Keten Tohumunun Faydaları
Keten Tohumu Nedir , Ne İşe Yarar | Keten Tohumunun Faydaları

Günümüzde keten tohumu birçok hastalığa iyi geldiği için “süper gıda” olarak adlandırılmaktadır. Keten tohumunun faydaları bilim tarafından sürekli olarak kanıtlanmıştır.Yüksek lif içeriği, B12, K, E ve Omega 3 bileşenleri şifa kaynağıdır. Keten tohumu yazın oluşur ve genellikle Çin’de üretilir, ılıman iklimi seven bir bitkidir. Keten tohumu, eski zamanlarda Çin ve Mısır kökenli “ayurveda” tıbbında bir bitki olarak kaydedilmiş ve renginin kahverengimsi kırmızı veya altın sarısı olduğu bilinmektedir.

 

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 

Keten tohumlarındaki yüksek lif içeriği ile bilinir. Özellikle zayıflayan ve obezite sorunu olan kişiler için doyurucu bir besindir. Günde bir ele eşit miktarda yenen lifli bir besin olduğu için midede uzun süre dolgunluk hissi yaratır ve sindirim sisteminin düzenli işleyişini destekler. Keten tohumu her gün yemekle birlikte tüketilirse besin alımının azalmasına ve daha hızlı metabolize olmasına yardımcı olacaktır.

 

Kanser Olma Riskini Azaltan Keten Tohumu

 

Keten tohumundaki omega-3 yağları, kanser hücrelerinin düzensiz büyümesini durdurmaya yardımcı olur. Ek olarak, araştırmalar kanser riski yüksek kişilerde kanser görülme sıklığını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Keten tohumundaki antioksidan maddeler, kanser hücreleriyle savaşarak vücudun bağışıklığını destekler. Ayrıca yeni kan damarlarının oluşumunu engeller ve vücudun çeşitli yerlerinde tümör oluşumunu ortadan kaldırır. Kadınlarda meme kanserinin ilerlemesine yardımcı olan keten tohumu, menopoz sonrası meme kanseri riskini de önler.

 

Kolesterol Düşürmeye Yardımcı

 

Keten tohumu, fitosterol adı verilen bir madde içerir. Bu madde, bağırsaklardaki kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olur. Keten tohumu tüketildikten sonra bağırsaktaki emilim azaldığından, vücuttaki kötü kolesterol olan LDL’nin üretimi azalır. 2010 ve 2012 araştırmalarında her gün keten tohumu tüketen kişilerin kötü kolesterolünün düştüğü ve sizi fazla kilolu yapan yağların yakıldığı tespit edildi.

 

Kalp Hastalıkları Rİskini En Aza İndirmeye Yardımcı

 

Keten tohumunun faydalarından biri de kalp damar hastalıklarını tedavi etmesidir. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda günlük tüketilen Omega 3 keten tohumu, kalbin beslenerek düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca damar sorunlarının giderilmesinde de etkili olan keten tohumu sayesinde damarlardaki tıkanıklıkları giderebilir ve kalp üzerindeki baskıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Kardiyovasküler hastalık nedeniyle Omega 3’ün hayvansal kaynaklarını tüketemeyen kişiler için keten tohumu bitkisel bir Omega 3 kaynağıdır. Keten tohumu sağlık açısından sayamadığımız daha birçok etkende büyük faydaları olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz