Kegel Egzersizi
Kegel Egzersizi Nedir

Kadınlarda doğum sonrasında vajinada meydana gelen genişlemeler ilerleyen zamanlarında çok daha ciddi problemler yaratmaktadır. Bunlardan en çok yaşananı ise idrar kaçırmadır. Bu sorunları en aza indirgemek ya da oluşumunu tamamen engellemek adına kegel egzersizi önem taşımaktadır. Bu egzersiz sayesinde pelvik kasları güçlenecektir. Pelvik kasları dışında vücuttaki tüm kaslar da gelişmeye başlayacaktır. Kegel egzersizi yapılırken karın bölgesinde ağrı hissedilmemesi gerekir eğer ağrı hissediliyorsa ara verilmelidir. Egzersiz yapılırken nefes tutmak yanlıştır. Nefes tutulması hali göğüs kısmını kasacaktır.

Kegel Egzersizinin Faydaları

Kegel egzersizi sayesinde pelvik kas grubu sıkılaşıp daha sonra rahatlatarak kontrol altına alınmaktadır. Özellikle bu egzersiz düzenli olarak yapıldığı takdirde pelvik kaslarında gerçek bir iyileşme gözlemlenmiştir.

İlgili Link: Gebeliğin Takip Aşamaları Nelerdir?

Kegel egzersizi hamilelik döneminde ve doğuma hazırlık döneminde; hem vücudu hem stresi hazırlamak adına yapılabilir. Yine aynı şekilde doğum sonrasında pelvik kaslarının çok daha güçlü olması için de yapılabilir. Mesane açısından zayıf olduğu hissediliyorsa ki bu durumun başlıca belirtisi öksürük ve gülme esnasında idrar kaçırmadır; bağırsak hareketlerinde sorun yaşanıyorsa, dışkı kaçırılıyorsa, düzenli olarak yapıldığında yararları görülür. Kegel Egzersizinin kadına faydaları; öksürme, hapşırma gibi idrar ya da dışkı kaçıranlara, ani gelen sıkışma hislerine yardımcıdır. Aynı zamanda çok doğum yapan kadınlarda pelvik kasları zayıflamış olduğundan bu egzersizler sayesinde eski güç kazanılmış olunur.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kasların yerinin keşfi sonrasında; kasların kullanma gerekliliğini ön planda tutarak temel egzersiz olan kasılma uygulamaları ile başlanır. Sırt üstü uzanarak kasları sıkarak ve bırakarak bu egzersiz tekrarlanır. Bu egzersizin belli aralıklarla tekrarlanması sonrasında pelvik kası gücü artacaktır.

Kegel egzersizleri erkekler için fayda sağlar ki; bunlardan bazıları idrar çıkışını kontrol etmektir. Özellikle prostat ya da şeker hastalığına bağlı olarak idrar kontrolü sağlama çoğu erkek için zor olabilmektedir. Kegel egzersizi ile bu durum kontrol altına alınır. Nefes almaya devam edilmelidir, sadece sıkma ve serbest bırakma şeklinde egzersiz tekrarlanmalıdır, kalçaların sıkılmaması gereklidir, bu egzersizlerde yapılan sayıdan çok egzersizin ne kadar kalitede yapıldığı önemlidir. Kegel egzersizleri basit gibi görünse de aslında dikkatli ve özenli yapılması gereken egzersizler bütünüdür. Amaç tamamen pelvik kaslara odaklanmak olmalıdır. İlgili Link: Sezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Mü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz