerine inşa edilmiş olan Kız Kulesi, panoramik İstanbul manzarasına sahiptir. Bu özelliği sayesinde Kız Kulesi, yıllara meydan okuyan mimarisi ile İstanbul’un en fazla ziyaret edilen noktaları arasında yer almaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz