Bekunis Nedir

Bekunis, kalın bağırsağı uyararak kasların rahatlamasını sağlar. Kabızlık ilacı Bekunis ile rahat bir dışkılama süreci yaşanır. Bir müshil ilacı olarak da bilinmektedir. Bağırsak kasalarında oluşan fonksiyonel bozukluğu düzenler. Bu sayede kabızlık sorunu çözülmektedir. Yatalak hastalarda hareketsizlikten oluşan kabızlık sorunu da bu şekilde rahatlıkla çözüme kavuşur. Bekunis, 9 saatlik bir sürede etki etmektedir.

Kullanan hastaların mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanması gerekmektedir. Fazla kullanımda bağırsak tembelliğine neden olabilir. Bu durum ileriki yaşlar için oldukça tehlikeli sonuçlara yol açmaktadır. Doktorun ettiği reçete tam olarak uygulanmalıdır. Aksi halde günlük hayatta da sıkıntılar yaşanabilir. Sürekli kullanıma uygun bir ilaç değildir. Uygunsuz kullanımda, bağırsak kaslarının normal çalışmasını engeller.

Bekunis Nedir?

Bekunis, bir müshil ilacı olarak bilinir. Kabızlık sorunu çeken kişilerde tedavi amacı ile kullanılır. Normal dışkılama süreleri uzuyorsa ve tuvalete çıkmakta zorlanan kişiler Bekunis kullanabilir. Kabızlık ilacı Bekunis, bağırsak kaslarını rahatlatarak, sorunsuz bir dışkılama yaşanmasını sağlar. Yaşlılarda ve yatalak hastalarda bağırsak temizliğini sağlar. İlaç alındıktan 8-9 saat sonra etkisini göstermektedir.

Draje şeklinde satılmaktadır. Doktor tavsiyesi dışında kullanılmaması önemlidir. İlaç, düzensiz veya çok kullanımda bağırsak tembelliğine neden olarak, altını tutamama gibi sorunlara neden olabilir. Yaş ilerledikçe de bu sorun baş edilemez bir hal alabilir. İlaç kullanımında bol su ile takviye alınması tavsiye edilir. İlacın etken maddesinde; Sennozit B vardır. Sennozit B, Senna meyvesi yaprağından ve ekstresinin karışımından elde edilmektedir.

Bekunis Nasıl Kullanılır? 

Müshil olarak, kabızlığa iyi gelen bu ilaç, etken maddesine dikkat edilmelidir. Eğer bu etken maddede bir ürün alerji gibi sorunlar doğurduysa kullanımı tavsiye edilmez. Kişilerin normal dışkılama arasında sorunlar yaşandığında Kabızlık ilacı Bekunis, kullanılır. Ancak 10 günü geçen dışkılamama probleminde mutlaka sağlık kuruluşlarında destek alınması gerekmektedir. Doktor reçetesi ve tavsiyesiyle kullanılması gerekmektedir.

Tuvalet ihtiyacının çok fazla gecikmesi ve bağırsakların rahatlaması için ideal bir ilaçtır. Ancak sadece gerekli zamanlarda reçeteli saat aralıklarında kullanılması gerekmektedir. Bu tip ilaçlar, kabızlığın sürekli yaşanmasına sebep olmaktadır.

Kullanım süresi genellikle 7 gündür. Bu süre aşılması, bağırsak tembelliğine yol açar. Bu durum ise kronik kabızlığı başlatır. Düzenli kullanmaya rağmen, kabızlık sorunu geçmedi ise ve 2 günlük bir süre geçirildiyse mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Doktor tavsiyesinde de olsa Bekunis’in kullanım şekline dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Doktorun reçete ettiği şekli ile kullanımı önemlidir.
 • Reçetede yazan sürelerden fazla kullanmanın kişiye büyük zararları vardır.
 • Önerilen doz bir bardak su ile içilmelidir.
 • Aç veya tok karnına içilmesinde bir sakınca yoktur.

Bukenis doğru bir şekilde kullanıldığı taktide etkili sonuçlar ortaya koyar. Bundan dolayı da Bukenis’i kullanırken mutlaka bu ilacın doğru bir şekilde kullanılmasına önem göstermek durumundasınız. Bununla birlikte kimi zaman bu ilacın bir takım yan etkilerinin de bulunduğunu unutmamalısınız! İşte Bukenis kullandığınızda karşılaşabileceğiniz yan etkilere dair tüm ayrıntılar!

Kabızlık İlacı Bekunis Yan Etkileri
Kabızlık İlacı Bekunis

Bekunis Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olduğu gibi Bekunis ilacının da yan etkileri olmaktadır. Herkes farklı yan etkiler görülebilir. Ancak hiçbir yan etki de görülmeyebilir. Elbette ki ilacın kullanım şekli de önem arz etmektedir. Önerilen sürelerin aşılmasında ilaç faydadan çok zarara dönüşür. Aynı şekilde farklı doz alımı da kabızlık sorunundan başka sorunlara sebep olabilir.

Bekunis ilacının kullanımına bağlı olarak yaygın bir yan etki gözlemlenmemiştir. Ancak kişilere ve etken maddesine bağlı olarak yan etkilerde değişiklik gösterebilir. İlacın yan etkileri aşağıdaki gibidir. Yaygın görülen yan etkiler değildir. Bu yüzden aşağıdaki gibi yan etkiler ile karşılaştığınız durumlarda hemen hekiminizden yardım almanız gerekmektedir. Acil destek gereken durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 • Nefes alıp vermede zorlanma,
 • Yüz, ağız, dudak, dil gibi bölgeler şişkinlik ve şişme,
 • Kurdeşen ve deride dökülme,

Görüldüğü üzere Bekunis kullanıldığında birtakım yan etkilerle karşılaşmak muhtemeldir. Bundan dolayı da şayet bu ürünü kullandığınızda bir yan etkiyle karşılaşıyorsanız; mutlaka doktorunuza görünmenizde fayda vardır. İlgili Link: Gaviscon

Bekunisi Kimler Kullanamaz?

Bekunis bir kabızlık ilacıdır. Kullanılmaması gereken durumlar ve kişiler vardır. Bunların uyulması kişilerin sağlığını korumak amaçlıdır. Doktor tavsiyesinden dışarı çıkmadan Kabızlık ilacı Bekunis, dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Dışkılama sorunu yaşayan çoğu kişi bu ilacı kullanabilir. Fakat bazı yaş grupları ve özel hallerde ilacın kullanılması tavsiye edilmez. Bekunis kabızlık ilacını kimler kullanamaz?

 • 12 yaşından küçük çocukların kullanması sakıncalıdır.
 • Hamile kişilerin kullanması sakıncalıdır.
 • Zayıflama yöntemi olarak bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Apandisit ameliyatı geçirenler kullanmamalıdır.
 • Tansiyon ve kalp hastaları doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.
 • Şeker hastalarının bu ilacı kullanmaları önerilmemektedir.
 • 7 günden fazla hiçbir kişi bu ilacı kullanmamalıdır.
 • Diyabet hastalığı yaşayanlar için bu ilacın kullanılması önerilmez.
 • Crohn’s hastalığı, mide hastalıkları ve sebepsiz karın ağrılarında kullanılması tavsiye edilmemektedir. İlgili Link: Kabızlık Nedenleri ve Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bütün bu bilgiler ışığında kabızlık ilacı Bekunis, dikkatli bir şekilde kullanıldığı taktirde, kabızlık sorununu etkili bir düzeyde gidermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz