Kantaron Yağı
Kantaron Yağı | Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı sarı ya da kırmızı kantaron gibi çeşitlere sahiptir. Kendi ile aynı ismi taşıyan bitkilerden el de edilir. Doğal bir yağ olması ile ön plana çıkar. Ordu bir bitkidir. Şekil olarak mızrağı andırır. Uçlarında ise çiçekler olur. Dallarının büyüklüğü değişiklik gösterir. Genel de 8 ile 50 mm arasında değişir. Dallarının uçlarında yer alan çiçekler sarı, kırmızı renginde olur ve kantaron ismi verilir.

Kantaron Özelikleri

Kantaron bir baharat olarak da satılır ve aktarlar da bulmak mümkündür. Yoğun bir ilgi olduğu da söylenebilir. Özellikle kantaron yağı çok fazla tercih edilir. Kantaronun sarı ve kırmızı çeşitlerinin yanı sıra, kılıç otu, kan otu ve bindelik otu gibi anlamaları da vardır. Kendine has yapraklara sahiptir. Otsu şekilde de satın alabilirsiniz. Yağını ya da baharını tercih edebilirsiniz. Kullanım alanı oldukça geniştir. Çok önemli ve şifalı bir bitki olduğu için sağlık ile alakalı şeylerde de sıklıkla kullanılır. Bindelik otu denilmesinin maksadı ise ışığa tutulduğu zaman gözle görülen yağ noktalarının olmasıdır.

Kantaron çiçek açtığı yaz aylarında toplanır. Yerden yüksekliği yaklaşık olarak 5 cm’ dir. Bu şekilde kesilen kantaronlar kurutulur ve daha sonra da taze bir haldeyken işlenmeye alınır. Kantaron bitkisi sağlık açısından çok etkili faydalara sahiptir. Özellikle alternatif tıpta çok fazla tercih edilir. Ayrıca bitkisel tedaviler için de kullanılan bir bitkidir. Kantarondan el de edilen yağı ise çoğu yararlı bileşeni içerdiği için, sağlık yönünden birçok amaçla kullanılır ve aynı zamanda da önerilir. İlgili Link: Damla Yağı

Kantaron yağının el de edildiği tür sarı kantarondur. Sarı kantarona halk arasında mayasıl ya da kılıç otu ismi de verilir. Birçok soruna iyi gelir. Yüksek ateş, yılan ısırması, hazımsızlık ve şişkinlik,, sarılık için kullanımı tavsiye edilir. Cilt lekeleri içinde etkilidir ve sakinleştirici özelliği de mevcuttur. Önemli olan orijinal sarı kantaron yağı kullanmaktır. Kantaron yağının pek çok faydası vardır.

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı günümüzde çok amaçlı kullanılan şifalı bir bitkiden el de edilen bir yağdır. Bazı faydaları aşağıdaki gibidir;

Kantaron Yağı
Kantaron Yağı Faydaları
 • Antiseptik bir üründür ve iltihap oluşumu ile mikrop oluşumunun önüne geçer.
 • Yaraların iyileşmesini sağlar ve yanık izlerine de çok iyi gelir.
 • Yanan bölgedeki acıyı hafifletir, hemen sürülürse su toplamasını engeller.
 • Cilde lokal olarak uygulandığı zaman, akne ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Ağrı kesici özelliği vardır. Bacak ve sırt için masaj yağı olarak tercih edilir.
 • Pişik sorunu yaşayan bebeklere çok iyi gelir.
 • Hücreleri yeniler ve cildin canlanmasını sağlar.
 • Ölü deriyi ciltten uzaklaştırır.
 • Damar büzme özelliğine sahiptir. Kanamayı çabuk durdurur.
 • Kantaron çayı demlemek, baş ağrısına iyi gelir.
 • Mide hastalıklarını hafifletme özelliği vardır.
 • Çayını içmek hemoroid hastalarına iyi gelir.
 • İshali kesici özelliği vardır.

Kantaron Yağının Saça Faydası Var mıdır?

Çoğu kişi kantaron yağını saçları için kullanmak ister ve bir faydası olup olmadığını merak eder. Kantaron yağının saça faydaları çoktur. Özellikle kepek sorunu yaşayanlara iyi gelir. Saçlar köklerden besler ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca içerisinde vitamin ve mineraller bulunur. Bunlar saça çok iyi gelir.

Saçlarının parlak ve canlı görünmesini isteyenler tercih edebilir. Banyo yapmadan önce saç diplerine uygulamak ve masaj yapıp bekletmek gerekir. İsteyenler şampuana katarak da kullanılabilir. Her açıdan fayda sağlar. Kantaron yağından bir fayda elde etmek için, mutlaka düzenli olarak kullanmak gerekir. Saçlardaki değişim zaman içinde ortaya çıkar ve çok sağlıklı saçlar el de edilir. İlgili Link: Çay Ağacı Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Elde Edilir?

Sarı kantaron yağı elde etmek için farklı yöntemler kullanılır. En yaygın olanı taze ve ya Kuru olan kantaronu ezip, biraz zeytinyağı olan bir kavanoza koymaktır. Bu karışımı yaklaşık olarak bir ay boyunca bekletmek gerekir. Bir kaç günde bir çalkalamak yeterli olacaktır. Güneşte bırakılması da çok önemlidir. 1 ay sonra süzülür ve kullanılır. Eğer sarı kantaron çiçeği kullanılırsa yağ kırmızı olur. Kuru çiçekten yapılırsa yağ sarı olur. Etki olarak çok bir farklılık olmaz. Hepsinin etkisi genel olarak aynıdır ve oldukça faydalıdır. Bitkisel bir tedavi yöntemidir. Çok amaçlı olarak kullanımı yaygındır.

Kantaron Yağı Fiyatları

Kantaron yağı fiyatları da merak edilir. Fiyatlar değişiklik gösterir. Kuru olarak, taze olarak ya da yağ olarak satılır. Buna göre de fiyatlar değişiklik gösterir. Genel de ekonomik fiyatlar sunulur. Aktarlar da ve şifalı otlar satan yerler de rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Doğru kullanım ile çok fazla fayda elde edebilirsiniz. Firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz