Keten Tohumu Nedir
Keten Tohumu Nedir | Keten Tohumunun Faydaları

Sağlıklı yaşama özen gösteren herkesin günlük beslenme listelerinde muhakkak yer bulan bir tohumdur. Lifli yapısı ve içerdiği omega – 3, C, E, K vitaminleri ile kalsiyum, demir ve bakır açısından da oldukça zengin olan keten tohumu tam anlamı ile enerji deposudur. Keten tohumu yüzyıllardır çok farklı amaçlar için kullanılmıştır ve sürekli olarak keten tohumu nedir? Ne işe yarar sorularının cevabı hep merak edilir olmuştur.

Keten Tohumu Hakkında

Keten bitkisinin meyvelerinden elde edilen keten tohumunun anavatanı Mısır olarak bilinse de ağırlıklı olarak Türkiye, Irak ve Suriye’de de yetiştirilmektedir. Akdeniz ikliminde yetiştirilmektedir. Bitki içeriğinde yer alan yağlar omega – 3 olarak da kullanılmaktadır. Ülkemizde en çok tahıl olarak kullanılmaktadır. Keten tohumundan ekmek ve çeşitli atıştırmalıklar üretilmektedir. Ayrıca keten tohumundan elde edilen yağlar kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten tohumu birçok alanda kullanılmaktadır.

 • Vegan beslenenler için günlük olarak tüketmesi gereken besinlerden biridir.
 • Yüksek lifli yapısı sayesinde kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Sabahları keten tohumu ve su tüketilmesi bu yönden oldukça faydalıdır.
 • Tekstil alanında da oldukça fazla tercih edilen keten tohumu, pamuktan çok daha fazla su emme kapasitesi ile ön plana çıkmaktadır. Bu sayede cildin çok daha fazla hava almasını sağlamaktadır.
 • Yem sanayisinde de oldukça fazla kullanılmakta olan bir üründür.
 • Düzenli bir şekilde tüketilen keten tohumu saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Saçların güçlenmesinde ve parlaklık kazanmasında rol oynar.
 • Keten tohumu nedir? Sorusunun bir diğer cevabı ise keten tohumun birçok faydalı özelliğinin bulunmasıdır. Bunlardan bir diğeri ise cildin yaşlanmasını geciktirmesidir.

Keten Tohumunun Faydaları?

Keten tohumu nedir? Keten tohumu alternatif tıp ürünleri arasında yer alan bir besindir. Keten tohumu insan vücudu üzerinde onarıcı etkiye sahiptir ve bu sayede vücut içerisinde yer alan ölü hücrelerin yinelenmesinde etkili olur.

Keten Tohumu
Keten Tohumunun Faydaları

Bu özelliği sayesinde özellikle çağımızın vebası olarak kabul edilen kansere karşı uygulanan tedavilerde yardımcı olabilmekte ya da düzenli bir şekilde kullanılması ile kanser oluşumu engellenebilir. Bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici özelliği de mevcuttur. İçerisinde yer alan lignan maddesi kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

İçerisinde yer alan yağlar, insan vücudunda yer alan zararları yok ederler. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo verilmesinde etkili olur. Ayrıca keten tohumu uzun süren bir tokluk hissi vermektedir. İlgili Link: Sarı Kantaron ve Faydaları

Keten tohumunu içerisinde birçok besin değeri yer almaktadır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu günlük enerji miktarının bir kısmını, düzenli olarak kullanılan keten tohumu ile sağlanabilir.

Keten tohumu nedir? Keten tohumu, unutkanlığın önüne geçebilmek için kullanılan bir besindir. Keten tohumunun en önemli etkilerinden biridir. İçerisinde de yer alan omega – 3 yağı unutkanlık üzerinde tedavi edici özelliğe sahiptir. Bu neden ile unutkanlık problemi yaşayanların düzenli olarak kullanmaları tavsiye edilir.

Keten tohumunun düzenli olarak kullanılması ile mide ve bağırsaklarda yer alan duvarların tamamını temizlemektedir. Bu neden ile buralarda iltihap oluşumu engellenmiş olur.

Keten tohumunun ayrıca kolesterolü düşürmede yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda keten tohumunun yüksek tansiyonu düşürmede de yardımcı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. İnsülin direncinin önlenmesinde de yardımcı olabilmektedir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Birçok şekilde tüketilebilmekte olan keten tohumu, hiçbir işlem uygulanmadan da kullanılabilir. Piyasada tane ya da çekilmiş olarak da satılır. Ancak çekilmiş olarak satın alınan keten tohumu bayatlamadan tüketilmelidir. Tane olarak satın alınan keten tohumu çiğnenerek kullanılabileceği gibi çekilmiş keten tohumu gibi farklı gıdalar ile birleştirilerek de kullanılabilir.

 • Tane olarak tüketilen keten tohumu sindirimi zor olmaktadır ve şişkinliğe sebep verebilir. İyice çiğnenmeli ya da kullanılacak miktar kadar öğütülerek kullanılmalıdır.
 • Keten tohumu çay formunda da tüketilebilir.
 • Keten tohumu yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi oldukça sağlıklıdır. Sağlıklı bir ara öğün olarak değerlendirilmelidir.
 • Su ile keten tohumu karıştırılarak tüketilebilir.
 • Salatalarda lezzetlendirmek amaçlı kullanılabilir.
 • Taze sıkılmış meyve suları ile karıştırılarak tüketilebilir.
 • Keten tohumu yağı olarak da kullanmak mümkündür.

Keten Tohumu Ne Kadar Tüketilmelidir?

Keten tohumu nedir? Keten tohumu aşırı tüketimi rahatsız edici olabilecek bir besindir. Fazla tüketim sonucunda yaşanabilecek olumsuzluklar; ishal ve şişkinlik hissidir. Günlük keten tohumu tüketimi 4 ya da 5 kaşığı geçmemelidir.

İlgili Link: Sarı Kantaron ve Faydaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz