Kekik Suyu Faydaları Nelerdir
Kekik Suyu Faydaları | Kekik Suyu Kullanılma Şekli

Etkili bir bitkisel özsu olan kekik suyu; her zaman önerilmektedir. Kekiğin etkili bir şekilde damıtılması sonrasında kekik bitkisinin özsuyu ortaya çıkmaktadır. Damıtma işlemi sırasında kekik bitkisinin yapraklarının ısıya maruz bırakıldığı bilinmektedir. Isıya maruz kalan yapraklardan çıkan buhar daha sonrasında tekrar suya dönüşmektedir. Bu da kekik suyunun karşımıza çıkmasını mümkün kılmaktadır. Kekik suyu faydaları gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek de çıkmaktadır.

Kekik; yemeklerde sıkça kullanılan bir baharattır. Çay olarak da tüketilen kekik, her zaman talep gören bir bitki olarak da karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda sağladığı birçok yarar da vardır. Aşağıda kekik suyu faydaları madde madde seklinde açıklanmıştır.

 • Sakinleştirme özelliği bulunur.
 • Regli ağrıları azaltır.
 • Kabızlık, uykusuzluk ve hazımsızlık rahatsızlarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Kansızlığının meydana gelmesini engeller.
 • Saçların uzamasına büyük katkı sağlar.
 • Bağırsaklardaki fazla gazı çıkarır.
 • Sivilce izlerinin geçmesine katkısı vardır.
 • Balgam sökmede oldukça başarılıdır.
 • Krampların giderilmesine yardım eder.
 • Zayıflamada oldukça etkilidir.
 • Sinek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntıları azaltır.
 • Yüksek kan basıncını düşürür.
 • Antibakteriyel özelliği bulunmaktadır.
 • Vücudu bakteri ve mikroplardan arındırır.

Ayrıca antiseptik özelliği bulunduğu için açık yaralara etki eder. Cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine katkıda bulunur. Egzama gibi cilt hastalıklarına da iyi gelir. Aynı zamanda ağız yaralarına bire birdir. Yararları kadar fazla tüketildiği takdirde zararları da vardır. Her besinde olduğu gibi belli miktarlarda alınmalıdır. Aksi takdirde baş dönmesi ve mide bulanması gibi şikayetlere sebep olabilir. Bu yüzden dengeli tüketilmesi gereklidir.

Kekik Suyu İçerisinde Yer Alanlar

İçerisinde K, C, B6 ve A vitaminleri vardır. Aynı zamanda potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bulunur. Demir ve kalsiyum minerallerini barındırdığı için kemik gelişime büyük katkısı vardır. Ayrıca demir bakımından zengin olduğu için anemi yani kansızlığa iyi gelmektedir.

A vitaminin göz sağlığından önemli bir yeri vardır. İçeriğinde bulunduğundan dolayı kekik suyu faydaları arasında göz sağlığına katkısının olması da bulunur. Güzel kokularının sebebi timol maddesinden kaynaklanır.

Kekik Suyu Tüketmesi Önerilmeyen Kişiler

Kullanılmasında genellikle bir problem olmamasına rağmen bazı özel durumları olanların içmemesi gereklidir. Bu kişilerin başında hamileler gelmektedir. Çünkü düşük yapma risklerini yükseltir. Uzmanlar tarafından Düşük tansiyon ve kalp sorunları yasayanlarında tüketmemesi önerilir.

Kekik Suyu ile Zayıflama

Doğru şekilde kullanıldığı takdirde zayıflamaya oldukça katkı sağlamaktadır. Metabolizmayı hızlandırarak kısa sürede kilo verdirir. Diyetisyenler tarafından günde bir fincan içilmesi önerilir. Daha fazlası mideyi yorup sağlık için tehlikeli olabilir. Akşam yemeğinden önce içilmesi tavsiye edilir. Çünkü tokluk hissiyatı vererek çok yemek yemenin önüne geçer. Ayrıca vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Özellikle göbek ve bel bölgesinde yer alan yağların erimesinde oldukça etki gösterir.

Kekik Suyu Kullanılma Şekli

Bir litre su kaynatılır. Ardından yaklaşık 3 tutam kekik koyulur. Bu karışımın demlendikten sonra kekik suyu içmeye hazırdır. Fakat saf halinin tadı çok acıdır. Bu yüzden limon gibi besinler ile karıştırılarak içilebilir hale getirilir. Günde fincan sayısı olarak en çok iki tane içilmelidir. Her besin gibi fazlası zararlıdır.

7 gün yani bir hafta kullanıldıktan sonra 10 gün boyunca ara verilmesi gereklidir. Ardından tekrar içmeye başlayabilirsiniz. İçmenin yanı sıra gargara yapılarak da kullanılır. Gargara şeklinde genellikle boğaz ağrıları yaşandığı zaman tercih edilir. Bu şekilde kekik suyu faydaları arasında hem boğaz ağrılarına hem de ağız sorunlarının giderilmesine destek olmak da vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz