Kansere Karşı Alfa Lipoik Asidin Faydaları
Kansere Karşı Alfa Lipoik Asidin Etkisi Var mıdır

Alfa lipoik asit 1980’lerin sonlarında keşfedilmiştir. Başlangıçta vitamin olarak nitelendirilen alfa lipoik asit hem suda hem de yağda çözünebilme özelliğine sahip, antioksidan özelikte vitamin benzeri yapılardır.

 

Alfa Lipoik Asit Nedir? 

 

Kansere Karşı Alfa Lipoik Asidin Etkisi Nelerdir

 

ALA da denilen alfa lipoik asit bütün insan hücrelerinde bulunan organik bir bileşiktir. Hücrenin enerji merkezi olarak adlandırılan mitokondri içerisinde üretilen alfa lipoik asit enzimlerin besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Güçlü antioksidan özelliği ile vitamin benzeri olan alfa lipoik asit C vitamini ve E vitamini gibi diğer antioksidanlardan daha güçlü olduğu kanıtlanmıştır.

 

Alfa lipoik asit diğer antioksidanlar arasında güçlü bir antioksidan oluşumunu destekleyerek diğer antioksidanların vücutta kullanımını arttırır. İki formu bulunan alfa lipoikasitin S formu sentetik, R formu ise doğaldır. Hem yağda hem de suda çözünebilme özelliğinden dolayı vücudun her hücresinde ve dokusunda çalışmasına olanak verir. Diğer çoğu antioksidanlar ise sadece yağda ya da suda çözündüğü için bu kadar işlevsel çalışmayabilir.

 

Alfa Lipoik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

 

Sağlıklı kişilerde vücut, ihtiyacı olan alfa lipoik asiti üretebilmektedir. Fakat hastalık nedeniyle takviye edilmesi gerekiyorsa dışarıdan alınabilir. Kapsül ya da enjekte olarak alınabilen bu takviyeler besin olarak da alınabilmektedir. Özellikle ıspanak, bezelye, brokoli, pazı ve lahana gibi besinler bol miktarda tüketilmelidir. Kırmızı et ve sakatat gibi hayvansal ürünlerde de büyük miktarda alfa lipoik asit bulunur.

 

Günlük önerilen miktar 20-50 mg arasında olmakla birlikte şeker hastalarında nöropati tedavisi sırasında bu doz miktarı 200-300 mg arasındadır. Vücudun alfa lipoik asiti tolere etme miktarı 800 mg’dır bu miktardan fazlası baş ağrısı, kas ağrısı ve kaşıntı gibi yan etkilere sebep olabilir. Ayrıca alfa lipoik asitin kan şekerini düşürme etkisi de bulunmaktadır bu sebeple düşük kan şekerine sahip olanlar dikkatli olmalıdır. B1 vitamini eksikliği bulunanlar da alfa lipoik asit tüketmemelidir.

 

Alfa Lipoik Asit Ne İşe Yarar?

 

Alfa Lipoik Asidin Etkisi Var mıdır

Birçok faydası bulunan güçlü antioksidan olan alfa lipoik asit vücudumuzda farklı farklı yerlerde kullanılmaktadır. Peki alfa lipoik asit ne işe yarar?

 1. Karbonhidratlardan, proteinlerden ve yağlardan enerji üretiminde vücudumuzda B vitaminlerine yardımcı olur
 2. Hastanelerde karaciğeri etkileyen akut zehirlerin tedavisinde damardan verilir.
 3. Diyabetik nöropati tedavisinde kullanılır. Şeker hastalarında görülen ağrı ve uyuşukluk hissini hafifletebilir. Diyabette sinir hasarlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır.
 4. Alfa lipoik asit takviyeleri HIV, glakom ve karaciğer hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çalışmalar göstermiştir ki alfa lipoik asit HIV virüsünün büyümesini engellemeye yardımcı olmaktadır fakat insanlar üzerinde test edilmediği için aynı etkiyi gösterip göstermeyeceği bilinmemektedir.
 5. Diyabet hastalarında sinir bağlantılı kalp hasarlarından kaynaklı ani ölümleri önlemeye yardımcı olmaktadır.
 6. Yaşlı bireylerde beyin işlevlerinin korunmasında etkilidir, Alzheimer gibi hastalıklarda uzun süreli belleği de geliştirir. 2007 yılında yayımlanan bir araştırma sonucuna göre günlük 600 mg alfa lipoik asit alımı Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır.
 7. İnmeyi takiben beyin hücrelerinin muhafazasına yardım eder.
 8. Güçlü bir antioksidan olan alfa liopik asit vücudun kanserden korunmasına yardımcı olabilmektedir, bu konu ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Bazı çalışmalarda bağışıklık sisteminin aktivitesini arttırdığı ve kanser hücrelerinde homosistein (vücudumuzda besinlerle alınan bir aminoasit olan metiyoninden yapılan bir maddedir.) seviyesini arttırarak bu hücrelerin ölümünü sağladığı tespit edilmiştir.
 9. Radyasyonun zararlı etkilerine karşı koruma görevi vardır.
 10. Karıncalanma ve uyuşma şikayeti olan hastalarda alfa lipoik asit sinirlere kan akışının artmasını sağlayarak bu şikayetlerin önlenmesini sağlar.
 11. Alfa lipoik asit hepatit vakalarında ve diğer karaciğer hastalıklarında karaciğerin korunmasını sağlar. Karaciğeri zararlı hücre değişimlerinden korur ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. 2010 yılında bir dergide yayımlanan rapora göre alfa lipoik asit tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçların karaciğere verdiği yan etkilerin hafiflemesini sağlamaktadır.

 

Alfa Lipoik Asit Zararları Var Mı?

 

Sayısız faydası bulunan güçlü bir antioksidan olan alfa lipoik astin sayısız faydalarının yanında birtakım zararları da bulunabilmektedir.

 

 1. Tiroit ilaçları ve diyabetik ilaçları kullananlar doktor izni olmadan kullanmamalıdır.
 2. Alfa lipoik asit bazı metabolik yollarda enzim aktivitelerini etkileyebilir.
 3. Yüksek dozlarda alımı mide bulantısı ve ishal gibi yan etkilere sebebiyet verebilmektedir.
 4. Çok fazla kullanılması kan şekerinin düşmesine neden olmaktadır.
 5. Bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilir.
 6. Alfa lipoik asit magnezyum, demir ve süt gibi kalsiyum içeren ürünler ile birlikte alınmamalıdır.
 7. Alkol tüketimine bağlı B1 vitamini eksikliği bulunanların kullanması önerilmemektedir.
 8. Hamile ve emzirme dönemindeki etkileri için yeterli çalışma bulunmadığı için bu dönemlerde kullanılmamalıdır.

 

Alfa Lipoik Asitin Sağlığa Etkileri

 

Zayıflama: Hayvansal çalışmalar göstermiştir ki beynin hipotalamusunda bulunan AMP ile aktive olan protein kinaz enziminin aktivitesini azaltabileceğini göstermektedir. AMK seviyesinin yüksek olması açlık duygusunu arttırmaktadır.

 

Cilt Yaşlanmasını Yavaşlatır: Araştırmalar göstermiştir ki alfa lipoik asit cilt yaşlanması belirtilerine karşı savaşmaktadır. Cilde alfa lipoik asit içeren krem uygulanması ince çizgiler, kırışıklıklar ve deri pürüzlerini azaltmaktadır. Ayrıca cilt ve deride hiçbir yan etkisi görülmemiştir.

 

Parkinson Hastalığını Hafifletir: Azalmış dopamin seviyesi ve beyindeki nöronların yıkımı ile gelişen bir hastalık olan Parkinson hastalığı yapılan fare deneylerinde lipoik asit dopaminenerjik nöronların kaybına karşı koruma sağlamaktadır.

 

Ağrı Azalması Sağlar: Alfa lipoik asit ile yoğunluk, yangı, hoşnutsuzluk ve yüzeysel ağrı gibi bir takım ağrı parametrelerinde belirgin azalma gözlemlenmiştir.

 

Ülserin Hafiflemesine Yardımcıdır: Alfa lipoik asit alkolle uyarılan mide ülserlerine karşı koruma sağlarken oluşmuş ülser şikayetlerinde de ciddi oranda azalma yaşanmasını sağlamaktadır.

 

Riskli Gebeliklerde Yardımcı Olabilir: Yüksek riskli gebeliklerde, alfa lipoik asit normal gebelik koşullarına dönmeyi hızlandırabilir ve hem annenin hem de fetüsün koşullarını iyileştirebilir. Ayrıca, alfa lipoik asit takviyesi ile daha az sayıda düşükler kaydedilmiştir.

 

Osteoartriti İyileştirebilir: Alfa lipoik asit, osteoartritli sıçanlarda iltihaplanmayı azalttığı ve kıkırdak dejenerasyonunu iyileştirdiği bilinmektedir.

 

Ömrü Uzatabilir: Yetişkin sinekler ve solucanlar üzerinde yapılan çalışma göstermektedir ki alfa lipoik asit ömrü uzatmaktadır. Farelerde ise net bir sonuç olmamakla birlikte azalttığı, arttırdığı ve etkilemediği durumlar ile karşılaşılmıştır. Diğer bir çalışma ise daha düşük dozlarda alfa lipoik asit farelerde toplam yaşam süresini arttırırken, yüksek dozlarda ki alfa lipoik asit varlığı  azalttığını göstermiştir.

 

Alfa Lipoik Asitin Diğer Hastalıklara Faydası

 

Antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeniyle alfa lipoik asit, hastalığı doğrudan iyileştirir aynı zamanda Kalp yetmezliği, koku kaybı, yanma ağız sendromu, akut koroner sendrom gibi bir çok farklı hastalıkta yararlıdır.

 

Alfa Lipoik Asit Kansere Karşı Mücadele Ediyor

 

Hücre bazlı ve hayvansal çalışmalar alfa lipoik asit kanser başlangıç ve başlama evrelerinde kullanımının kanseri inhibe ettiğini göstermektedir. Alfa lipoik asit ile tedavi edilen akciğer kanseri hücrelerinin hayatta kalma becerileri azalmaktadır. Alfa llipoik asit aynı zamanda akciğer kanseri hücrelerinin hücre ölümlerine karşı duyarlılığı arttırmıştır. İşte bu çalışmalar alfa lipoik asitin kansere karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle takviyelere olan ilgi de artmıştır.

 

Alfa lipoik asit 1980’lerin sonlarında keşfedilmiştir. Başlangıçta vitamin olarak nitelendirilen alfa lipoik asit hem suda hem de yağda çözünebilme özelliğine sahip, antioksidan özelikte vitamin benzeri yapılardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz